1 Kasım seçimleri için oy verme işlemi başladı

1 Kasım seçimleri için oy verme işlemi başladı

Erken Genel Seçim kararı alınması üzerine yurtdışında yaşayan seçmenlerin milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemi bu sabahtan itibaren başladı. 

Atatürk Havalimanı'nda 1 Kasım erken genel seçimler için hazırlıklar tamamlandı ve oy verme işlemi sabah saat 08.00'den itibaren başladı.


İlk oyu kullanan Almanya'da yaşayan emekli Sema Aslantaş oldu. Aslantaş oyunu kullandıktan sonra gazetecilere, " Vatanımız milletimiz için hayırlı olsun diyeceğim, artık bir daha kullanmayalım. Kısa zamanda bu kadar büyük bir şey. Yurt dışında yaşıyorum emekliyim.Tatil için geldim, daha önce de kullandım. Temennim çok iyi olması" dedi.  


Oy verme işlemi dış hatlar terminali geliş katı yolcu karşılama uğurlama bölgesi ile gidiş katında pasaport kontrolü öncesi hazırlanan alanda yapılacak. Tatil günleri de dahil günde 24 saat oy kullanılabilecek.


Trakya' daki gümrüklerde oy verme işlemi başladı


Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrük kapılarındaki 6 sandıkta bugün 08.00'dan itibaren 1 Kasım genel seçimleri için oy verme işlemi başladı. Avrupa'daki Türk işçilerinden karayolunu tercih ederek Kapıkule Sınır Kapısı'na gelenler oy kullanabilmek için sandıkların bulunduğu peronların açılmasını bekledi.


Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Trakya'da belirlediği Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda yurt dışından giriş bölümüne, çıkış bölümüne ve gar gümrüğüne 1'er sandık kuruldu. Yine Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli ve Dereköy'e sınır kapısı ile Yunanistan'a açılan İpsala Sınır Kapısı'na da 1'er sandık kuruldu. Avrupa'daki Türk işçilerinden karayolunu tercih ederek Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak için gelenler oy kullanabilmek için sabah 08.00'da kadar gümrükte bekleyip sandıkların olduğu peronların açılmasını bekledi. Sandıklarda yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler oy kullanırken, seçmenler üzerinde parti logoları ve isimlerinin bulunduğu oy pusulalarına 'evet' kaşesi basarak zarfla sandıklara attı.


1 saatte 100 kişi oy kullandı


Sabah 08.00 sıralarında başlayan oy verme işleminde Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki 3 sandıkta yaklaşık 100 kadar seçmen oy kullandı. 43 yıldır Almanya'da yaşadığını anlatan Naci Akgün, yurt dışında yaşayanların Türkiye'de durumu daha iyi analiz ettiğini ifade ederek, “Türkiye'ye de gelip, gidiyorum. Ben yurt dışında yaşadığım için diğer seçenekleri daha iyi görebiliyoruz. Neyin değişip, değişmediğini fark edebiliyoruz. Oyumuzu ona göre kullandık" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS