Bakan Dönmez'den CNN TÜRK'e özel açıklamalar

Bakan Dönmez'den CNN TÜRK'e özel açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez CNN TÜRK ekranlarında TürkAkım ile ilgili soruları yanıtladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez CNN TÜRK muhabiri Büşra Arslantaş'ın TürkAkım projesiyle ilgili soruları yanıtladı.


-Rekor sürede inşaat tamamlandı nedir bu projelerin ülkeye getirileri?


Gazı Ukrayna Romanya’dan alıyorduk. Geçiş ülkelerini bypass ederek bizim sularımıza, kara sularımıza çıkan bir boru hattı yapıldı. Doğrudan Karadeniz altından başka bir ülkenin kontrol altında olmadan bizim kara sularından çıkan bir boru hattı. Doğal gazı kendi topraklarımızdan alacağız. 2016’da başladı. 39km’lik iki hat var. Kıyıya çıkıncaya kadar. Kıyıya çıktıktan sonra hat ikiye ayrılıyor.


Kara tarafındaki çalışmalara biz 1 yıl önce başladık, Türk müteahhitleri ve mühendisleri ile suratle bitirdik. Malzemenin yüzde 98’i yerli. Çok hızlı ve kaliteli şekilde projeler tamamlanabiliyor. Projeler hem kendi güvenliğimizi hem de Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağladık.


-Projenin maddi getirisi ne olacak? Türkiye’nin Rusya’dan daha ucuza gaz alma imkanı olacak mı?


Şöyle bir durum var, bizim Rusya ile yapmış olduğumuz kontratlar 2000 yılı öncesine gidiyor. Kontratlardaki ticari şartlarda şu anda bir değişiklik yok. Ama kontratlarda her 3 yılda bir tarife revizyonu hakkı var. Bunu satıcı ve tüketici ülkede isteyebilir. 2020 yılı başı itibariyle bu dönem tekrar başlıyor.


-Şu ana kadar ne kadar gaz ulaştı Türkiye’ye?


Son tüketim rakamları elimde değil ama günlük 30 ile 40 milyon metreküplük tüketim var.


Projenin Avrupa ayağındaki son durum


Bulgaristan bu hattan gaz tüketmeye yılbaşından itibaren başladı. Orada Sırbistan’a bağlantı konusunda henüz bir ilerleme yok. Kendi beyanları 2020 yılı sonuna kadar bu eksiklikleri tamamlayacak.


Bu hat üzerinden orta Avrupa’ya kadar gaz ulaşacak


TürkAkım bitti çalışıyor. 2016 yılında anlaşmalar imzalandı ve o tarihte bir yaptırım söz konusu değildir ve ben etkileneceğini sanmıyorum Belki Kuzey Akım ile ilgili gelişmeler olabilir.


ABD-İran gerilimi


Artan riskler başta petrol olmak üzere piyasaları olumsuz etkiliyor. Bu sürece baktığımızda petrol fiyatları 70 dolar civarında seyretmeye başladı. Dünya petrol ve doğal gaz kaynaklarının bu bölgede olduğunu biliyoruz ve İran’da önemli bir üretici. Endişeleniyoruz. Aklı-selim hareket edilir. Biz her iki tarafa da sağ duyulu davranmalarını tavsiye ediyoruz. Bugüne denk gelmesi bize üzüntü verici.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS