AŞI RANDEVUSU ALMA | e-devlet MHRS aşı randevusu nasıl alınır? Koronavirüs aşı takvimi ve sırası

AŞI RANDEVUSU ALMA | e-devlet MHRS aşı randevusu nasıl alınır? Koronavirüs aşı takvimi ve sırası

AŞI RANDEVUSU ALMA | e-devlet MHRS aşı randevusu nasıl alınır? Koronavirüs aşı takvimi ve sırası

Covid-19 aşı randevusu alma işlemleri e-nabız üzerinden kolaylıklar gerçekleştirilebiliyor. e-devlet seçeneği ile sisteme giriş yapan kişiler öncelikli grupta ise randevularını oluşturabiliyor. Peki, koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? İşte aşı takvimi sırası ve aşı randevusu alma işlemleri…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aşı sıralamasında yaş, hastalık ve mesleğe göre öncelikli grupların aşılanması devam ediyor. Aşı randevusu alacak olan kişiler kendilerine sunulan Biontech ve Sinovac seçeneklerinden birilerini tercih edebiliyorlar. Yaz aylarında bu seçenekler arasında Sputnik aşısının da eklenmesi bekleniyor. Peki, randevular nasıl alınıyor, sıralama kime ne zaman gelecek?

MHRS E NABIZ AŞI RANDEVUSU ALMA NASIL YAPILIR?

Öncelikli grupta olduğunuzu tespit ettikten sonra “enabız.gov.tr” adresinde e-devlet ile giriş yapabilirsiniz. Burada yer alan e-devlet ile giriş seçeneğini tıklamanız yeterli olacak.

Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada “aşı randevusu alma” işlemini işaretleyin. Bunun ardından size “Aile Hekimi” ve “Hastane” seçeneklerini sunacak.

Aile hekimini seçmeniz durumunda kendi aile hekimim ya da başka aile hekimi seçeneğini aktaracak istediğinizi işaretleyebilirsiniz.

Hastaneyi seçmeniz durumunda da yine size uygun olan hastanenin listesi verilecek. Bu sayfalar açıldıktan sonra seçtiği gün ve saatte aşı randevunuz alınmış olacak.

Daha fazla detaylı bilgi almak isteyenler ise ALO 184 üzerinden Sağlık Bakanlığı'nı arayarak bilgi edinebilir.

AŞI TAKVİMİ SIRASI

Branş öğretmenleri, mevsimlik tarım işçileri, basın mensupları, sağlık çalışanlarının eşleri ve yaş sıralaması gelen kişiler aşılarını olmayı sürdürüyorlar. Şu an 55 yaş üstü aşılama çalışmaları devam ederken kısa süre içerisinde 50 yaş üstü aşılamasına da başlanması bekleniyor.

Peki önümüzdeki günlerde ilişkin aşılama takvimi ne? Detayları CNN TÜRK Ankara muhabiri Mustafa Berber aktardı.


Özel Haber... Aşılamada hangi aşamadayız? Aşılama takvimi nasıl ilerleyecek?