Bakan Akdağ: Sağlık hizmetlerinin yaygınlığında ABD'den daha iyiyiz

Bakan Akdağ: Sağlık hizmetlerinin yaygınlığında ABD'den daha iyiyiz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ,"Bugün ABD, kişi başına yılda 9500 dolar sağlık harcaması yapıyor. Ama şu açıkça söylemeliyim ki, Türkiye'de verdiğimiz hizmetlerin yaygınlığı, bütün vatandaşlara ulaşması itibariyle biz ABD'den bugün daha iyiyiz" dedi.

Türkiye HİMSS 17  Emram Eğitim Konferansı ve Sağlık Bilişim Fuarı İstanbul'da bugün başladı. Konferansın açılışını Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptı. Konferansta Kosova Sağlık Bakanı İmet Rrahmani ve HİMSS Ceosu Stephen Lieber de yeraldı.


Kızıyla anısını anlattı


Konuşmasına üniversite öğrencisi olan kızıyla ilgili yaptığı bir gözlemi anlatarak başlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, " Geç bir vakitte kızım televizyon seyrederken odaya girdim. Bir taraftan TV seyrediyordu, bir taraftan kulağında kulaklıkla birşeyler dinliyordu. Öbür taraftan telefonun tuşlarına bakmadan mesaj atıyordu. Sohbet edelim dedim. Konuşurken kulaklığı çıkarmasını istedim. 'Baba ben hepsini birlikte yapabiliyorum' dedi. Benim yaşımdakileri, yeni nesilden ayıran önemli bir fark bu. Ben yapabilsem yapabilsem, TV seyrederken sohbet edebilirim. Böyle bir neslin yetiştiği çağda, sağlık hizmetini sunarken dijital imkanlardan faydalanmamak büyük bir kayıp olur" dedi.


Sağlıkta dönüşüm


2002 yılından bu yana çok önemli bir sağlık dönüşümünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Akdağ, "Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan, bizzat geçmiş sistemin bir mağduru olarak, yaşadıklarını ülkesinin insanının olumsuz anlamda yaşamasını istemiyordu. Şahsen ben sistemin içinde çalışan bir kişi olarak, sistemin bütün paydaşları gibi mağdurlarından birisiydim. Sadece vatandaşlar değil, çalışanlar da mağdurdu. Önce insan diyerek bir sistem değişikliği yoluna gittik. 2002 ile 2012 yılları arasında 10 yıllık sürede sağlıkta dönüşüm programı büyük oranda gerçekleştirdik" dedi.


Harcamalar daha fazla


Türkiye'de sağlık hizmetlerinden memnuniyetin yüzde 73'lere çıktığını söyleyen Bakan Akdağ, " Anne ölümleri yüz bin hamileden 70'lerden 15'lerin altına indi. Bebek ölümleri azaldı "diye konuştu. 


Bütün bunları yaparken etkin bir sistem kurulması gerektiğini belirten Akdağ," Türkiye'de vatandaşın sağlığa erişimi, sağlık bakımının kalitesi, kıyaslanabilir ülkelerle karşılaştırıldığında harcamalar o ülkelerce çok daha fazla" şeklinde konuştu.


Sağlık hizmetlerinin yaygınlığında daha iyiyiz


Birçok Avrupa ülkesinde ve özellikle ABD'de sağlığa korkunç bir harcama yapıldığını söyleyen Akdağ, "Bugün ABD, kişi başına yılda 9500 dolar sağlık harcaması yapıyor. Ama şu açıkça söylemeliyim ki, Türkiye'de verdiğimiz hizmetlerin yaygınlığı, bütün vatandaşlara ulaşması itibariyle  biz ABD'den bugün daha iyiyiz" şeklinde konuştu.


ABD'den iyiyiz


Akdağ, " Tıbbın birçok keşfinin yapıldığı, ilaç açısından, tıbbi teknolojiler açısından hatta hastane enformasyon sistemleri açısından tıbbın en önemli keşiflerinin yapıldığı ABD'de erişim bugün, Türkiye Cumhuriyetine göre daha geridedir. Rahatça bunu söyleyebiliyoruz, biliyoruz" dedi.


Bakan Akdağ'dan yeni hedefler


Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini hazırlarken en önemli başlıklarının bilişim sistemleri olduğunu söyleyen Akdağ," Bütün sektörün buna hazır olması lazım. Bu hedefleri yakın bir zamanda ilan etme durumundayız. Herkesin üzerine düşen vazifeler var. Sağlık bakanlığının üzerine düşen görevler var. Her bir hastaneye, o hastanenin yöneticilerine düşen görevliler var. İlk dönem erişimle alakalıydı. Şimdi bakımın üzerinde ısrarla duracağız. Bir kişi aile hekiminden başlayarak, birinci koruma, gerekirse evde bakımı, bütün sistemler açısından bütünlükle takip edilecek.Bunda, Sağlık bilgi sistemlerinin inanılmaz önemli bir rolü var. Bu sene için ben şu hedefi koyuyorum; bu HİMSS 17 olan hastane sayısını üzerine çıkaracağız.Bunun aşağısı olmaz. Bunu artırabiliriz. Bütün hastanelerimiz için HİMSS 6 sistemi kurmamız lazım. 100 hastane için HİMSS 6 hedefini koyuyorum.Daha fazlasına razıyız. Daha azına razı değiliz" şeklinde konuştu.


Plaket verdi


Bakan Akdağ, konuşmasının ardından HİMSS 17 kullanan Tire Devlet Hastanesi Başhemi Fatih Hayali ile HİMSS Ceosu Stephen Lieber'ın da aralarında bulunduğu kurum temsilcilerine plaket verdi.  


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS