Bakan Fikri Işık'tan S400 açıklaması

Bakan Fikri Işık'tan S400 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin almayı düşündüğü hava savunma sistemiyle ilgili olarak, "Acil ihtiyacımız için değişik ülkelerle görüşüldü, en yakın Rusya'nın S400 füzeleri görünüyor, görüşmelerde belli bir ilerleme sağlandı" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündeme dair açıklamalarda bulundu. NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Fikri Işık şunları söyledi; "Türkiye’nin olmazsa olma noktalarından biri Münbiç’te PKK-PYD varlığının sonlandırılması. Bunu ABD yapmazsa, Türkiye bu operasyonu değerlendirecektir. Rakka operasyonunu da etkileyecek bir konu bu. Orada bir tek PKK PYD unsurunun kalmaması konusunda ABD’nin taahhüdü var. Suriye Demokratik Güçleri tamamen PYD’nin kontrolünde bir yapıdır. Onlar isim değiştirmeyi çok severler. Yapı aynı yapıdır. Türkiye olarak önerimiz, gelin Rakka’da sorunu kalıcı olarak çözecek doğru aktörlerle bunu yapalım. ABD’nin yeni yönetiminin Türkiye’yi daha fazla bir ilgiyle dinlediğini görüyoruz.

"Türk askerine çok fazla ihtiyaç olacağını zannetmiyoruz"

Obama yönetimine göre Türkiye ile daha benzer yaklaşımları var. Bu, 'her konuda anlaştık' anlamına gelmiyor ama eski yönetime göre yeni yönetimin bölgeye bakışı Türkiye’ye daha yakın bakış. Rakka operasyonunda Türk askerine çok fazla ihtiyaç olacağını zannetmiyoruz. (Rusya’nın Türk askerlerini şehit etmesi sonrası yaşanan gelişmeler) Mekanizmalar var ama koordinasyonun artırılması ihtiyacı ortaya çıktı.

Belli çizgiler çizildi. O çizgilerin üzerine çıkmama altına inmeme konusunda Türk ve Rus tarafı daha dikkatli hareket ediliyor. Yeni bir gerginliğin yaşanmaması önceliğimiz. Bunun için koordinasyon mekanizmalarının güçlendirilmesini çok daha önemli görüyoruz."


S 400 konusu

Türkiye'nin almayı düşündüğü hava savunma sistemiyle ilgili olarak da konuşan Bakan Işık, "Türkiye’nin bir füze ve hava savunma ihtiyacı var. Biz bunu şu anda NATO vasıtasıyla sağlıyoruz. Ama Türkiye’nin kalıcı olarak hava saldırılarına karşı kendisini koruyacak sistemlere ihtiyacı var. Asıl bizim üzerinde yoğunlaştığımız nokta kendi hava savunma sistemimizi geliştirmek. Bir program başlattık. Ama bu noktaya gelene kadar değişik ülkeler ve değişik şirketlerle görüştük. Şu anda en yakın Rusya’nın S 400 füzeleri görünüyor. Belirgin bir ilerleme sağlandı. Ama yarın imza atılacak noktada değil" ifadelerini kullandı.

NATO'nun S 400 füzelerini nasıl karşılayacağıyla ilgili bir soyuya ise Bakan Işık, "Onların anlayışla karşılayacağına inanıyorum. Bazı NATO ülkelerinde de NATO dışı sistemler var" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS