AYT soruları ve cevapları ÖSYM tarafından ne zaman yayınlanacak?

AYT soruları ve cevapları ÖSYM tarafından ne zaman yayınlanacak?

YKS 2019’un ikinci oturumu AYT bugün 10:15-13:15 saatlerinde gerçekleştirildi. Yükseköğretim Kurumları 2019 sınavının en uzun süren oturumlarından olan Alan Yeterlilik Testi için adaylara 180 dakika süre tanındı. Peki, AYT’de adaylara hangi bölümden kaç soru soruldu?

AYT soruları ve cevapları için ÖSYM’den gelecek açıklama beklenmeye başlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yapacağı açıklamanın ardından ilk oturum TYT ve ikinci oturum olan AYT’nin soruları ve cevapları ortaya çıkacak. Üniversiteye geçişlerde sınav aşamasının bugün tamamlanacak olması nedeniyle sorular ve cevapların en erken 17 Haziran 2019 Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.


Cevap anahtarlarının yayınlanmasıyla birlikte adaylar resmi olmayan sonuçlarla kendilerini kontrol ederek ne kadar doğru ve yanlış yaptıklarını kontrol edebilecekler.


ADAYLARA AYT SINAVINDA HANGİ SORULAR SORULDU?


Alan Yeterlilik Testi’nde, “Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1” testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtladı. AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu.


TÜM SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


YKS 2019’a ait tüm sınavlar 18 Temmuz 2019 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS