Annenin isyanı: "Takım elbise giyiyor diye o katile indirim verecekler"

Annenin isyanı: "Takım elbise giyiyor diye o katile indirim verecekler"

Üniversite öğrencisi Yağmur Önüt, daha önce kendisine şiddet uyguladığı iddia edilen sevgilisi tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Anne Sevgi Gülseren, zanlının mahkemede "takım elbise" giyip iyi hal indirimi almaya çalışacağını iddia etti. Yarın gerçekleşecek mahkeme öncesi Sevgi Gülseren, verdiği hukuk mücadelesini teve2'de yayınlanan Hepsi Bugün Oldu’da anlattı.

Av tüfeğiyle öldürülen Yağmur Önüt'ün annesi Sevgi Gülseren, Armağan Çağlayan'ın konuğuydu. Hafta içi her gün teve2 ekranlarında yayınlanan Hepsi Bugün Oldu programına katılan Gülseren, Yağmur Önüt cinayeti anlattı. Katilin, “Şaka yapıyordum, tüfek zaten babamındı” dediğini ve duruşma günü takım elbise giyerek indirim almaya çalışacağını göz yaşları içinde anlatan Sevgi Gülseren katil zanlısının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması gerektiğini söyledi. Duruşma yarın gerçekleşecek. 


Kızının öldürüldüğü gün, Gülseren'in evlilik yıldönümüydü. Anne, kızından bir sürpriz beklerken kapının çalındığını ve Adli Tıp Kurumu'na götürüldüğünü söyledi. “Bu şakaya ben halen gülemedim”


Yağmur Önüt, sevgilisinin halasının evinde şarj cihazını unutması sonrası tekrar aynı eve gitti. Eve gitmeden önce okuldan bir kız arkadaşıyla konuşan Yağmur, moralinin çok bozuk olduğunu ve sevgilisiyle yine kavga ettiğini söyledi. Daha önceki duruşmalarda katil zanlısının halası olayı anlatırken, tüfekle şakalaşma sırasında Yağmur'un da güldüğünü söyledi. 


"Mahkemede kızımı tekrar öldürecekler, şaka diyecekler, sevgiden bahsedecekler"


Kızını öldüren katil zanlısı, babası ve halasının önceki duruşmalarda, adliye koridorlarında anneyi tahrik etmeye çalışmalarının dışında, duruşma salonundaki normal tavırları da Gülseren'in kanını dondurdu. Bu anlarda Gülseren, "İnsanlar daha ne kadar kötü olabilir diye düşünüyorum. Nefret duyamıyorum" dedi.Katile 'tutku derecesinde aşırı sevgi' indirimi


"Takım elbise giyip iyi hal indirimi almaya çalışacak"


Kadın cinayetleri konusunda tüm kamuoyunun bildiği iyi hal indirimi ya da tahrik indirimi gibi cezayı hafifletici unsurların katil zanlısı ve avukatları tarafından öne sürülmesi bekleniyor. 


Sevgi Gülseren, aşırı sevgi indirimi, iyi hal indirimi gibi cezada indirim sebeplerinin uygulanmamasını istiyor. Katil zanlısı ve kızı Yağmur arasındaki sevgiye dair mesajlaşmaların kanıt olarak sunulduğunu ve bunun indirim sebebi olarak kullanılmaya çalışıldığını; katil zanlısının takım elbise giyip iyi hal indirimi almaya çalışacağını göz yaşları içinde anlattı.


"Hiçbir planım, hiçbir hayalim yok. Her şey oymuş"


Gülseren, idam cezasın karşı olduğunu, bu tip suçları işleyen insanların ağırlaştırılmış müebbetle yargılanması gerektiğini düşünüyor. "Ölüm, onlar için bir kurtuluş. Bu acıyla ben yaşıyorsam, onlar da vicdan azabıyla yaşasın istiyorum. Takım elbise giyiyor diye o katile indirim verecekler. Peki benim elimden alınan annelik için ek ceza alacak mı? Böyle bir ceza var mı? Ben 42 yaşındayım ve artık anne değilim. Evladımı elimden aldılar. Hiçbir planım, hiçbir hayalim yok. Her şey oymuş. Bundan sonra bana diyorlar ki ‘Bu hayatı yaşa’. Peki elimden aldıkları bu hayat için ekstra ceza var mı? Olmalı, bunun için uğraşacağım. O, indirim almamalı. Hiçbir katil indirim almamalı" dedi.


“Bizim acılarımız sosyal oldu”


Gülseren, insanların olaylara tepki verme şeklini eleştirdi. Herhangi bir cinayet, taciz, tecavüz olayı sosyal medyada duyulduğunda, o gün herkesin üzgün ve öfkeli paylaşımlarda bulunduğu ancak bu olayların hızlıca unutulduğu ve herkesin hayatına normal şekilde devam ettiğini söyledi. "Ben unutmadıkça onu benden kimse alamaz"


Güzellik uzmanı olan anne, kızının doğum günü olan 7 Ağustos'ta saçlarını boyattı. Kimsesiz çocuklarla kızı için doğum günü yapıp balonlar uçurdu. 


Daha sonra acılı anne sözlerine şöyle devam etti: "Adalet hakkımı kimse elimden alamayacak. Bütün basın da onların yanında oldu ve benim söylediklerime ‘Annenin iddiası’ dediler. Kızım getirsinler ben bu iddiadan vazgeçeyim. Artık bu şaka bitsin.


Benim kızım pompalı av tüfeğiyle vurularak, 60 santimetreden hedef alınarak, boğazında bir delik açılarak ve çenesi koparak, mermi kalbine ve bütün organlarına saplanarak olay yerinde öldü.


Polis ve Olay Yeri İnceleme ekipleri gelmeden, onu oradan alıp hastaneye götüren ambulans görevlileri hesap verecek. Evden çıkan hala, sabıkalı olduğu halde o tüfeğin sahibi olan baba; herkes hesap verecek."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS