Asit yağmuru nedir, İstanbul’a asit yağmuru yağacak mı?

Asit yağmuru nedir, İstanbul’a asit yağmuru yağacak mı?

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli “İstanbul’a asit yağmuru yağacak mı?” sorusunu yanıtladı. Hava kirliliğinin olduğunu ancak asit yağmuru ve benzeri durumların söz konusu olmadığını ifade eden Sürmeli, her yağışın asit oranının birbirinden farklı olabileceğini belirtti. Peki, tam olarak asit yağmur nedir, neden oluşur?

Asit yağmuru ile ilgili detaylar İstanbul’un bu yağışın etkisi altında kalacağı iddiaları sonrasında merak konusu oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli konunun detaylarına değindi.


İSTANBUL’A ASİT YAĞMURU YAĞACAK MI?ASİT YAĞMURU NEDİR?


Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiy veya kuru parçacıklar halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir.


ASİT YAĞMURU NASIL OLUŞUR?


Atmosfere yayılan kükürt dioksit azot dioksit ve karbondioksit gazlarının kimyasal dönüşümlerden geçtikten sonra bulutlardaki su damlacıkları tarafından emilmesi ile oluşur. Daha sonra bu damlacıklar yeryüzüne yağmur, kar gibi yollarla düşerler. Bu toprağın asitlik miktarını arttırır ve tatlı su kaynaklarının kimyasal dengesini bozar.


Havadaki tipik çap konsantrasyonunda oluşan yağmurun pH'ı 5.6 civarındadır. Bu yüzden pH'ı 5.6'nın altındaki yağmur asit yağmuru olarak nitelendirilir. Ama doğal asit kaynakları yüzünden yağmurun pH'ı zaten 4.5 ile 5.6 arasında değiştiği için 5.0'ın altı daha doğru bir ölçü olarak nitelendirilebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS