Ayasofya saat kaçta açılacak? Ayasofya Camii nerede ve nasıl gidilir?

Ayasofya saat kaçta açılacak? Ayasofya Camii nerede ve nasıl gidilir?

Ayasofya saat kaçta açılacak? Ayasofya Camii nerede ve nasıl gidilir?

Ayasofya Camii 86 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor. Bugün Cuma Namazı ile birlikte resmen ibadete açılacak olan tarihi cami ile ilgili en çok merak edilip araştırılanlar arasında ise “Ayasofya saat kaçta açılacak?” ve “Ayasofya Camii nerede ve nasıl gidilir?” sorularının cevabı yer alıyor. İşte, Ayasofya Camii ile ilgili merak edilen detaylar…

Ayasofya saat kaçta açılacak? 1453’te İstanbul’un fethi ile kiliseden camiye dönüştürülen 1934 yılından sonra ise müze olarak hizmet veren Ayasofya 86 yıl aranın ardından yeniden cami olarak bugün ibadete açılıyor.  Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 10 Temmuz'da Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Peki, Ayasofya Camii nerede? Ayasofya saat kaçta açılacak? İşte, Ayasofya açılış programı ile ilgili detaylar…

AYASOFYA CAMİİ NEREDE?

İstanbul Fatih’e bağlı Sultan Ahmet’te yer alan camii etrafında Sultan II. Selim Türbesi, Sultan III. Murad Türbesi, Şehzadeler Türbesi, Sultan III. Mehmed Türbesi ve Sultan I. Mustafa ile Sultan İbrahim Türbesi (Vaftizhane) gibi türbeleri bulunduruyor.

Tam adresi ise Ayasofya Meydanı No. 1 34122 Sultanahmet-Fatih/ İstanbul olarak kayıtlarda yer alıyor.

AYASOFYA CAMİİ’NE NASIL GİDİLİR?

Bölgeye birkaç alternatif ile gidilebilir. Örnek olarak Marmaray ile bölgeye ulaşmak isteyen kişiler Marmaray Sirkeci İstasyonu’nda inebilir ve 900 metrelik yürüyüşü yaklaşık 15 dakikada gerçekleştirerek bölgeye gidebilirler.

Tramvay ile bölgeye gitmek isteyen kişiler de Sultanahmet ve Gülhane tramvay durağını tercih edebilir ve 3 dakikalık yürüyüşün ardından camiye varabilirler. Ancak bugün (24 Temmuz 2020) Sultanahmet ve Gülhane durakları kapalı olacak.

AYASOFYA SAAT KAÇTA AÇILACAK?

Ayasofya’nın açılışı için İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan önemli açıklamalar geldi. Yerlikaya, Ayasofya’ya namaz için cemaatin saat 10.00’dan itibaren cami içerisine alınacağını söyledi. Öte yandan bugün Ayasofya’da ilk namaz saat 13.16’da okunacak öğle ezanına müteakip eda edilecek.