Bahçeli: 'AK Parti'den gelen taslak genel olarak makul'

Bahçeli: 'AK Parti'den gelen taslak genel olarak makul'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'den kendilerine ulaşan anayasa değişikliği taslağı üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını ve "genel olarak makul bulduklarını" söyledi. Taslakta onayladıkları kadar itiraz edecekleri maddeler de bulunduğunu söyleyen Bahçeli, bunları, "merdiven usülü" ile çözeceklerini belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısındaki konuşmasında anayasa taslağı ve başkanlık konusuna değinerek, AK Parti'den kendilerine ulaşan taslak üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını ve "genel olarak makul bulduklarını" söyledi.


'Anayasa taslağında onayladıklarımız da onaylamadıklarımız da var'


AK Parti'den kendilerine ulaşan taslak üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Bahçeli, şunları söyledi:


"Pek tabiidir ki değişiklik önerileri arasında onayladıklarımız olduğu kadar itiraz edip üzerinde müzakere edilmesinin daha doğru olacağını düşündüğümüz konu başlıkları vardır. Konuşa konuşa pürüzleri aşacağımızı, fiili tıkanıklığı mutlaka hukuki müdahaleyle açacağımızı düşünüyoruz. Kaldı ki Türkiye’nin ağırlaşan iç ve dış sorunlarını dikkate aldığımızda, çok fazla seçeneğimizin olmadığını da görüyoruz. Partimizi temsilen görevlendirdiğimiz bir arkadaşımızın AKP’li muhatabıyla müzakere safhasına geçerek, belirlenen tespit ve önerilerimiz ışığında, metin üzerinde değerlendirme yapıp bir orta yol bulunacağına inanıyoruz."Kılıçdaroğlu'ndan Yasin Aktay'a yanıt: Saf falan değilsiniz


'Merdiven usulü'


Bahçeli AK Parti ile bu konuda yürütecekleri görüşme yöntemini de "merdiven usülü" diye tanımlayarak, "Merdiven usulüyle basamakları yavaş yavaş, hazmede hazmede çıkarak Türkiye’yi çok önemli ve ertelenmesi artık imkansız olan bir meselesinden kurtarabiliriz" dedi.


'Değişiklik önerisi genel olarak makul'


AK Parti’nin değişiklik önerilerini genel olarak makul bulduklarını ifade eden Bahçeli, "Konuşa konuşa yokuşları aşacağız, tartışıp her bir maddeyi titizlikle müzakere ederek mutabakata inşallah varacağız. Daha doğrusu varmak zorundayız" diye konuştu.


'Atatürk bunları İzmir'e kadar kovalardı'


Kendilerine eleştiri yöneltenleri "müfteri koalisyonu" diye niteleyerek, "ne dediği önemsiz ve beyhudedir" ifadesini kullanan Bahçeli, daha sonra sözü chp'ye getirdi. CHP'yi kendi kuruluş felsefesine aykırı politikalar peşinde olmakla suçlayan Bahçeli, "Atatürk yerinden kalkıp bunların halini görse ya tekrar yatar ya da bunların alayını birden İzmir’e kadar kovalardı" şeklinde konuştu.


Kılıçdaroğlu parti örgütünü uyardı: Bahçeli kavga istiyor


Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi


CHP yöneticilerini "gıybet ve dedikodu" ile suçlayan Bahçeli, daha sonra kendisiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi:


"Ne tuhaftır ki Sayın Kılıçdaroğlu, kavga istediğimizi, tuzağa düşmeyeceğini söylüyor. Sanıyorum, bir bildiği olsa gerektir. Bildiğini ispatlaması da en acil arzumuzdur. Sayın Kılıçdaroğlu bizi tanımıyor, tanımak da istemiyor. Bu doğaldır. Doğal olmayan, konuşmanın ve uzlaşmanın erdemine inanmış 47 yıllık bir hareketi kendi gibi görme hatasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu şunu hatırdan çıkarmasın ki, kavga gibi bir arayışımız yoktur, eğer olursa kendileri bizim klasman ve ligimizde zaten değildir. Sakal bıyığa denk olmayınca berber ne yapsın, söz eylemi doğrulamayınca adam neylesin? CHP vatanı böldürmeyeceğiz diyor. Kendilerini alkışlıyor, Allah tamamına erdirsin temennisinde bulunuyoruz."


CHP'yi 'bölücülerle aynı karede olmakla' suçladı


İstanbul'da Kartal'da hafta sonu yapılan mitinge katılan toplumsal muhalefet unsurlarını "bölücü" diye tanımlayan MHP Genel Başkanı Bahçeli, CHP'yi de "bölücülerle aynı kareye girmek" ile suçladı. Bahçeli, konuşmasında CHP'yi şu sözlerle hedef aldı:


"CHP’li yöneticiler, vatanı böldürmeyeceğiz sözünü Adana’ya saklamasınlar, ya birbirilerinin yüzüne söylesinler ya da cesaretleri varsa HDP’li kardeşlerine haykırsınlar. Anladığımız kadarıyla HDP, CHP’nin içine kaçmıştır. CHP’deki PKK kalıntıları, bünyeyi ele geçirmeye başlamışlardır. HDP barajı geçsin pilav dağıtacağım diyenlerle, her CHP’li aileden HDP’ye oy verildiğini söyleyenler bellidir. PKK’lılara cici çocuk muamelesi yapan sicili bozuklar da ortadadır. Hepsi birden CHP’ye yuvalanmış, İmralı canisinin avukatları köşe başlarını tutmuşlardır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS