Askeri lisedeki Game of Thrones davasında yeni karar

Askeri lisedeki Game of Thrones davasında yeni karar

Öğretmen Yüzbaşı İskender Gülbahar, 4 yıl önce ordudan atıldı. Gerekçe, görev aldığı Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrencilere izlettiği Game of Thrones (Tahtların Oyunları) dizi oldu. İngilizceleri gelişsin diye son sınıf öğrencilere izletilen dizide, cinsel içerikli görüntüler olduğu iddiasıyla Gülbahar TSK’dan ihraç edildi. Gülbahar geri dönüş için açtığı davalarda sonuç alamadı. Son sözü Anayasa Mahkemesi söyledi. AYM yeniden yargılama kararı verdi.

'Çiğli İmamı' astsubay Kuzu darbe gecesinin detaylarını anlattı, 57 kişinin adını verdi


Öğrencisini 2 yıl boyunca taciz eden öğretmen tutuklandı


Helikopter kazasında yaralanan komutan FETÖ'den tutuklandı


Tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones dizisi, Maltepe Askeri Lisesi’ndeki görevli 4 subayın soruşturma geçirmesine neden olmuştu. Hürriyet'in haberine göre, soruşturma geçiren subaylardan en alt kıdemde olan yüzbaşı Gülbahar TSK’dan ihraç edildi. İhraç kararının gerisinde izletilen dizide yer alan bir takım sahneler gösterildi. Hazırlatılan rapora göre dizinin bazı bölümlerinde cinsel görüntülerin olduğu kaydedildi.

Kararın iptali için dava açtı

Ağsutos 2012’de TSK’dan ihraç edilen Gülbahar, bu kararın iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) 1’inci Daire’de dava açmış, mahkeme, yüzbaşının TSK’dan ihraç edilmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetmişti. Öğretmen Gülbahar bu kararın ardından Ekim ayında mesleğine geri döndü.

Milli Savunma Bakanlığı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği göreve dönüş kararına itiraz ederek kararın düzeltilmesi davası açtı.

Heyet değişti ordudan atıldı

AYİM 1’inci Dairesi tekrar davayı gündemine aldı. Ancak davayı değerlendirecek olan mahkeme heyetinde değişiklikler vardı. Sonuç olarak 2’ye karşı 3 oy ile Yüzbaşı İskender Gülbahar ordudan atıldı.

Gülbahar alınan kararın iptali için Avukatı Mahir Işıkay aracılığı ile AYM’ye başvurdu. AYM, oybirliği ile aldığı kararında iki hususa vurgu yaptı.

AYM: Hatalı kararı düzeltin

Kararda, Gülbahar’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiği vurgulandı. AYM kararında öne çıkan diğer husus ise, adil yargılanma hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere AYİM Birinci Dairesi’ne gönderilmesi oldu. Bu kararla birlikte, Gülbahar’ın yeniden mesleğe dönüşüne kapı aralanmış oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS