Bakan Avcı: "Kimse laflarımızı çarpıtmaya kalkmasın"

Bakan Avcı: "Kimse laflarımızı çarpıtmaya kalkmasın"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Benim söylediklerimi kulağıyla dinleyenler ve beyniyle değerlendirenler ne dediğimi anlamışlardır. Ben atanamayan, intihar edenler gösteriş için intihar ettiler demedim" dedi.

Orta Öğretimde İnternet Bağımlılığını Önleme Projesinin kapanış etkinliğin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde atanamayan öğretmenlerin intihar ettiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.


Bakan Avcı, konuyla ilgili şunları söyledi:


"Benim söylediklerimi kulağıyla dinleyenler ve beyniyle değerlendirenler ne dediğimi anlamışlardır. Ben atanamayan, intihar edenler gösteriş için intihar ettiler demedim. Dünyanın her yerinde intihar olayları olabildiğince haberleştirilmez. Medya etiği gereği haberleştirilmez. Haberleştirmek zorundaysa da başkalarını özendirecek, teşvik edecek şekilde kullanmaz. Siyasetçiler hele bunu hiç yapmaz. Siyasetçiler özellikle mağdur
durumda olan insanların duygularıyla oynayarak onlar üzerinden duygu sömürüsü yaparak ve buna intihar eden insanları katarak yapmaz. Benim söylemek isteğim şu; intihar olayları böyle ulu orta konuşulmaz. Çünkü özellikle gençler, hassas kesimler üzerinde ciddi olumsuz etkileri olur. Özendirici, örneklendirici anlatımlardan kaçınmak gerekir."


İntihar olaylarında bazı psikolojik sorunların rol oynadığının bilimsel bir gerçek olduğuna dikkati çeken Avcı, bu vakalardan etkilenecek, psikolojik sorunları olan insanlar için örneklendirici ve özendirici söylemlerden kaçınmak gerektiğini vurguladı.


Türkiye Psikiyatri Derneğinin kurumsal internet sitesindeki "Medya ve İntihar" başlıklı basın açıklamasını da gazetecilere okuyan Nabi Avcı, her şeyden önce mağdurların ve ailelerinin hayatlarının söz konu olduğunu belirterek, bu alana fütursuzca girilmemesi ve acılarla politik amaçlar için oynanması gerektiğini kaydetti.


"Yaptıkları çok ayıp"


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sözlerini, "Medyanın ve siyasetin bu konularda, uluslararası medya etiğine veya genel ahlak ilkelerine uygun davranmaları beklenir. Kimse laflarımızı çarpıtmaya kalkmasın, söylediğimiz çok açık. Kimse bu olaylar üzerinden belli bir grubu, meslek, yaş ve cinsiyet grubunu potansiyel mağdur olarak göstermeye kalkarak, buradan siyasi rant üretmeye kalkmasın. Bazı siyasetçilerin açıklamalarını gördüm bununla ilgili. Yaptıkları çok ayıp. Söylediklerim ortada. Bu tür olaylar medyada ve kamuya açık alanda bu şekilde konuşulmaz. Türkiye Psikiyatri Derneğinin açıklamasını medya mensuplarının ve sosyal medya kullanıcılarını okumalarını öneriyorum" diye tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS