"Askerlerin yargılanmasının izne bağlanması" Meclis gündeminde

"Askerlerin yargılanmasının izne bağlanması" Meclis gündeminde

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Beştaş'ın önergesi, TSK mensuplarının izine bağlı olarak yargılanmalarına ilişkin yasa tasarısını kapsıyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından çalışılan bir yasa tasarısına göre Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan askerlerin yargılamasında; terörle mücadeleden kaynaklı silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi konularda suçlanmaları halinde Başbakan ve Milli Savunma Bakanı’nın izni ile yargılanmaların mümkün olacağını dile getiren Beştaş, "Edinilen bilgilere göre hali hazırda Adalet Bakanlığı’na da sunulduğu ifade edilen bu tasarıda er ile subay ayrımının kaldırıldığı ve böylelikle er-subay ayrımı olmaksızın tüm TSK mensuplarının re'sen soruşturulamayacağı izne bağlı olarak yargılanabilmeleri öngörülmektedir" dedi.

Bu bağlamda Beştaş, şu soruları yöneltti:

- Kamuoyuna yansıyan Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısından haberdar mısınız?
- Tasarı Bakanlığınıza sunulmuş mudur?
- Bakanlığınıza sunulduğu ifade edilen tasarının kapsamı nedir?
- Hangi kanunlarda değişiklik yapılması öngörülmektedir?
- Tasarıya dair Bakanlığınızın görüşü nedir?
- Tasarı kapsamı itibariyle geçmişe etkili olacak mıdır?
- Asker kişilerin silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi insanlığa karşı suçlarda yargılanmalarının engellenme gerekçesi nedir?
- Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan bu yasal düzenlemenin dayanağı var mıdır? Nedir?
- Hâlihazırda faili meçhul davalarından yargılanan sanıklar hakkında verilen beraat kararlarının alt yapısı bu yasal düzenleme ile mi sağlanacaktır?
- Şayet halihazırda asker kişilerin Doğu ve Güneydoğu illerinde silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi eylemlerini suç olarak görüyor musunuz?
- Asker kişilerin silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi eylemleri suç ise neden halihazırda yargılanmamaktadırlar?
- Eğer asker kişilerin bu eylemleri suç değil ise neden bu yasa tasarısına ihtiyaç duyulmuştur?
- Bahse konu yasa tasarısının içerik itibariyle askerler dışındaki diğer kolluk ve kamu görevlilerini kapsamasına dönük bir çalışma gündeminizde olacak mıdır?
- Soruşturulması izne bağlı tutulan silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi bireyin “yaşam hakkına” yönelik suçların yargılanmalarının engellenmesi Anayasa ve uluslararası sözleşmeler bağlamında hukuka ve hukuk devleti ilkesine aykırı değil midir?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS