Ayasofya Meydanı'nda "fetih namazı"

Ayasofya Meydanı'nda "fetih namazı"

Anadolu Gençliği Derneği (AGD), İstanbul'un fethinin 562. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği etkinlikte, 1937 yılında müzeye çevrilen Ayasofya Camii'nin tekrar ibadete açılması için sabaha karşı "Fetih Namazı" ve dua etkinliği gerçekleştirdi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), İstanbul'un fethinin 562. Yıldönümünde, 1937 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilen Ayasofya Camii'nin ibadete açılması için namaz ve dua etkinliği düzenledi.  'Zincirler Kırılsın Ayasofya Açılsın' ve 'Seccadeni al da gel' çağrılarıyla Türkiye ve İstanbul'un çeşitli yerlerinden gelen gruplar, saat 04.00 sıralarında Ayasofya Meydanı'nda toplandı.


Ayasofya önündeki fetih namazından kareler


İstanbul'un fethinin 562. yılı şölenle kutlandı


Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın'

Platforma çıkan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, toplanan vatandaşlara hitap ederek, “Türkiye'nin dört bir yanından buraya gelerek Ayasofya'nın zincirlerinin kırılmasıyla alakalı önemli bir tavır sergilediniz" diyerek Ayasofya'nın ibadete açılması gerektiğini belirtti.
AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut da, Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesinden bir bölüm okuyarak, Ayasofya'nın İstanbul'un ve fethin sembolü olduğunu ve Ayasofya'nın ibadete kapalı olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Ayasofya'nın namaz ibadetine açılması için dua ettiler

İlk olarak Mescid-i Aksa Müezzini Firas Gazzaz, kurulan platforma çıkarak sabah ezanını okudu. Daha sonra, Mekke'den gelen Kabe İmamı Dr. Seccad Mustafa, meydanda toplanan cemaate sabah namazı kıldırdı. Meydanda toplanan erkeklerin yan tarafında ayrılan bölümde kadınlar da namaz kılmak için saf oluşturdu. Kalabalık daha sonra Ayasofya'nın namaz ibadetine açılması için dua etti. Dr. Seccad Mustafa'yı görmek isteyen birçok vatandaş, kurulan platformun önüne gelerek cep telefonları ile Kabe İmamını görüntülemeye çalıştı. Namazın ardında da dünya Kur'an okuma birincisi Abdurrahman Sadien Kur'an-ı Kerim okudu. Program yapılan duaların ardından sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS