Askerden "Akar neden Sümeyye Erdoğan'ın nikahında şahit oldu" açıklaması

Askerden "Akar neden Sümeyye Erdoğan'ın nikahında şahit oldu" açıklaması

Genelkurmay Başkanı'nın Sümeyye Erdoğan- Selçuk Bayraktar çiftinin nikah törenine katılmasına yönelik eleştirilere karşılık askeri kaynaklar, Orgeneral Akar'ın Başkomutanın davetiyle nikah törenine gittiğini vurguladı. Damat Selçuk Bayraktar'ın da İHA'lar nedeniyle savunma sanayiindeki yerine dikkat çekildi. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada da komuta heyetinin Ankara'da şehit cenazesinde bulunduktan sonra, İstanbul’daki nikah törenine, "devlet protokolü çerçevesinde katıldıkları" belirtildi.

Askeri kaynaklar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Başkomutan sıfıtayla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine olumlu yanıt verilmesinin gayet normal, ayrıca insani görev gereği olduğunu vurguladı.

Damat Selçuk Bayraktar'ın savunma sanayiindeki rolüne de dikkat çeken kaynaklar, stratejik önemdeki insansız hava araçlarını üretip silahlı kuvvetlerin kullanımına sunduğunu belirtti.

Bayraktar'ın Türkiye'nin ilk silahlı insansız hava aracını üreten firmanın başında olduğunu da vurgulayan kaynaklar, kullanılan silahsız araçların da yüzlerce güvenlik görevlisinin hayatını kurtardığı bilgisini verdi.

Kaynaklar, bu nedenlerle medyada yer alan bazı eleştirilerin insani ahlaki ve vicdani olmaktan uzak ve silahlı kuvvetleri yıpratma amaçlı olduğu yorumlarını yaptı.

Genelkurmay'dan yazılı açıklama: "Devlet protokolü çerçevesinde katıldılar"

Konuya ilişkin daha sonra Genelkurmay Başkanlığından da açıklama yapıldı. Genelkurmay internet sitesinden duyurulan açıklamada, şunlar ifade edildi:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Komuta Heyeti ile birlikte, 14 Mayıs 2016 tarihinde saat 13:00’te; Çukurca’da hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizin Ankara Kocatepe Camiinde düzenlenen cenaze törenlerine katılmışlardır. Müteakiben, aynı Komuta Heyeti, aynı gün saat 15:00’te, İstanbul’da düzenlenen nikah törenine, devlet protokolü çerçevesinde katılmışlardır. Bu kapsamda, sadece imza ve tebrikattan ibaret olan bir nikah davetine icabet edilmesine yönelik yapılan bazı haber ve yorumlar; insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Terörle Mücadeleye yoğun bir şekilde devam ettiğimiz bu günlerde, eleştiri ve yorumlarda insaflı ve yapıcı olunması, ayrıştırıcı dil kullanılmaması, ülkemizin ve aziz milletimizin birliği, beraberliği ve güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS