Aynı altınla hem ihracat hem ithalat

Aynı altınla hem ihracat hem ithalat

Gümrük Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı Rıza Sarraf'ın şirketleriyle ilgili rapor Türkiye'den ihraç edilen altınların daha sonra yeniden ithal edildiğini ortaya koydu. Sarraf'a ait şirketin toplamda 89 kez yanlış beyanname verdiği kaydedilen rapora göre bu durum dış ticaret rakamlarında da etkili oldu.

Müfettişler 17 Aralık soruşturmasının ardından dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın talimatıyla harekete geçti. 


Sarraf'ın şirketlerinin kuryeler aracılığıyla yaptığı para transferleri mercek altına alındı. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanı gümrüklerinin resmi kayıtlarında yapılan incelemeye göre, 2010 yılı ile 2013 arasında 26 aylık dönemde 1 milyar 100 milyon dolar nakit para valizlerle taşındı. 
Türkiye'ye sokulan yaklaşık 800 milyon dolar nakit para, Dubai'de faaliyet gösteren şirketlerce gönderildi. Valizlerle getirilen paralar gümrükte ise serbest dolaşım kapsamında olduğu için "diğer" olarak kayıtlara geçti. 


11 aydır hiçbir işlem yapılmadan bekletilen raporunun en çarpıcı kısmı Türkiye menşeli altınları ihraç ettikten sonra aynı altınları yeniden ithal ettiğinin tespit edilmesi oldu. 


Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre tam 89 kez aynı işlemin yapıldığını belirleyen müfettişler, söz konusu işlemlerle dış ticaret verilerinin yanlış oluşturulduğuna vurgu yaptı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS