Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobani'de toprağa verildi

Aylan, Galip ve Reyhan Kurdi Kobani'de toprağa verildi

İç savaşın sürdüğü Suriye'den kaçak yollarla Avrupa'ya gitmeye çalışırken bindikleri botun alabora olması sonucu ölen 3 yaşındaki Aylan, 5 yaşındaki Galip ve anneleri, Kürtçe ağıt ve gözyaşları arasında defnedildi.

Dünyayı yasa boğan minik Aylan, ağabeyi Galip ve annesi Reyhan'ın cenazeleri, Murşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye (Ayn el Arap) geçirildi. Cenazeleri sınır kapısında teslim alan PYD'nin Kobani'deki üst düzey yöneticilerinden Enver Müslim, yaptığı açıklamada, Akdeniz'de boğularak yaşamınık aybedenlerin "şehit" olduğunu söyledi.

Hiç kimsenin ölümü göze alıp memleketini terk ederek başka devletesığınmasına sıcak bakmadıklarını ifade eden Müslim, "DAEŞ korkusu, insanımızı canından ediyor" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise savaşın, çatışmanın ölüm veyıkım, barışın ise birlik ve dayanışma olduğunu dile getirerek, "Ayrılığın gayrılığın olmadığı, herkesin eşit kabul edildiği bir dünya arzu ediyoruz. Siyasiler olarak bizler, hem ülkemizde hem dünyada barışın tesis edilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

Kürtçe ağıtlarla uğurlandılar

Konuşmaların ardından cenazeler, gümrük kapısından alınarak Kobani mezarlığına doğru yola çıkartıldı. Cenazelerin içinde olduğu ambulanslar, yaşamını yitiren 27 yaşındaki Reyhan Şeyho'nun babasının evinin önüne gelince Kürtçe ağıtlar yakıldı. Cenaze konvoyu bir süre evin önünde bekledi. Reyhan Şeyho'nun annesi Fatma Şeyho ve kardeşleri ağıt yakarak gözyaşı döktü. Mezarlıkta Reyhan Şeyho ve çocukları için cenaze namazı kılındı.

İçsavaştan kurtulmak için canlarını tehlikeye atarak ümit yolculuğuna çıkan minik Aylan, ağabeyi Galip ve annesi Reyhan'ın "şehit" olduğu ifade edildi. Namazın ardından önce anne Reyhan, sonra sırasıyla minik Aylan ve ağabeyi Galip toprağa verildi. Ailesini kendi elleriyle defneden baba Abdullah Kurdi (Şino), Galip'i mezarına koymaya çalışırken "Aylan, Aylan" dedi.

Baba Kurdi'ye: "O Aylan değil Galip"

Yanındakiler, "O Aylan değil Galip" diye uyarınca Kurdi, çocuğun yüzünü açtı. "Bu Galip... Ah Galip vah Galip" diye feryat eden Kurdi, gözyaşı döktü. Cenazelerin toprağa verilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Kurdi, Kanada'nın teklifini reddettiğini, artık Kobani'de toprağa verdiği çocukları ve eşinin yanında kalacağını söyledi.

Abdullah Kurdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzereTürk yetkililere ve ülke halkına teşekkür etti.

Kobani'deki cenaze törenine, CHP Genel Başkan Yardımcısı SezginTanrıkulu, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, HDP Şanlıurfa milletvekilleri Leyla Güven ve Dilek Öcalan ile çok sayıda kişi katıldı. Minik Aylan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu 12 kişinin öldüğü olayda kıyıya vuran cansız bedeniyle dünya gündemine oturmuştu.

Barzani'den başsağlığı

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, baba Kurdi'yi arayıp, olaydan derin üzüntü duyduğunu belirterek, Kurdi'ye başsağlığı dileklerini iletti. Kurdi ise acısını paylaştığı için Barzani'ye teşekkür ederek, "Bu
davranışınız benim ve ailem için sabır ve metanet kaynağıdır" dedi.

"İnsanlığın cenazesini kaldırıyoruz"

CHP'li vekil Sezgin Tanrıkulu Twitter'dan cenaze fotoğrafı paylaştı ve altına, ''insanlığın cenazesini kaldırıyoruz'' yazdı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS