Son Dakika

AVM’ler kapanacak mı? Alışveriş merkezleri kapanıyor mu? İşte yanıtı...

A A

27.04.2021 - 00:29 Son Güncelleme:

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kısmi kapanmanın 9 günlük tam kapanmaya dönebileceği iddiaları ortaya atılmış ve gözler bugün gerçekleşen Kabine toplantısına çevrilmişti. Olası tam kapanma durumu AVM’leri de etkileyecek. Peki, AVM’ler kapanacak mı?

AVM’ler kapanacak mı? Alışveriş merkezleri kapanıyor mu? İşte yanıtı...

Koronavirüs vaka sayıların hızlı yükselişin ardından Ramazan ayı başında gerçekleştirilen Kabine toplantısında kısmi kapanma kararı alınmıştı. Öğrencilerin büyük bir bölümünün uzaktan eğitime geçtiği, hafta sonu yasaklarının 81 ile yayıldığı ve hafta içi kısıtlama saatinin 19:00’a çekildiği kararlar sonrası vaka sayılarında olumlu gelişmeler yaşanmaya başladı.

AVM’LER KAPANACAK MI? ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ İÇİN GÖZLER KABİNE KARARLARINDA

Mayıs ayında kutlanacak olan Ramazan Bayramı’nda bayram Perşembe günü başlayacak ve arefe günü yani Çarşamba ise yarım gün olacak. Vaka sayılarında hızlı düşüşün sağlanabilmesi amacıyla pazartesi ve Salı günlerinin de bayram tatiline eklenerek sürenin 9 güne çıkarılabileceği ve bu 9 günlük sürede tam kapanmanın olabileceği iddiaları ortaya atılmıştı.

Yapılan son Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tam kapanma dönemine geçiyoruz.'' dedi. Kabine’den tam kapanma kararı çıktığı için AVM’ler de kapalı duruma geçecekler. Hafta sonu sokak kısıtlamasında olduğu gibi 9 gün boyunca kısıtlama uygulanabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19'la mücadeleye ilişkin, "Avrupa'nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır." diye konuştu.

Erdoğan, alınan yeni tedbirlere ilişkin, şunları aktardı:

"29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir."