Asgari ücret üzerine sorular ve cevaplar | 2017 AGİ ücret ne kadar?

Asgari ücret üzerine sorular ve cevaplar | 2017 AGİ ücret ne kadar?

2017 Asgari ücret Google’da en çok aranan kelimelerin arasında yer alırken, AGİ (Asgari Geçim İndirimi) konusunda vatandaşlar tam olarak ne kadar alacaklarını sormaya devam ediyor. 2017’de 1404 liraya çıkan ücret sonucunda ne gibi değişimler yaşandı? Sorular ve cevaplarla tüm bilgiler haber içeriğimizde…

2017 Asgari ücret konusunda vergiden ötürü maaşta düşüklük yaşanacağına dair birtakım iddiaların çıkmasından ötürü Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamada bulundu. Ağbal, Bakanlık Konferans Salonunda 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleştirmeleri konusu basın toplantısında "2017 yılı içinde asgari ücret alan vatandaşın vergiden ötürü 1404 liralık maaşından kesinti olmayacak" sözlerini söyledi.


AGİ (Asgari Geçim İndirimi) 
Zam gelince ücretlerde neler değişti?


Asgari ücret 1300 liradan 104 lira artışla 1404 Türk Lirası oldu, birçok şey değişti. Bağkur primi, SGK borcu, BES kesintisi, işsizlik maaşı, gelir testi; ücretin artışından sonra tekrardan yapılandırmaya gitti. Posta Gazetesi’nden Bilal Emin Turan, nelerin değiştiğini yazdı.


BES'te kesinti yaşanacak?


Devlet, 1 Ocak 2017’ten itibaren en az 1000 kişi çalıştıran firmalarda zorunlu BES kesintisinin olacağını açıkladı. Bu bağlamda tüm şirketler otomatik olarak bu sistemin içinde yer alacak. Ücretteki değişiklikten sonra, Bireysel Emeklilik Kesintisi’nde de değişikliğe gidildi.  Buna göre çalışanın maaşındaki prim esas kazanç baz alınacak ve %3 kesinti yapılacak.


Ne kadar kesileceği belli oldu


Asgari ücretle çalışan kişiden alınacak olan tutar 53.32 Türk lirası;  maaş ücreti en yüksek olan kişiden kesilecek miktar ise 399.9 Türk lirası.  Devlet bu durumdayken, Devlet aylık kesintinin yüzde 25'i kadar katkı sağlayacak. 2017'de alınabilecek en yüksek devlet katkısı 5 bin 332 lira olacak.


İşsizlik maaşına zam gelirken, kimler o maaştan yararlanabilir?


 Asgari ücret 1404 lira olduktan sonra işsizlik maaşına da otomatikman zam gelmiş oldu. Özel şirketlerde çalışanlar en düşük maaş olarak 659 lira değil; 710 lira almış olacak. En yüksek maaş ise 1318 liradan 1421 liraya çıkmış oldu.


İşsizlik maaşı alabilmek için istifa değil; işten çıkarılma esas alınmıştır. Vatandaş, işten çıkartıldığında maaş alabilir. Devlet burada vatandaşın geçmiş durumuna bakmaktadır. Kişi, en son çalıştığı yerde 120 gün (6 ay) çalışması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vatandaşın son 3 yılında en az 600 gün işsizlik sigortası primleri yatması gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar maaş alabilmektedir.


Gelir testi: Sınır kaç lira?


Yaşadığı hane üzerinden kişi başı baz alınarak yapılan işleme göre; en düşük ücret olan asgariden düşükse, devlet tarafından primleri ödeniyor. Zamdan sonra devlet kişi başına 592 liranın altında olanların primlerini devlet ödeyecek.


65 yaş üzeri: Artık daha da kolay


Sınır 392 liradan 423 liraya çıkıyor. 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için 65 yaş üstü kişinin ve varsa eşinin gelirine bakılıyor. Gelirin net asgari ücretin (vergi iadesi-AGÎ hariç) üçte birinden düşük olması gerekiyor. 1 Ocak itibarıyla bu sınır 423.5 liraya çıktı. Bu sayede gelir şartı aşmak daha kolay oldu.


BAĞKUR primi: Önemli değişiklik


Kimler BAĞKUR primi ödüyor, sorusuna cevap olarak: Serbest meslekte çalışanlar, şirket ortakları, muhtarlar ve esnaf çalışanları.


BAĞKUR Primi ücretleri


Asgari ücret zamlanınca otomatikman BAĞKUR primi de arttı. Bu durumda; prim ödeyenler geçen sene 568 lira ödüyordu. 2017 yılında 613.23 lira ödeyecek. Primler eğer zamanında ve düzenli ödeniyorsa kişi 613.23 lira yerine 525 lira ödemiş olacak. En fazla ödenecek prim ise 1599.28 lira.


Tarım BAĞKUR'da da ücretler değişti


Tarım BAĞKUR primde de değişikliğe gidildi. Bu seneden geçerli olmak üzere tarımda çalışanlar 491 lira ödeyecek. Düzenli ödendiği takdirde indirime gidiliyor. Ödeyecek prim tutarı 419 liraya 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS