Aşı sırasına nasıl bakılır? Koronavirüs covid-19 aşı sırası öğrenme!

Aşı sırasına nasıl bakılır? Koronavirüs covid-19 aşı sırası öğrenme!

Aşı sırası takip hakkında bilgiler araştırılmaktadır. Türkiye'de Kovid-19 ile mücadele sürecinde toplumsal bağışıklama için hayata geçirilen aşı programına göre 75 yaş üzerindeki vatandaşlardan randevularını bugün alanların aşılamaları sağlık kuruluşlarında gerçekleştiriliyor. Birçok insan aşı sırasına nasıl bakıldığını, aşı sırasının nasıl öğrenildiğini araştırmaktadır. Bakanlık, e-Nabız uygulamasını güncelleyerek aşıyla ilgili yeni özellikler ekledi. Vatandaşlar, uygulamaya eklenen "Kovid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği" sayesinde aşı için belirlenen öncelik grubunda olup olmadıklarını görebilecek. İşte koronavirüs aşı sırası öğrenme yolları!

Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac aşısı Türkiye'de de uygulanmaktadır. Aşı takviminin başlamasıyla milyonlarca insan aşılandı. Bakanlık, e-Nabız uygulamasını güncelledi, vatandaşlar uygulama üzerinden aşı hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Vatandaşlar 'Kovid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği' sayesinde öncelikli grupta olup olmadığını öğrenip aşı başvurusunda bulunmaktadır. Peki ama aşı takibi nasıl yapılır, aşı sırası nasıl öğrenilir. İşte koronavirüs aşı sırasına bakma yolları...

Aşı sırası nasıl bakılır?

Aşı olup olamayacağınızı E-Nabız sisteminden ya da 2023'e 'Aşıla' yazıp SMS atarak öğrenebileceksiniz. Aşı başvurusu yaptıktan sonra hastaneye gidip aşınızı olabilirsiniz.

Aşı olmadan önce randevu almalısınız ve randevu saatinden 15 dakika önce hastanede aile sağlığı merkezinde bulunmanız gerekmektedir. 

Birinci aşamada sağlık kurumlarında çalışanlar aşılandı. Ardından 90 yaş üstü vatandaşların aşılanması yapıldı. Bakan Koca'nın Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklama ile 75 yaş ve üstü vatandaşların aşıları randevu ile yapılmaya başlandı.

Sonrasında 65 yaş üstü bireyler aşılanacak.

İkinci aşamada öncelikli sektörler aşı olacak. Bakanlıklar, kritik görevlerdeki kişiler, cezaevleri, eğitim sektörü, gıda sektörü ve 60-64 yaş arası bireyler. Ardından 50-64 yaş arası kişiler.

Üçüncü aşamada, kronik hastalığı olan kişiler ve diğer yaş grupları.

Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar aşılanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS