Ataşehir'de HDP binasına saldırı!

Ataşehir'de HDP binasına saldırı!

HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasına giren bir grup, bina içerisindeki masalar, sandalyeler ve bilgisayarları 4. kattan aşağıya attıktan sonra ateşe verdi. Bağcılar'da ise bir grup partili dün akşam binalarına giren polis ekiplerinden dayak yediklerini iddia etti.

Olay, saat 21.00 sıralarında Ataşehir İçerenköy Mahallesi, Karslı Ahmet Caddesi, Adem Sokak'ta bulunan HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasında meydana geldi. İddiaya göre, terör saldırılarını protesto etmek için caddede yürüyüş yapan bir grup, HDP ilçe binasına saldırdı. Bina içerisine giren saldırganlar, içeride bulunan masa, sandalye ve bilgisayarları 4. katta bulunan bürodan aşağıya attı. Sokağın ortasına atılan malzemeler daha sonra ateşe verildi. Saldırıda HDP'nin tabelası da tahrip edildi. Olay sırasında parti binası içinde hiçkimsenin olmadığı belirtildi. HDP Ataşehir İlçe Yöneticisi Pervin Tunbul, “Daha önce biz duyum aldık. Ümraniye ilçemize gittik. Oradan geldiğimizde, yürüyüş Kayışdağı'ndan buraya doğru geliyordu. Buralarda dolanmaya başladık. Buraya doğru geldiler, içeriye girdiler ve bütün eşyaları aşağıya attılar ve yaktılar. Camlardan aşağıya attılar. İçeride kimse yoktu" dedi.


Apple resmen duyurdu: İşte yeni iPhone 6S ve iPhone 6S Plus


HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor


Tunceli'de çatışma: 3 polis ile 1 vatandaş yaralandı


“AMACIMIZ KANIN DURMASINI SAĞLAMAKTIR"


Daha sonra olay yerine gelen HDP Ataşehir HDP İlçe Eş Başkanı Nejdet Özçelik de, “Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bu ülkede barışın teminatıyız. Biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız. HDP bu ülke için son şanstır. Bu şansı değerlendirmek, aslında halklarımıza düşer. Kardeşlik HDP'den geçiyor. İlçe binamız yakıldı, yıkıldı, ama biz kitlemizi buraya taşımadık ve tepki göstermedik. Bizim amacımız kanın durmasını sağlamaktır. Bunun başka yolu da yoktur. Bunun üzerine kim kanla geliyorsa, bu ülkeye ihanet ediyor. Bu ihanetin merkezi bellidir. Seçim kaybetmekle dünyanın sonu olmuyor. Başkan olmamak da dünyanın sonu değildir. Eğer başkan olunca kan duracaksa, yarın kendisini başkan yapalım. Halkımızı sükunete davet ediyoruz. Partimizi sükunete davet ediyoruz" diye konuştu. Olaydan sonra gelen polis ekipleri saldırıyla ilgili araştırma başlattı. 


Rusya'dan Suriye'de flaş hamle!


Terör örgütü PKK strateji değiştirdi


Ülkü Ocakları'ndan önemli açıklama


DAYAK İDDİASI


HDP Bağcılar İlçe Binası önünde toplanan bir grup partili, dün akşam binalarına giren polis ekiplerinden dayak yediklerini ileri sürdü. HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan'ın da katıldığı basın açıklamasında hazır bulunan BDP Bağcılar İlçe Eş Başkanı Cevdet Halim ile bazı kişilerin başının ve yüzünün sarılı olduğu görüldü.Parti binası önünde saat 18.00 sıralarında toplanan yaklaşık 40 kişilik grup adına, BDP Bağcılar İlçe Eş Başkanı Cevdet Halim basın açıklaması yaptı. Halim, “Bağcılar halkı olarak dün akşam 90'lı yıllarda şahit olmadığımız yeni bir sürece şahit olduk. Burada bizleri farklı muamelelerle suçlayan Emniyet güçlerinin, bizlerin yukarıdan silahla ateş ettiğimizi iddia etmesi bütünüyle yalandır. Halkımız sadece kendi parti binalarını koruyarak kimseyle karşı karşıya gelmemek için çok büyük çaba sarf etmektedir. Eğer bu ülkede birazcık adalet, hukuk varsa savcıları göreve davet ediyoruz. Bizler eğer ateşli silah kullandıysak, cezası neyse çekmeye hazırız. Bir yerlerden talimat alınarak binalarımızın basılması doğru değildir. Kafamız kırılsa da, belimiz kırılsa da, ellerimiz kırılsa da sonuna kadar yine inadına barış diyeceğiz" şeklinde konuştu. Açıklamayı yapan HDP Bağcılar İlçe Eş Başkanı Cevdet Halim ile bazı kişilerin başının ve yüzünün sarılı olduğu görüldü.


"BU ÜLKEDE BARIŞI İSTEMEYEN GÜÇLER VAR"


HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan da, yaptığı konuşmada, “AKP'nin güvenlik güçlerinin Bağcılar İlçe teşkilatımızda halkımıza ve parti yöneticilerimize karşı uyguladığı baskı politikalarını kınamak için buraya geldik. Bugün burada bir kez daha gördük ki, aramızda bu ülkede barışı istemeyen güçler var. Aramızda bu ülkede savaş yanlısı insanlar var. Barışa ve kardeşliğe karşı olan kesimler var. Ama biz her şeye rağmen, sizlerin bu politikasına rağmen, barışta, hukukta, adalette ve insan haklarında bir kez daha ısrarcı olacağımızı ifade ediyoruz. Dün akşamdan beri Türkiye'yi ateş çemberine çevirenler, parti teşkilatlarımızı yakanlar, yıkanlar şunu çok iyi bilsinler ki, biz 90'larda, 95'lerde bu ülkeyi yönetenler karşısında diz çökmedik, boyun eğmedik. Recep Tayyip Erdoğan karşısında da diz çökmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz" dedi.Polis basın açıklaması sırasında çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, açıklamanın ardından grup ilçe binasına girdi.


DİĞER İLLERDE DE SALDIRILAR OLDU


Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesi'nde terörü protesto etmek isteyen bir grup karşı görüşlü başka bir grupla taşlı sopalı kavga etti. Kavgayı ayırmak için zaman zaman TOMA'dan su sıkıldı. Bir kişi yaralandı, bir otomobil de hasar gördü.


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde de, sosyal paylaşım sitesi üzerinden haberleşen bir grup, sokaklara döküldü. Protestolar sırasında HDP ilçe binasına saldıran grup binaya Türk bayrağı astı. Polisin müdahale ettiği olaylar sırasında İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya atılan taş sonucu başından yaralandı. 17 kişi gözaltına alındı.


Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde de HDP binası önünde toplanan gruptan, polisin dağılma uyarılarını dikkate almayan 13 kişi gözaltına alındı.


İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde de HDP ilçe binası hedef alındı. Binanın camlarını kıran, HDP tabelasını söken grup daha sonra bölgeden uzaklaştı. Olayın duyulması üzerine bu kez HDP'liler bina önünde toplandı. Polis ile HDP'liler arasında yaşanan arbede sırasında olay yerinden gelen bir taksi şoförü darp edildi.


Bolu'da, terör saldırılarını protesto etmek için toplanan grup, Doğu İlleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin bulunduğu binanın camlarını kırdı, ofis içindeki eşyalara zarar verdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS