Bakan Faruk Özlü: KOBİ'lerimizin 3 milyar lirası bankalarda hazır bekliyor

Bakan Faruk Özlü: KOBİ'lerimizin 3 milyar lirası bankalarda hazır bekliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 10 Mart'tan bugüne kadar 114 bin KOBİ'ye destek olduklarını söyleyerek, "Yaklaşık 100 binden fazla KOBİ'mizin işlemi bitmiş, bankalarda parası hazır. İnşallah bu KOBİ'leri de kredileriyle buluşturacağız" dedi.

KOSGEB'den KOBİ'lere bir destek daha


KOBİ'lere 3 ayda 2,6 milyar liralık destek


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bugüne kadar 460 bin 167 KOBİ’den 114 bin 675’i kredisini aldı. Bu miktar da 2 milyar 924 milyon 658 bin liradır. Yani yaklaşık 3 milyar lira civarında sıcak para piyasaya girmiş oldu” dedi.Bakan Özlü, Düzce'de basın mensuplarıyla biraraya geldiği toplantıda, “İlk krediyi 10 Mart’ta verdik. 10 Mart’tan bugüne piyasaya 3 milyar lira civarında bu küçük işletmelere sağlanan kredi. Yine aşağı yukarı 100 binden fazla, bankalarda işlemi bitmiş, parası hazır bekleyen KOBİ’lerimiz var. Onları da inşallah bu krediyle buluşturacağız” diye konuştu. Türkiye’nin Ak Parti iktidarıyla bir sıçrama, hamle gerçekleştirdiğini dile getiren Özlü, “Geçen sene Türkiye yüzde 2.9 oranında büyüdü. 2016’nın ilk ve ikinci çeyreğinde yüzde 4.5 büyürken, FETÖ darbe girişiminin etkisiyle üçüncü çeyrekte, eksi 1.8 oranında bir küçülme oldu. Yine son çeyrekte yüzde 3.5 oranında bir büyüme gerçekleştirdik” dedi.


Özlü, her şeye rağmen Türkiye’nin büyüdüğünü vurgulayarak, büyüme oranlarının Avrupa Birliği ve ABD ortalamasının üzerinde olduğunu, AB ülkelerinin yaklaşık yüzde 1.6 ortalama oranında büyüme kaydettiğini, Türkiye’nin ise 1.5 puana yakın büyüme gösterdiğini aktardı.


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS