Bakan Bozdağ'dan HDP'li vekile ağır suçlama

Bakan Bozdağ'dan HDP'li vekile ağır suçlama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir canlı yayında Cizre'de bir evde mahsur kaldığı iddia edilen yaralılar ile ilgili süren tartışmaya değindi. Bozdağ, halen bölgede bulunan HDP'li vekil Faysal Sarıyıldız'a sert sözlerle yüklendi. "Resmen teröristlere yardım ve yataklık yapıyor" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde belli bir odada 22'ye yakın yaralının bulunduğuna dair haberler olduğuna dikkat çeken Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bunlara efendim devletin ambulans göndermediğine ilişkin haberler yer alıyor. Bu yaralılar sivil vatandaş mı yoksa askerle, polisle çatışan teröristler mi buna dair bir bilgi yok. Gerçekten böyle bir yaralı var mı buna dair de kimse de bir bilgi de yok. Çünkü Faysal Sarıyıldız’ın ve bazı HDP’li milletvekillerinin bu yönde iddiaları var. Bütün bu iddialar üzerine siz de medyadan takip ettiniz. Buradaki yaralılara ulaşmak için her yol deneniyor. İddia edilen yaralılara ulaşmak için varlığı kabul ediliyor doğru olabilir. Ambulans gidiyor en yakın yere çağrı yapıyorlar getirin yaralıları alalım, ateşlerle silahlarla karşılık veriliyor. Belediye alsın deniyor, belediye gitsin alsın, belediyenin aracı gidiyor ambulansı ona da aynı şekilde cevaplar veriyor.""Sarıyıldız teröristlere yataklık yapıyor"

HDP'li Faysal Sarıyıldız'ı teröristlere yardım ve yataklık yapmakla suçlayan Bozdağ şunları dedi:
"Şimdi Faysal Sarıyıldız ile bu süreç içerisinde irtibatlar kuruyor ve onlarla ilgili bakın benim elimde tutanaklar var bunu AHİM’e de ilettik. Şimdi bir takım telefon numaraları veriliyor. Bu hastalarla ilgili 3 tane telefon numarası veriliyor. 3 farklı telefon numarası aranıyor. Bu hatlardan ikisine ulaşılamıyor. Bir tanesine ulaşılıyor. Mehmet Yavuzeli olarak belirtilen bir kişiyle bu telefon hattından görüşme yapılıyor. Bu kişi diyor ki yerleşim yerinin milletvekili Faysal Sarıyıldız’a sorulmasını istemiş ve bulundukları yeri söylememiştir. Şimdi yaralılar var diyor. Burası neresi, adres verin oraya gelelim deniyor. Diyor ki 'Siz bunu milletvekili Faysal Sarıyıldız’a sorun.' Bir başkasında da İdris Buluken’e sormalarını, İdris Baluken ile irtibata geçilmesini söyleniyor. Burada çok açık bir bizim de mahiyetini tam bilemediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Bir yandan HDP’liler diyor ki burada yaralananlar var. Devlet diyor ki yaralıları alalım. O zaman bu yaralılar var diyenlerin bu yaralıları oraya getirmesi lazım.

Teröristler tuzaklama, mayınlama yapmışlar, ambulanslar oraya giremiyor. Bir yandan yaralıları kurtaralım diye uğraştığını iddia edenler o yaralıları kurtarmak üzere gelen ambulansa ateş ediyorlar ve ambulanstakilerin yaralanmasına hatta bir tanesinin de şehit olmasına vesile oluyor. Ondan sonra da kalkıp devleti 'katil', 'devlet yaralıları almak istemiyor', 'yaralıları kurtarmak istemiyor diye hem Anayasa Mahkemesi'ne hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getiriyor. Burada katil kimdir? Bunu herkesin iyi görmesi lazım o canı pahasına yaralıları almaya giden ambulanstakiler mi yoksa ambulanstakileri kurşun yağdıran teröristler mi?

Şimdi bunu da herkese iyi görmesi lazım şu anda devlet bölgede yaralı nerede bir vatandaşı varsa onu almak için elinden gelen ne varsa hepsini yerine getiriyor ancak oradaki teröristlerin kurduğu tuzaklar,saldırılar nedeniyle bazı yerlere ulaşılamadığı için bunlar alınamadı. Ama bunlar doğru mu onu da bilmiyoruz Belki de böyle bir yaralı falan yok yani şimdi ulaşılamıyor adresi vermiyor. Yani yaralı olduğunu söyleyen kendi oturduğu evin adresini bilmez mi 'Ben adresi vermiyorum Faysal Sarıyıldız'a sorun' deniyor. Faysal Sarıyıldız bulunduğu yerde resmen teröristlere yardım yapıyor yataklık yapıyor. Orada devletin güvenlik güçleri aleyhine de ve oradaki vatandaşların aleyhine de sonuç doğurmasını sağlayacak bir takım şeylerin içerisine giriyor. Bir milletvekiline bu yakışmaz, anayasaya yemin etmiş birinin yapmaması lazım. Herkes görevini anayasaya uygun yapsa zaten sorun çıkmaz Ama maalesef milletvekilleri orada olayların sona ermesi için değil adeta olayların biraz daha büyümesi için daha büyük sıkıntılar çıkması için uğraşıyor görüntüsü ile karşı karşıyayız."

HDP'li Faysal Sarıyıldız'dan yanıt


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "teröristlere yardım ve yataklık etmek" ile suçladığı HDP'li Faysal Sarıyıldız'dan yanıt geldi.

Sarıyıldız yazılı açıklama yaptı, Bozdağ'ın kendisini hedef gösterdiğini savundu.

HDP'li vekil "Seçilmiş bir milletvekili 9 gündür Cizre'de bir apartmanın bodrumunda yaşam mücadelesi veren yaralılar için ambulans çağrısı yapmayacaksa, devletin kendi yurttaşlarını kurtarmasını istemeyecekse o halkın yüzüne nasıl bakabilir?" dedi.

Sarıyıldız, "Bundan sonra Cizre'nin herhangi bir ara sokağında, köşesinde başıma gelecek her tür saldırıdan siyasi iktidar sorumludur" diye de ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS