Bakan Kurum'dan flaş sel bölgesi açıklaması: En geç 1 yıl içinde teslim edilecek

Bakan Kurum'dan flaş sel bölgesi açıklaması: En geç 1 yıl içinde teslim edilecek

Bakan Kurum'dan flaş sel bölgesi açıklaması: En geç 1 yıl içinde teslim edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel afeti ardından Bozkurt, Abana ve Ayancık'ta yıkım ve inşa çalışmalarının başladığını bildirdi. 'Üç ilimizde köy evlerimizle birlikte 1.114 konut üreteceğiz' diyen Bakan Kurum, "Yatay mimari esasıyla, zemin artı 3 - 4 katı geçmeyen yeni konutlarımızı en geç 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu'nun Bozkurt ve Abana ilçesi ile Sinop'un Ayancık ilçesini vuran sel felaketi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, "Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selin ardından 17 günü geride bıraktık. Devletimizin tüm imkânlarıyla milletimizin yanındayız, yaraları sarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Üç ilimizde köy evlerimizle birlikte 1.114 konut üreteceğiz" dedi.

10 GÜNDE TAMAMLANDI
'Bu süreçte Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle, çok hızlı bir şekilde hareket ederek 10 günde hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık' diyen Bakan Kurum, "Ağır hasarlı, acil yıkılacak, yıkılmış; Kastamonu'da 260 bina, 564 bağımsız bölüm ve Sinop'ta 277 bina, 415 bağımsız bölüm tespit ettik" açıklamasında bulundu.

 

Bakan Kurum, "Hasar tespit sonuçlarına göre binaların yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz. Kastamonu'da yıkım kararı aldığımız 90 binanın tamamını yıktık. Sinop'ta da yıkım kararı aldığımız 101 binadan 64'ünün yıkımını gerçekleştirdik" dedi.

1 YIL İÇİNDE TESLİM EDİLECEK
Bakan Kurum teslimat süreleriyle ilgili de açıklamada bulundu. Kurum sözlerine şöyle devam etti:

 
"Şehirlerimizde bir yandan yıkım çalışmalarımız devam ederken diğer yandan inşa süreçlerimizi başlattık. Yatay mimari esasıyla, zemin artı 3 - 4 katı geçmeyen yeni konutlarımızı en geç 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bu süreçte hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması adına hak sahibi vatandaşlarımıza kira ve taşınma yardımı yapıyoruz. Sel nedeniyle oluşan tahribatı gidermek için altyapı ve üstyapı çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İlbank eliyle içme suyu şebeke hatlarımızı tamir ettik, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının hasar tespitini yaptık. Belediyelerimize 24 milyon TL hibe verdik."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SANAYİ SİTELERİ DE YENİLENİYOR
'Kastamonu Bozkurt'ta 'Yeni Bozkurt' için vakit kaybetmeden çalışmaya başladık. TOKİ Başkanlığımız eliyle 3 Eylül’deki ilk ihaleyle 478 konutumuzun inşa sürecini başlatacağız' diyen Bakan Kurum, "Yapacağımız çalışmalarla Bozkurt'un çehresini güzelleştireceğiz. Bozkurt’ta eskisinden daha büyük ve içinde kıraathanesi ve sosyal donatıları olan yeni bir kent meydanı yapacak, bölgeye ticaret aksı kazandıracağız. Yerel mimarimizi örnek alarak inşa edeceğimiz yeni meydanımızla Bozkurt’umuza değer katacağız. Bozkurt'ta, selde zarar gören ve yaklaşık 100 dükkân olan çarşımızı esnafımızla birlikte yenileyeceğiz. Sağlam binaların iç ve dış cephe tadilatını yapıp vatandaşlarımıza teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Selde hasar gören sanayi sitelerinin tamamını yeniliyoruz" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti: " Kastamonu’nun Bozkurt ve Abana ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve AFAD ile birlikte inşa edeceğimiz yeni dükkânları 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Sel bölgesinde ilk günden bu yana; Bakanlıklarımız, AFAD, KIZILAY, UMKE, JAK, kahraman Mehmetçiklerimiz, gönüllü yardım kuruluşlarımız ve emniyet güçlerimizle birlikte, her afette olduğu gibi omuz omuza çalıştık. Her bir çalışanımızın emeğine yüreğine sağlık. Biz, bir ve beraberiz... Selin oluşturduğu hasarları kısa sürede giderecek, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Selden etkilenen kardeşlerimizi güvenli yuvalarına ve iş yerlerine kısa sürede kavuşturacağız."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı