Bakanlar da sandık başındaydı

Bakanlar da sandık başındaydı

Hükümet üyeleri de erken saatlerden itibaren sandık başına gitti. Bakanlar, seçimin hayırlı olması temennisini dile getirdiler.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Halk iradesinin sandığa yansıması demokrasinin, siyasetin kazanması anlamına gelir ve teröre de verilecek en güzel cevaptır. Ankara'da gerçekleşen terör saldırısı özellikle seçimi gölgelemeyi amaçlıyordu. Bu bomba aynı zamanda sandığa, demokrasiye konulmuştu. Buna karşı bugün seçimlerin yapılıyor olması başlı başına büyük bir kazanç ve değerdir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara'da

Akdoğan, Milletvekili Genel Seçimi için oyunu, Yenimahalle'deki Özel Mehmet Tunç İlkokulu'nda, 4026 numaralı sandıkta kullandı. Eşi Aslıhan Akdoğan ile okula gelen Yalçın Akdoğan, oyunu sandığa atarken "Hayırlı olsun" temennisinde bulundu.

Akdoğan, okuldan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, oy kullanarak vatandaşlık görevini yerine getirdiklerini belirterek, bugün 175 bin sandıkta yaklaşık 54 milyon seçmenin oy kullanacağını hatırlattı.

Ankara saldırısı mesajı

Vatandaşların hür şekilde iradelerini sandığa yansıtmasının önemli olduğunu ifade eden Akdoğan, "Halk iradesinin sandığa yansıması demokrasinin, siyasetin kazanması anlamına gelir ve teröre de verilecek en güzel cevaptır. Ankara'da gerçekleşen terör saldırısı özellikle seçimi gölgelemeyi amaçlıyordu. Bu bomba aynı zamanda sandığa, demokrasiye konulmuştu. Buna karşı bugün seçimlerin yapılıyor olması başlı başına büyük bir kazanç ve değerdir" diye konuştu.

Akdoğan, Türkiye'de demokrasinin kökleştiğini, kurumsallaştığını ve belli bir olgunluğa geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Milletimizin iradesini sandığa yansıtmasına saygılıyız. Sandıktan çıkacak her türlü sonuca, 7 Haziran'da da kazandığımız 10 seçimde de saygı gösterdik. Bugün milletimizin iradesi başımızın gözümüzün üzerinedir. Seçimlerin şeffaf bir şeklide, adil dürüst bir şekilde sonuçlanması, sandıkların çok hızlı bir şekilde açılması birçok Avrupa ülkesinden hızlı bir şekilde sonuçların alınıyor olması, Türk demokrasisinin geldiği aşamayı göstermektedir. İnşallah bugün milletimiz kendi geleceğini oylayacak ve ben de ülkemin geleceğinde söz sahibiyim diyecek."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ordu'da

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Biz hep şunu söyledik; 7 Haziran'da kıyaslanmayacak kadar çok daha disiplinli, çok daha güvenlikli bir şekilde insanlarımız oy verecekler" dedi.

Kurtulmuş, oyunu Altınordu ilçesindeki 60. Yıl Ortaokulu'na kurulan 1216 no'lu sandıkta kullandı. Oy kullanma işleminin ardından gazetecilere açıklama yapan Kurtulmuş,
Türkiye'nin önemli bir seçime gittiğini belirterek, "İnşallah bu seçimde çok yüksek bir katılım oranıyla halkımız sandıklara teveccüh gösterecek ve Türkiye'nin bundan sonraki yönetimini belirleyecek" diye konuştu.

Kurtulmuş, öncelikli olarak bu seçimin demokrasi şöleni içerisinde geçmiş olmasını dileyerek, "Gayet güzel bir kampanyayı geride bıraktık. Bugün de inşallah güvenlikli bir şekilde, esenlik içerisinde güzel bir seçimi yapacağız ve bundan sonraki dört yılda Türkiye'nin kimler tarafından yönetileceğine ve nasıl yöneteceğine karar verecek. Artık siyasilerin sözü bitti. Bugün milletimiz konuşuyor. Milletimiz sandıkta ne karar verirse buna herkese saygı gösterecek. Herkes başının üzerinde bu sonucu karşılayacak. Çünkü demokrasinin sahibi, hakimi ve hakemi de bizatihi millettir. Bugün milletimiz oylarıyla kendi geleceğini belirliyor. Çocuklarının ve torunlarının geleceğini belirliyor. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, Doğu ve Güneydoğu illerinde herhangi bir sorunun olup olmadığı yönündeki sorusuna Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

"Şimdiye kadar aldığımız bilgiler çerçevesinde herhangi bir olumsuzluk yansımıyor. Belki ufak tefek her sandıkta olabilecek şeyler var ama şu ana kadar bize ulaşan bir olumsuz bilgi yok. İnşallah akşama kadar da gayet güzel bir şekilde, sandıkların güvenliği içerisinde vatandaşlarımız gidecekler ve oylarını kullanacaklar. Biz hep şunu söyledik, '7 Haziran'da kıyaslanmayacak kadar çok daha disiplinli, çok daha güvenlikli bir şekilde insanlarımız oy verecekler'. Ümit ediyorum ki akşama kadar hiçbir kötü haber almayacağız. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki sandıklarda güvenlikli bir şekilde milletimiz sonuçları ortaya koyacak diye ümit ediyoruz."

Kurtulmuş, daha sonra kentteki bazı okullara ziyaretler gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Selami Altınok Ankara'da

İçişleri Bakanı Selami Altınok, "Şu ana kadar bütün oy verme işlemleri, huzur ve sükunet içinde, herhangi bir problem yaşanmadan, vatandaşımızın iradesinin sandığa yansıması noktasında gayet güzel geçiyor. Bu saatten sonra da aynı güzellikte geçmesini temenni ediyorum" dedi.

"Şu ana kadar güzel geçiyor"

Altınok, oy kullanmak üzere Gölbaşı Dr. Şerafettin Tombuloğlu Anadolu Lisesine geldi. Vatandaşlarla sıraya giren Altınok, oyunu 1092 numaralı sandıkta kullandı. Bakan Altınok, gazetecilere yaptığı açıklamada, milletvekili genel seçiminin millete ve memlekete hayırlar getirmesini temenni etti.

Oy verme işleminin doğudaki illerde saat 07.00'de, diğer bölgelerde ise 08.00'de başladığını anımsatan Altınok, şöyle konuştu: "Şu ana kadar bütün oy verme işlemleri, huzur ve sükunet içinde, herhangi bir problem yaşanmadan, vatandaşımızın iradesinin sandığa yansıması noktasında gayet güzel geçiyor. Bu saatten sonra da aynı güzellikte geçmesini temenni ediyorum. Bütün güvenlik görevlilerimiz ve bakanlığımız teşkilatı bu noktada seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçmesini ve aynı zamanda vatandaşımızın iradesinin sandığa sağlıklı şekilde yansıyabilmesi için gayret ediyor. Şu ana kadar gayet iyi gidiyor ve bana bu zamana kadar bir problem aksetmedi. İnşallah milletimizin layık olduğu şekilde seçimleri gerçekleştireceğiz."

Altınok, vatandaşın iradesinin sandığa yansıması noktasında gayret gösterdiklerini vurgulayarak, "İnşallah kazasız belasız, herhangi bir sıkıntı olmadan seçimleri sonuçlandıracağız. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Ankara'da

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, milletvekili genel seçimi için oyunu Halide Edip Adıvar Ortaokulu'nda kullandı. Okula saat 10.30'da gelen Türkeş, nüfus cüzdanını görevlilerin kontrol etmesinin ardından 1256 numaralı sandıkta oyunu verdi.

Vatandaşlarla da selamlaşan Türkeş, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim çalışmaları kapsamında bugüne kadar Ankara Garı saldırısı dışında ciddi bir provokasyonla karşılaşmadıklarını söyledi. Bunun sevindirici olduğunu dile getiren Türkeş, "Vatandaşlarımızın ilgisi yüksek. İnşallah katılım da yüksek olur diye umuyorum" dedi.

Bu arada, Türkeş'in oy kullanmasından yaklaşık 1 saat önce Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, salonda radyasyon ve kimyasal gazlarla ilgili arama yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Diyarbakır'da kullandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, milletvekili genel seçimi için oyunu Diyarbakır'da kullandı. Yenişehir ilçesindeki Gazi İlkokulunda 1233 numaralı sandıkta oyunu kullanan Arzu, seçimin hayırlı olması temennisinde bulundu. Arzu, oy kullanmak üzere okula gelen vatandaşlarla da bir süre sohbet etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun Ankara'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Kim kazanırsa kazansın, kim iktidar olursa olsun, huzur olsun, istikrar olsun" dedi.

Bakan Alaboyun, oyunu Ankara'da Çankaya İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kullandı. Eşi Gönül Alaboyun, kızı Zeynep Alaboyun ve oğlu Ömer Alaboyun ile okula gelen Bakan Alaboyun, 2489 no'lu sandıkta oy verdi. Okulun bahçesinde basın mensuplarına açıklama yapan Alaboyun, seçimin hayırlı olmasını diledi. Alaboyun, 7 Haziran sonrasında yaşanan belirsizlik sürecinin bu dönemde yaşanmaması temennisinde bulunarak, "İnşallah 7 Haziran'da yaşanan belirsizlik dönemi bu dönem yaşanmaz. Kim kazanırsa kazansın, kim iktidar olursa olsun, huzur olsun, istikrar olsun. Ülkenin buna ihtiyacı var. Gördünüz 7 Haziran'dan sonra dolardaki spekülasyonu ülkedeki krizi ve terördeki artışı. Bunlar bir boşluk bulursa Türkiye'de daha da kötü şeyler yapılabileceğinin işareti. Bu anlamda Türkiye güçlü bir devlet. İnşallah vatandaşımız da sağlıklı şuurlu bir oy kullanımıyla istikrara kavuşuruz" ifadelerini kullandı.

"Enerji kesintilerine karşı tedbirimizi aldık"

Alaboyun, seçim sürecinde önlemlerin alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"TEİAŞ Gölbaşı Milli Yük Tevzi İşletme Müdürlüğündeki merkezimize gideceğiz. Bizde 21 tane dağıtım şirketi var. Onlarla birlikte anbean, özellikle Güneydoğu ve değişik bölgelerde enerji kesintilerine karşı tedbirimiz olacak. Takip edeceğiz. Geçmişte yaşanan spekülasyonlar yaşansın istemiyoruz. Bizim amacımız hizmet etmek. Zaten biliyorsunuz saat uygulamasını da iki hafta erteledik. Seçimin gün saati içerisinde, aydınlıkta yapılsın, sayımlar da aydınlıkta tamamlansın diye. Spekülasyonlara, sıkıntıya neden olmasın amacımız. Takip edeceğiz inşallah. Kolay değil 52 bin kilometre ana iletim hattımız var. 1 milyon 200 bin kilometre de şehir içi hatlarımız var. On binlerce trafomuz var. Rutin ve planlı bakımlarımızı seçim nedeniyle öteledik. Helikopterlerimiz hazır. Bir sıkıntı olacağını da zannetmiyorum. Arkadaşlarımız çok büyük hazırlık yaptılar."

Gençlik ve Spor Bakanı Samsun'da

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Eminim ki bugün demokrasimiz bir kere daha kuvvetlenecek" dedi.

Kılıç, İlkadım ilçesi Ataköy Mahallesi'ndeki Ataköy İlkokulu 2037 numaralı sandıkta milletvekili genel seçimi için oyunu kullandı. Bakan Kılıç, oy zarfını 8 yaşındaki kızı Ela ile sandığa attı. Okulun bahçesinde basın mensuplarına açıklama yapan Kılıç, seçimin hayırlı olmasını diledi. Bugünün, ülkenin demokrasi tarihindeki önemli bir gün olduğunu belirten Kılıç, şöyle konuştu:

"Tüm vatandaşlarımız inşallah oylarını kullanarak ülkemizin geleceğine, milletimizin geleceğine, hayırlara vesile olacak bir sonuçla inşallah akşam seçimimizi tamamlayacağız. Biz de biraz evvel oyumuzu kullandık. Rabbim inşallah vatana millete hayırlı sonuçlar nasip eylesin. Bölgemizde ve dünyada Türkiye'mizin, milletimizin gücünün önemini biliyoruz. Eminim ki bugün demokrasimiz bir kere daha kuvvetlenecek. Çünkü bizim ülke olarak, millet olarak sandık başındaki katılım oranımızın ne kadar yüksek olduğunu tüm dünya biliyor ve bu demokrasimizin çok önemli bir unsuru. Tüm vatandaşlarımıza demokrasimize verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ederim."

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kocaeli'nde

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, oyunu Kocaeli'nin Başiskele ilçesindeki Damlar İlkokulunda kullandı.

Işık, okuldaki görevlilerle selamlaştıktan sonra, oyunu 1033 numaralı sandıkta verdi. Bakan Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimin ülke, millet ve demokrasi için hayırlı olmasını diledi.

Türkiye'nin, demokratik olgunluğa ulaştığını ifade eden Işık, "Hangi tartışma olursa olsun sandıkta mutabakat var. Seçimin meşruiyetine yönelik bugüne kadar hiçbir problem olmadı. Bugün de inşallah büyük bir olgunluk içerisinde milletimiz oyunu kullanacak ve Türkiye'nin 4 yılını yönetecek, ülkeye hizmet edecek iktidarı belirleyecek. Aynı zamanda da meclisi seçmiş olacak" diye konuştu.

Işık, ülkenin son 19 ayda 4 seçim yaşadığını anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim öncesi hangi tartışma olursa olsun, seçim günü milletimiz büyük bir olgunlukla sandığa gitti, tercihini yaptı ve bu sonuçlara göre parlamento şekillendi. 7 Haziran'da bir koalisyon hükümetinin oluşmaması noktasında anayasa gereği Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasadan gereken yetkisini kullanarak 1 Kasım'da seçim kararı almasından sonra bugün tekrar milletimiz sandığa gidiyor. Bugün ümit ediyoruz, Türkiye'de güçlü ve istikrarlı bir hükümet çıkar, halkımız bu sonucu ortaya koyar. Sonuçların hayırlı olmasını şimdiden temenni ediyorum."

"Olgunlukla bu seçimi tamamlayacağız"

Bazı çevrelerin seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabasında olduğunu belirten Işık, "Bunu nefretle kınıyorum. Seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmeye çalışanların bu hevesinden vazgeçmesi Türkiye'de herkesin demokrasiye, demokrasinin gereklerine inanması ve ona uygun davranması çok ama çok önemli. Bu noktada seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarına özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Bugün büyük bir olgunlukla bu seçimi tamamlayacağız. Türkiye'nin yeni meclisi ve milletvekilleri belli olacak. Buradan da Türkiye'nin önümüzdeki 4 yıl sorumluluğunu üstlenecek iktidar çıkacaktır" dedi.

Bakan Işık, okuldan ayrılmadan önce bahçedeki vatandaşlarla da bir süre sohbet etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İstanbul'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, seçimin, millete, memlekete ve insanlığa hayırlı olmasını diledi.

Bakan Güllüce, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oyunu, Üsküdar'daki Altunizade Hafize Özal İlköğretim Okulunda kullandı. Güllüce, oyunu kullanmak girdiği kuyrukta vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Sandık başında, seçimin hayırlı olmasını dileyerek oyunu kullanan Güllüce, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlık görevini yerine getirdiğini söyledi.

Türkiye'de herkesin bu görevi yapması gerektiğini ifade eden Güllüce, şunları kaydetti:

"Hem anayasal hakkımız hem de anayasal görevimiz. Diliyorum insanların yüzde 100'ü oy kullanma görevini yerine getirir. Oy vererek şunu demek istiyoruz, 'Ben, ülkemin yönetiminde müdahil olmak istiyorum. Demokrasi hakkımı kullanmak istiyorum. Şunların yapılmasını istiyorum.' Maşallah vatandaş duyarlı. Şu an gördüğüm kadarıyla katılım oldukça yüksek. Seçimin, milletimize, memleketimize, insanlığa hayırlı olmasını diliyorum."

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milletvekili Genel Seçimleri için oyunu, Eskişehir'de kullandı.

AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü ve beraberindeki partililerle 75. Yıl Mahallesi'ndeki Şehit Fazıl Yıldırım Anadolu Lisesi'ne gelen Bakan Avcı, 2395 no'lu sandıkta oy verdi. Bakan Avcı, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin vatana, millete hayırlı olmasını diledi. Bu durumlarda söyledikleri bir sözü hatırlatarak, "Hayırlar fetholsun, şerler defolsun, milletimizin için en hayırlısı olsun, inşallah. Sandığa gelerek oyumuzu kullanarak vatana hizmetimizi, vatani görevimizi yapmış oluyoruz. Hayırlı olsun diliyorum. Katkıda bulunan, sandığa giden hemşehrilerime Eskişehirlilere çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Daha sonra Bakan Avcı ve beraberindeki heyet, okuldan ayrıldı.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl'de

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "1 Kasım bir kader seçimi, çok önemli bir seçim. Türkiye'nin 2019'a kadar yeni seçimi yok. 2015-2019 dönemi Türkiye için son derece önemli bir dönem. Türkiye'nin değişimi, dönüşümü, ilerlemesi için hayırlara vesile olmasını, barış ve huzur içinde herkesin özgür iradesini hiçbir baskı altında kalmadan sandığa yansıtmasını temenni ediyorum" dedi.

76 yaşındaki annesi Fatma Yılmaz ile oy kullanacağı Yenişehir Mahallesi'ndeki 100. Yıl Ortaokulu'na gelen Yılmaz, 1001 numaralı sandıkta oy verdi. Okuldaki diğer sandıkları gezen Yılmaz, görevlilere kolaylıklar diledi. Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Kasım'ın Türkiye'nin kader seçimi olduğunu söyledi.

Oy kullanarak vatandaşlık görevini yerine getirdiğini ifade eden Yılmaz, oylarını kullanarak vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Seçimin hayırlı olmasını dileyen Yılmaz, "1 Kasım bir kader seçimi, çok önemli bir seçim. Türkiye'nin 2019'a kadar yeni seçimi yok. 2015- 2019 dönemi Türkiye için son derece önemli bir dönem. Türkiye'nin değişimi, dönüşümü, ilerlemesi için hayırlara vesile olmasını, barış ve huzur içinde herkesin özgür iradesini hiçbir baskı altında kalmadan sandığa yansıtmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'nin bir sandık ve seçim tecrübesi bulunduğunu vurgulayarak, bu seçimde de halkın iradesine, sandığa sahip çıkarak özgür ve adil seçimleri en güzel şekilde gerçekleştireceğine emin olduğunu kaydetti.

"Seçimlerden sonra da çıkan sonuç neyse onu şimdiden hiçbirimiz kesin bir şekilde söyleyemeyiz" diyen Yılmaz, çıkan sonuç ne olursa olsun herkesin bu sonuca razı ve saygı duymak durumunda olduğunu vurguladı.

Son sözü halkın söyleyeceğini aktaran Yılmaz, "Biz, söz de karar da milletindir diyoruz. Aziz milletimiz neyi tercih ettiyse hangi yönde iradesini ortaya koyduysa ülkemiz de o doğrultuda değişimine, dönüşümüne devam edecek inşallah" şeklinde konuştu.

Sandıktan istikrarın ve güçlü bir yönetimin çıkmasını temenni ettiğini dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin 2023 ve ötesine yürüyeceği bu yolda gerekli siyasi ortamın oluşmasını temenni ediyorum. Siyasi partiler ve herkes için hayırlı olsun diyorum. Siyasi partiler birbirlerinin düşmanı değildir, sadece siyasi rakibidirler. Güzel tatlı bir rekabet içinde bu seçimin sonuçlanmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle tabii 100 binlerce insan görev yapıyor. Yüz binlerce güvenlik görevlimiz sandık güvenliği için çaba sarf ediyor, partilerin müşahitleri, sandık kurulu üyeleri, diğer yetkililer, adli yetkililer ve bir çok insan bu seçimde görev yapıyor, onlara da teşekkürlerimi sunuyorum, hepsine görevlerinde başarılar diliyorum."

 Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Ankara'da

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "İstikrar için oy kullandık. İnşallah bu seçim sonuçları ülkemize birliği, huzuru, barışı ve istikrarı getirir" dedi.

Bakan Topçu, Milletvekili Genel Seçimi için oyunu Turhan Dökmeci İlkokulunda kullandı. Topçu, oyunu 2012 numaralı sandıkta verdi. Topçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hayırlı olsun" temennisinde bulunarak, "İstikrar için oy kullandık. İnşallah bu seçim sonuçları ülkemize birliği, huzuru, barışı ve istikrarı getirir" diye konuştu.

Seçim hazırlıkları çerçevesinde 4 ülke, 25 il ve 18 ilçeyi ziyaret ettiğini anlatan Topçu, "Ziyaretlerimde, herkes söz birliği etmişcesine Kürt'ü, Türkmen'i, Alevi'si, Sünni'si istikrarsızlığın getirdiği siyasi ortamdan rahatsız olduklarını söylediler" ifadesini kullandı. Bu seçimde katılımın daha fazla olacağını tahmin ettiğini dile getiren Topçu, ziyaretlerinde de bu atmosferi gördüğünü söyledi.

Seçim sonuçları hakkında tahminde bulunmanın zor olduğunu ifade eden Topçu, "Bu olay artık partizanlıktan çıktı. Türkiye inşallah pekişmiş demokrasiye kavuşur. Koalisyonlar olmazsa olmazdır demiyorum ama Türkiye'de demokraside katedilmesi gereken mesafeler var. Parçalı siyasetin ülkemize çok fayda getirmediğini görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Denizli'de

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bu gece ve yarın diliyoruz ve temenni ediyoruz ki, tabii ki milletimizin takdiridir, tek partili, istikrarlı bir hükümet dönemi başlayacak ve 1,5 yıldan beri ertelenen, ötelenen, gerek reel sektörde gerek özel sektörde, ekonomide, her alanda istekler, talepler, yatırımlar, projeler, 2016 yılı için bence önemli bir süreç başlatacak" dedi.

Çamlaraltı Mahallesi'ndeki evinden kullandığı özel aracıyla Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesine gelen Bakan Zeybekci, eşi Ayşen, oğlu Atilla ve kızı Fatma Zeybekci ile 1080 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Okulu gezerek sandık görevlilerine kolaylıklar dileyen Zeybekci, sıra bekleyen vatandaşlara sonucun hayırlı olması temennisinde bulundu. Zeybekci, okul çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin ülkeye, millete hayırlı olmasını diledi. Son 1,5 yıl içinde dördüncü seçimi yaptıklarını anımsatan Zeybekci, şunları söyledi:

"30 Mart, 10 Ağustos, 7 Haziran ve 1 Kasım olarak. İnşallah şöyle üç dört yıllık seçimsiz bir dönem önümüzde görünüyor. Bu gece ve yarın diliyoruz ve temenni ediyoruz ki, tabii ki milletimizin takdiridir, tek partili, istikrarlı bir hükümet dönemi başlayacak ve 1,5 yıldan beri ertelenen, ötelenen, gerek reel sektörde gerek özel sektörde, ekonomide, her alanda istekler, talepler, yatırımlar, projeler, 2016 yılı için bence önemli bir süreç başlatacak. Hayırlı olsun milletimize, memleketimize. Rabbim hayırlı ne ise onu nasip etsin."

Basın mensuplarına da çalışmalarından dolayı teşekkür eden Zeybekci, "Bu arada Denizli'de seçim kampanyası sırasında elim bir kazada kaybettiğimiz İlyas ve Alperen kardeşlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Sizleri de bu dönemde çok yorduk, çok koştunuz. Sizlere de çok teşekkür ediyoruz. Hakikaten kutsal bir iş yapıyorsunuz. Vatandaşın bilgilenme hakkı olan haberi en doğru, en tarafsız bir şekilde ulaştırmaya çalışıyorsunuz" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep'te

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Şehitkamil ilçesi Atatürk Mahallesi'ndeki Mehmet Hayri Akınal Kız Anadolu Lisesinde, 1025 numaralı sandıkta oy kullanan Bakan Şimşek, okulun bahçesinde basın mensuplarına açıklama yaptı. Seçimin hayırlı olmasını dileyen Şimşek, "Oyumuzu kullandık. Ülkemize, demokrasimize, milletimize hayırlı olsun. Türkiye kazanacak. İki bayramı birlikte kutluyoruz. Büyük coşkuyla Cumhuriyet bayramımızı kutladık. Bugün de demokrasi bayramını kutluyoruz. İnşallah ülkemizin önü açılır, milletimiz için ülkemiz için hayırlı olur" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Sandıktan ne bekliyorsunuz" sorusu üzerine Şimşek, "Umudumuz Türkiye'nin önünün açılması. İstikrar, reform ve refah..." dedi. Şimşek, "seçimden olası bir koalisyon çıkması durumunda neler olacağı" yönündeki soru üzerine de şunları kaydetti:

"Öyle bir olasılığı düşünmüyoruz. Milletimizin iradesi ne yönde olursa, onun gereğini yapacağız. Milletin iradesi her zaman her şeyin üzerindedir. Milletimiz ne karar verirse en doğrusunu verir. Dolayısıyla o konuda en ufak bir tereddüt yok. Milletimiz ne isterse onu yapacağız."

Şimşek, daha sonra vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, oyunu kullanmak üzere Selçuklu Mahallesindeki Selçuklu İlkokuluna geldi. Görevliler ve vatandaşlarla selamlaşan Eroğlu, daha sonra 1161 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, Afyonkarahisar'da herkesin güzel bir şekilde, huzurlu bir ortamda oyunu kullandığını söyledi.

"Biz de bu konuda çok sevinçliyiz" diyen Eroğlu, Afyonkarahisar milletvekili adayı olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Eroğlu, sandıkta milletin takdir hakkını kullanacağını belirterek, "Seçimin ülke için hayırlı, uğurlu olmasını, ülkenin geleceği açısından inşallah en güzelinin olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum" diye konuştu.

7 Haziran'da İzmir milletvekili adayı olarak Gaziemir'de oy kullandığını anımsatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi Afyonkarahisar milletvekili adayıyım. Bugün burada, alt yapısıyla, Akarçayı'yla Afyonkarahisar'ın en güzel mahallesi yaptığımız yerdeyiz. Kokar çayı Akarçay haline getirince buralar Afyonkarahisar'ın en güzel, en nezih yerleri haline geldi. Bundan dolayı gurur duyuyorum. Akarçay etrafına üç tane tarihi köprü yaptık, iki tane de asma köprü yapıyoruz. Vatandaşlar, demokrasinin gereği olan vazifelerini sevinç içinde yapıyorlar. İnşallah milletimiz en güzel kararı bugün verecektir. Kucaklaşmadığımız vatandaş kalmadı. Vatandaş istikrarın önemini anlamış durumda. Dolayısıyla 7 Hazirana göre çok farklı bir seçim olacak. Millet istikrardan yana oy kullanıyor. Onu fark ettim. Burada oy kullanırken vatandaşımızın teveccühünü gördük, sağ olsunlar. Biz onları seviyoruz, onlar da bizi seviyor."

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu Ankara'da

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, milletvekili genel seçimi için Çankaya İlkokulu'nda oy kullandı. Vatandaşlarla bir süre sırada bekleyen Sinirlioğlu, daha sonra 1159 numaralı sandıkta oyunu verdi.

 Ulaştırma Bakanı Ankara'da

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, oyunu Süheyla-Sıtkı Alp İlkokulunda kullandı. Bilgin, eşi Nesrin Bilgin ve kızı Ayşe Beyza Bilgin ile Çankaya ilçesindeki okula geldi. Kayıtlı olduğu 4078 numaralı sandığa giden Bakan Bilgin, seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek oyunu kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bursa'da

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, oyunu kullanmak üzere merkez Osmangazi ilçesindeki Dr. Necla Yazıcıoğlu İlkokuluna geldi. Görevliler ve vatandaşlarla selamlaştıktan sonra 3111 numaralı sandıkta oyunu kullanan Müezzinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin ülke, millet ve milli irade adına hayırlı bir sonuca ulaşması temenni etti. Ülkenin çok partili demokratik sistemin önemli bir nimetini yaşadığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Zaman zaman çok partili dönemin ağır sıkıntılarını, bedellerini, milli iradeye dışarıdan yapılan müdahaleler nedeniyle ödemiş olsa bile yine bu çok partili demokratik yapıya sahip çıkan bir milletimiz var. İnşallah bundan sonraki süreçte egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin olacağı ve dışarıdan müdahalelerin olmadığı, istikrarlı, güçlü bir demokratik süreci hep birlikte yaşarız. Bu sürecin milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS