Babek Zencani'nin Türkiye iddiası

Babek Zencani'nin Türkiye iddiası

Babek Zencani'nin Türkiye iddiası

İran'da idama mahkum edilen iş adamı Babek Zencani'nin, 26 duruşma süren yargılaması sırasında, "Türkiye'de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı" iddiasını dile getirdiği öne sürüdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyet'te yer alan ve Nokta Dergisi'nin hazırladığı dosyadan derlenen habere göre, İran'da idama mahkum edilen iş adamı Babek Zencani'nin duruşmalarında Türkiye'nin adı sıklıkla geçti. Zencani, savunmasında Türkiye'de 8,5 milyar dolar komisyon dağıttığını söyledi.

İranlı milyarder Babek Zencani idama mahkum edildi

Zencani İstanbul'a getirilen 1.5 ton altını itiraf etti

İran Petrol Bakanlığı'na ait 2,8 milyar dolar petrol parasını çalmakla suçlanan ve 30 Aralık 2013’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla tutuklanan Zencani, Ekim 2015'te yargılanmaya başladı. Zencani'nin yargılaması 22 ay sürdü. Tahran Devrim Mahkemesi'ndeki 26 duruşmanın 10'u Zencani'nin savunmasıyla geçti. Zencani, 200 sayfa tutan geniş bir savunma yaptı ama davanın sonunda yargıç Ebul Kasım Salavati tarafından idama mahkum edildi. Zencani ile birlikte yargılanan 2 eski iş ortağı da idam cezasına çarptırıldı.

Rıza Sarraf'tan Babek Zencani açıklaması

Habere göre Zencani, ABD'de kara para aklamak, banka dolandırıcılığı gibi suçlardan tutuklanan Reza Zerrab'dan "Türkiye'deki kolu" olarak söz etti.

İran Reza Zarrab’ı istiyor

Duruşmalarda ve iddianamede Türkiye'nin adının çok sık geçtiğinden söz edilen haberde Zencani'nin, İstanbul'da bin 500 kilo altınla yakalanan uçağın havalanması için rüşvet verdiğini anlattığı iddia edildi. Ayrıca, İran'ın petrol paralarını Türkiye'deki ortağı Reza Zarrab'a verdiğini anlattığı da haberde yer aldı. Haberde Reza Zarrab'ın ABD'ye gidişinin Zencani'nin yargılanmasıyla ilişkili olduğu belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran, Türkiye'ye dava açtı: "Onur Air bizim"

Zencani'nin İran'ın petrol satışı için oluşturulan dev kayıt dışı ekonomideki para trafiğinin yüzde 20-25'lik kısmının "aklanma komisyonu" olarak dağıtıldığını anlattığı belirtilen haberde, "kendi payının yüzde 2 olduğunu, komisyonun yüzde 5’inin Dubai’de, yüzde 5’inin ise Türkiye’de dağıtıldığını" anlattığı iddia edildi.

Haberde, mahkemenin bu konuda yönelttiği sorulara Zencani'nin "kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın/paranın çıkarılması sırasında Türkiye’deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini" söylediği anlatıldı. Mahkemede Zencani'nin Türkiye'de rüşvet verdiği kişileri isim isim anlattığı ifade edilen haberde, "Türkiye'de dağıtılan rüşvetin toplam miktarının ise 8.5 milyar dolar olduğunu" iddia ettiği yer aldı. Habere göre Zencani, bunun detaylarını Reza Zarrab'ın bildiğini ileri sürdü.