Ateizm Derneği Başkanı'na Erdoğan'a hakaretten dava

Ateizm Derneği Başkanı'na Erdoğan'a hakaretten dava

Ateizm Derneği Başkanı Tolga İnci'ye, facebook üzerinden yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Tolga İnci'nin sosyal medyada üzerinden 'dini değerleri alenen aşağılama' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' içeren paylaşımlarda bulunduğu belirtilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.


Soruşturma sonucunda söz konusu facebook sayfasının İnci'ye ait olduğunun tespit edildiği ifade edilen iddianamede, İnci'nin 6 Kasım 2014'te yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanının bulunduğu makama yetersiz olduğu anlamını taşır nitelikte benzetmeler yaptığı ve bu benzetmeleri de başka cümlelerle pekiştirdiği anlatıldı.


Suudi Arabistan: Bütün ateistler teröristtir


4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemi


Soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla Tolga İnci'nin ifadesinin alındığı belirtilen iddianamede, İnci'nin  paylaşımları kendisinin yaptığını kabul ettiği ve paylaşımlarının eleştiri, düşünceleri açıklama niteliği taşıdığını söylediği ifade edildi. İnci hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS