Bakan Bülent Tüfenkci akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili rakamları paylaştı

Bakan Bülent Tüfenkci akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili rakamları paylaştı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele amacıyla özel ekip kurduklarını ve bu sayede 2 bin 561 ton kaçak akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünü ele geçirdiklerini belirtti. Bakan Tüfenkci, önlenen kaçakçılık sayesinde 856 milyon lira değerinde vergi kaybının önlendiğini de dile getirdi.

Tüfenci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığı ve Rekabet Kurumu bütçelerine ilişkin görüşmelerde sunum yaptı. Gümrük işlemlerinde maliyetlerin düşürülmesi için yapılanları anlatan Bakan Tüfenkci, dış ticarete ilişkin rakamları paylaştı, 2015'te 69 bin 330 firmanın ihracat, 77 bin 77 firmanın ithalat işlemi yaparak toplamda 350 milyar dolarlık dış ticaret hacmi gerçekleştirdiğini söyledi. Bakan Tüfenkci, 1 milyar doların üzerinde ihracatı yapılan ürün sayısının 2002'de 9 iken bu hacimde ihracat düzeyine ulaşan ürün sayısının 2015'te 31'e yükseldiğini de belirtti.

Gümrük kapılarında yapılan otomasyon çalışmalarını anlatan Tüfenkci, "Dijital Gümrük" hakkında bilgi verdi, Gürcistan ve İran'la gerçekleştirilen e-TIR Pilot Projesine değindi. Bakan, "Tek Pencere Sistemi", "Konteyner ve Liman Takip Sistemi", "Yükümlü Kayıt ve Takip Sistemi", "Yatların Elektronik Ortamda Takibi", "Varış Öncesi Yolcu Bildirimi" ve "Tek Durak Projesi" gibi çalışmalara ilişkin de bilgiler verdi.

İhracat ve ithalat işlemlerinin hızlandığını ifade eden Bülent Tüfenkci, ihtiyaç duyulan yerlerde yeni gümrük kapıları/müdürlükleri açtıklarını ve mevcut kapıları yenilediklerini dile getirdi. Tüfenkçi, İstanbul trafiğini rahatlamak ve bir lojistik merkez olmasını sağlamak amacıyla Erenköy Gümrük Müdürlüğünü taşımayı planladıklarını da belirtti.

Kaçakçılıkla mücadele

Bakan Tüfenkci, Bakanlığın asli görevlerinden birisi olan kaçakçılıkla mücadelenin etkin ve kararlı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. Bu kapsamda Komuta Kontrol Merkezini yenileyerek çok daha etkin bir izleme sistemi haline getirdiklerine değinen Tüfenkci, merkezin takip ve müdahalesi ile bugüne kadar 44 olayda 35 milyon lira değerinde kaçak eşya yakalandığını söyledi. Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Akaryakıt kaçakçılığı ve usulsüzlük dolayısıyla 21 istasyon mühürlenmiştir. 2 bin 561 ton kaçak akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünü ele geçirilmiştir. Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede ilgili kurumlarla birlikte kurduğumuz 'özel ekip' sayesinde 856 milyon lira değerinde vergi kaybı
önlenmiştir. Ayrıca akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele için özel bir veri tabanını bakanlık olarak hazırladık ve pilot uygulamasına başladık. Akaryakıt sektörü tarafından, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede yürütülen etkin çalışmalar sonucu, yasal akaryakıt satışlarının yüzde 10 arttığı ifade edilmiş, bu alanda yapılan çalışmaların önemi ve katkıları vurgulanmıştır."

Bakan Tüfenkci, 2014'te 1 milyar 585 milyon lira değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldığını, geçen yıl yürütülen etkin çalışmalarla bu rakamın
yüzde 70 artışla 2 milyar 688 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS