Ayakkabı kutularını Halk Bankası'na fırlattılar

Ayakkabı kutularını Halk Bankası'na fırlattılar

Bursa'da eylem yapan KESK üyeleri yanlarında taşıdıkları ayakkabı kutularını Halk Bankası şubesi önüne fırlattı.

KESK Bursa Şubeler Platformu Setbaşı'nda toplanarak tutuklamalar, sürgün olarak nitelendirdikleri atama kararları ile ücret artışlarını protesto etti. Ellerinde pankartlar ve ayakkabı kutuları ile eylem yapan 450 kişi sloganlar atarak Halk Bankası şubesi önüne geldi.

Grupta bulunanlar, Halk Bankası Genel Müdürü'nün de karıştığı öne sürülen İstanbul ve Ankara'da devam eden yolsuzluk iddialarına tepki gösterdi. Kalabalık daha sonra, 'Burada hırsız var' diye bağırarak, yanlarında getirdikleri ayakkabı kutularını bankaya fırlattı. Banka görevlileri kilitledikleri kapıdan bakmakla yetindi. Platform üyeleri daha sonra Orhangazi Parkına yürüyerek basın açıklaması yaptı.


Tunceli'de ayakkabı kutulu eylem


Türkiye genelinde bir günlük iş bırakan KESK'e bağlı sendika üyeleri, Tunceli'de yaptıkları eylemde, ellerinde ayakkabı kutuları ile bir yürüyüş düzenledi. 2 bin kişinin katıldığı eylemde yürüyen memurlar, ellerindeki ayakkabı kutularını Halk Bankası Tunceli Şubesi'nin önüne bırakarak sloganlar attı.

Tunceli'de KESK'e bağlı sendikalara üye yaklaşık 2 bin memur, bugün saat 12.00'da Çarşı Merkezi'ndeki Sanat Sokak'ta toplandı. Daha sonra ellerindeki pankart ve dövizlerle slogan atarak yürüyüşe geçen kalabalık, ellerindeki boş ayakkabı kutularını havaya kaldırarak, hükümeti protesto etti. Sanat Sokak'tan sloganlar ile Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen kalabalık grup, Halkbank Tunceli Şubesi önüne geldi.

Burada bir süre slogan atan kalabalık grup adına konuşan KESK Tunceli Şubesi yöneticisi Mazlum Doğan, elindeki ayakkabı kutusuyla birlikte, 3 bakan isminin de karıştığı operasyona dikkat çekerek, "Günlerdir TBMM'de Türkiye'ye ve bizlere bütçe dersleri veren AKP'nin gerçek yüzü son iki gündür ortaya çıkmıştır. Türkiye'de binlerce insan açlıkla mücadele ederken, onlar paraları götürmüş. Bu elimdeki ayakkabı kutuları içinde bulunan ayakkabıları biz emekçiler zar-zor alıyoruz. Bizler bu kutuları evlerimizde eşya saklamak ya da yıpranmış ayakkabıları koymak için saklarız. Ama birileri bu kutuların içine 4.5 milyon dolar koymuş. 4.5 milyon dolar, binlerce fakirin iyi yaşaması için ya da, iş bulması için aylarca yetebilecek bir para. Aslında bizim vergilerimizden aşırılmış para. O para yetim parasıdır, bizim paralarımızı alıp ayakkabı kutularında saklıyorlar. Bakın ben kutuyu açayım, içinde ne çıkacak görelim ve bakın dolar çıkmadı, kutuda kırmızı bir kart çıktı ve hükümet artık kırmızı kartı yemiştir. Şimdi bu kutuları, soygunu yapan, parayı evinde ayakkabı kutuları içinde saklayan bankanın genel müdürüne bağlı olan Tunceli Halkbank Şubesi'nin önüne bırakıyoruz. Umarız içine dolar koyup saklamazlar" dedi.


Bodrumda da ayakkabı kutulu eylem


Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde Eğitim Sen tarafından düzenlenen eylemde Halk Bankası Genel Müdürü'nün evinde ayakkabı kutularından 4.5 milyon dolar çıktığı iddiaları üzerine ayakkabı kutularına dolar ve madeni para atarak protesto edildi. Eğitime bütçeden yeterli pay ayrılmasını isteyen Eğitim Sen üyeleri ayakkabı kutularını Halk Bankası Bodrum şubesi önüne bıraktı.

Önümüzdeki yıl bütçeden eğitime yeterli pay ve okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmasını isteyen Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği üyeleri Bodrum Belediye Meydanı'nda eylem düzenledi. Öğretmenlerin boş ayakkabı kutuları getirdiği eylemde Eğitim Sen Bodrum Sözcüsü Nagi Meriç, eğitim harcamalarının önemli bölümününün halkın sırtından karşılandığını söyledi. Meriç, şöyle konuştu:

"2002 yılında bir öğrenci velisinin eğitim harcaması 720 TL iken, bu oran 3 bin 602 TL'ye yükseldi. Yani; 5 kat arttı. MEB bütçesinden eğitime ayrılan pay ise 2002 yılında yüzde 17 iken 2013'te bu oran yüzde 9'a düştü. Kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasına derhal son verilmeli. Eğitim ve bilim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik hak kayıpları giderilmeli. Son 11 yıl içerisinde alım gücündeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalı."

Hükümeti istifaya çağırdılar

Açıklama ardından öğretmenler boş ayakkabı kutularının içerisine madeni para attı. Bazı öğretmenlerin kutuların içerisine 1'er dolar koydukları görüldü. Yaklaşık 80 Eğitim Sen üyesi öğretmen daha sonra ellerinde ayakkabı kutularıyla Bodrum Halk Bankası Şubesi'ne 'Haksızlığa Son', 'Hükümet İstifa' sloganları ve alkışlar eşliğinde yürüdü. Banka girişine madeni para ve doların içinde olduğu kutuları bırakan öğretmenler, burada da alkışlı ve sloganlı protestolarını sürdürdü. Polisin müdahale etmediği ve yakın takibe aldığı grup dağıldı.

TGB'li öğrencilerden hükümeti protesto eylemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Yolsuzluk ve rüşvet' iddialarıyla yürütülen ve aralarında 3 bakanının oğullarının ile pek çok iş adamının da gözaltına alındığı soruşturma ardından Trabzon'da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup öğrenci, AK Parti İl Başkanlığı binası önünde toplanarak hükümeti protesto etti.

Pazarkapı Mahallesi'nde AK Parti İl Başkanlığı binası önünde toplanan 40 kadar TGB mensubu 'Hükümet istifa' pankartı açtı, 'Hükümet istifa, Tayyip Yüce Divan'a' ve 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları attı.'Hırsız var', 'Yüzyılın yolsuzluğunda yüzyılın pişkinliği', 'Ayakkabı kutusuna mı koymuşlar?' ve 'Rüyada ayakkabı kutusu görmek paraya işaret' yazılı dövizler taşıyan grup hükümete istifa çağrısında bulundu.Grup adına konuşan Atalay Karaüç, hesap sormaya geldiklerini belirterek şunları söyledi:"AKP- Cemaat kapışması derinleşmiştir. Ayakkabı kutusundan çıkan 4.5 milyon dolar, uçakta unuttukları 30 kilo altınlar, yapılan yolsuzluklar, milletin kursağından çalınan paralar gün yüzüne çıkmıştır. Şimdi hesap verme vakti. Bizler hesap sormaya geldik. Erdoğan haziran ayaklanmasında, 'Polisimiz destan yazdı' diyordu. Yolsuzluk soruşturmasını yürüten polisler görevden alındı. Haziran'da destan yazanlar şimdi darbeci mi oldu?"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS