Bakan Zeybekci: "Bölücü terör örgütü bizim başımıza bir senaryo ile getirildi"

Bakan Zeybekci: "Bölücü terör örgütü bizim başımıza bir senaryo ile getirildi"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bölücü terör örgütü bizim başımıza bir senaryo, bir projeyle getirildi. Başımıza bela oldu. Maraş katliamında 500 vatandaşı Alevi- Sünni diye katledenler bunlardı, Sivas'ta oteli yakanlar bunlardı. Suruç'taki bomba da bunların eseriydi, Diyarbakır'da trafoya bombayı koyanlar da bunlardı. Ankara'da bombayı koyup 102 vatandaşımızı katleden de bunlardı" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Burdur'un Bucak İlçesi'nde Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bir restoranda düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Zeybekci, Türkiye'nin 1999- 2002 döneminde ekonomik olarak tersine tarihi bir zirve yaşadığını söyledi. O dönemde toplanan 100 liralık verginin 86 lirasının faizlere gittiğini anlatan Bakan Zeybekci, "Bugün Türkiye'de toplanan vergilerin 13 lirası faizlere gidiyor. Bütün kavga bu. Kavganın asıl sebebi bu. Televizyonları açtığınız zaman ekonomi yorumcuları iki şey konuşur faiz, FED ne zaman faizi artıracak, Merkez Bankası ne zaman faiz artıracak ve kur" dedi. 


Türkiye cari fazla veren ülke haline geldi 


Türkiye'nin 2014 ve 2015 yılının ilk 8 ayında cari açığını yüzde 42 iyileştirdiğini aktaran Bakan Zeybekci, "Bundan iki yıl önce yüzde 9.4 olan cari açığı, şu anda yüzde 5.2 olarak hedefliyoruz. Bizim tahminlerimiz yüzde 4.5 seviyesinde olacak. Türkiye şu anda cari fazla veren, bütçe fazlası veren bir ülke haline geldi. Son 1.5 yılda 4 seçim yapan bir ülkeden bahsediyoruz. Dünyada bütçe açığında en iyi 3 ülke arasına girdik şu anda. Türkiye kamu borçlarının milli gelire oranında 28 AB üyesi ülkenin 25'inden daha iyi durumda" açıklamasını yaptı. 


Tek amaçları sokak hareketlerinin başlaması 


Konuşmasında terör olaylarına da değinen Bakan Zeybekci, şöyle dedi: 


"Türkiye çok özel günlerden geçiyor. İstiyorlar ki Türkiye içeride başının belası ile uğraşsın. Bugüne kadar böyle oldu. 1980'e kadar sağ-sol, 5 bin tane üniversite ve lise öğrencisini katlettiler. Asala'yı bizim başımıza bela ettiler. 85'ten itibaren bölücü terör örgütü bizim başımıza bir senaryo, bir projeyle getirildi. Başımıza bela oldu. Maraş katliamında 500 tane vatandaşı Alevi- Sünni diye katledenler bunlardı. Sivas'ta oteli yakanlar bunlardı. Sivas'tan sonra Başbağlar'a gidip de 'Sivas'ın intikamı alındı' diye duvara yazıp orada 40 tane vatandaşımızı, aksakallı dedeyi, 3 aylık bebeği katledenler bunlardı. İstedikleri Alevi-Sünni çatışması çıksın. Suruç'taki bomba da bunların eseriydi. Diyarbakır'da trafoya bombayı koyanlar da bunlardı. Ankara'da bombayı koyup 102 vatandaşımızı katleden de bunlardı. Ve o katliamdan sonra çıkıp orasını, burasını terör örgütüne dayayan, o terör örgütü yaması siyasi partinin eş başkanı 'devlet yaptı' demedi mi? Aynı gün arkada yaralılar varken bir sendika başkanı, DİSK'in genel başkanı 'Ben gördüm bombayı polis koydu' demedi mi? Tek amaçları milletin galeyana gelip sokak hareketlerinin başlaması. Gezi'de yarım kalan, beceremediklerini tekrar denesinler, bütün amaçları buydu. Milletin başındaki bu melun bela tek bir ilaçtan korkuyor, bunun tek bir tedavisi var o da birlik, beraberlik ve kardeşliğimiz. Türk, Kürt, Alevi, Sünni el ele, kalp kalbe, gönül gönüle, omuz omuza, çelik gibi duracağız ki bunlar kuruyup, toz olup, yok olup gidecekler. Tek istedikleri var, kardeş kavgası." 


Dağı taşı başlarına yıkıyoruz 


Bakan Zeybekci daha sonra Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'nde partililere hitap etti. HDP'yi eleştiren Bakan Zeybekci, "7 Haziran'da 80 milletvekili ile meclise girdiler. Ertesi gün bunlara emir geldi. Dediler ki 'Hükümet kurulamıyor, istikrarsızlık var, boşluk var. Biz Irak'tan, Suriye'den çeviriyoruz alttan, siz de içeriden silaha sarılın. Tam zamanıdır.' Bu devletin ve milletin sessizliğini acizlik zannettiler. Şimdi dağı, taşı başlarına yıkıyoruz. Şehirlerde saklandıkları deliklerde onları sıçanlar gibi o deliklere sokuyoruz. Şu ana kadar telef edilen terörist sayısı 2 binin üzerinde. Şundan emin olun bu sefer kurutulana kadar durmak yok, operasyona devam. Şimdi çıktılar 'vıyık vıyık' ötüyorlar. O silahla beraber seni o dağlarda buz gibi, kar gibi eritene kadar, benim Mehmet'im seni gittiğin deliğe kadar, benim polisim seni girdiğin lağıma kadar girip bulacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS