Atatürk Havalimanındaki drone'cu beraat etti

Atatürk Havalimanındaki drone'cu beraat etti

Atatürk Havalimanı üzerinde uçurduğu drone ile hava trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü iddiasıyla 6 yıl hapis istemiyle yargılanan Aspet Manukyan beraat etti. Mahkeme, "Drone değil akıllı oyuncak" diye savunma yapan Manukyan'ın işlediği iddia edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığına karar verdi.

Pilotlar havalimanında drone aradı


Atatürk Havalimanı üzerinde izinsiz drone uçurarak görüntü çekten Aspet Manukyan, hava trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek suçlamasıyla hakkında açılan davada, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.


İzinsiz İHA uçurmanın cezası 12 bin lira


Bakırköy Adalet Sarayı'nda bulunan 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Aspet Manukyan hazır bulundu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü ise duruşmada Melek Kılınç Konuk temsil etti.


'Cezalandırılmasını talep ediyoruz'


Avukat Konuk, "Sanık tarafından uçuş emniyeti ve güvenliği tehlikeye düşürülecek şekilde izinsiz uçuşa yasak alanda drone uçurulmak suretiyle isnad edilen hava trafiğinin tehlikeye düşürülme suçu işlenmiş olduğundan cezalandırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.


Drone’a karşı kartal önerisi


'İHA değil akıllı oyuncak'


Sanık Manukyan da "Benim drone'yi uçurduğum tarihte insansız hava aracı kapsamında değildi, akıllı oyuncak statüsündeydi. Kullandığım alet kalkış ağırlığı itibariyle 1 kilgram civarındaydı. 15 mil/sn hıza ulaşabiliyordu. Benim drone'u uçurduğum yer Atatürk Hava Limanı'nın üstü ve uçak iniş kalkış koridorlarının üstü değildi. Bilerek hava trafiği güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde uçuş yaptırmadım. Bu sebeplerle beraatime karar verilmesini istiyorum" diye konuştu.


Beraat etti


Mahkeme, sanık Aspet Manukyan'ın, hava trafik güvenliğini tehlikeye düşürme suçunun yasal unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatine karar verdi.


İddianame


Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü avukatları, gelen bir ihbar üzerine 2015 yılında Aspet Manukyan'ın Atatürk Havalimanı'nda insansız hava aracı ile çektiği 12 dakikalık görüntüyü sosyal paylaşım sitesi Youtube'a koyduğu ve uçuş emniyetini tehlikeye soktuğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.


Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan savcılık iddianame hazırladı. İddianamede, şüpheli Aspet Manukyan'ın, izinsiz olarak Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçurarak havalimanı sahasını izinsiz olarak işgal ettiği belirtildi. Şüpheli Manukyan'ın bu eylemiyle sivil havacılık kurallarını da ihlal ettiği belirtilen iddianamede, "Bu durumun havalimanında inen ve kalkan uçaklar yönünden tehlike oluşturduğu ifade edildi. Manukyan'ın 'Trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS