Bakanlar Kurulu'ndan müjde

Bakanlar Kurulu'ndan müjde

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, çeyiz destek hesabını uygulamaya koyduklarını söyledi. Öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar çalışabileceği müjdesini veren Kurtulmuş, Bakanlar Kurulunda kararlaştırılan, imzası atılan bir başka önemli kararın da 60 güne kadar prim borcu olanlarla ilgili olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Reform Eylem Planı kapsamındaki atılacak adımlar ve yapılan işler olduğunu dile getiren Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu çerçevede hükümetin geçtiğimiz perşembe günü, Sayın Başbakanımızın açıklamaları çerçevesinde kamuoyuyla paylaşılan Reform Eylem Planında ne kadar titiz, ne kadar hızlı şekilde davrandığımızı göstermek bakımından birkaç temel hususu sizlerle paylaşacağım. Bir kere, Başbakanımızın bu açıklamasının hemen arkasından Reform Eylem Planı ile ilgili bugün Bakanlar Kurulu, detaylı Bakanlar Kurulu kararları imzalanmıştır. Bu çerçevede hemen geçtiğimiz hafta Reformların İzlenmesi Koordinasyon Kurulu kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Yine geçtiğimiz hafta içerisinde bu Bakanlar Kuruluna kadar kısa süre içerisinde gençlere 50 bin liralık hibe desteğinin verilmesi kararlaştırılmış, ayrıca lisans öğrencilerinin burs miktarı 330 liradan 400 liraya çıkarılmıştır."

Çeyiz destek hesabı uygulamaya konuldu

Kurtulmuş, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ise ilave bazı maddelerin geçirildiğini belirterek, "Bunların başında evliliğin teşvik edilmesiyle ilgili Reform Eylem Planında ifade ettiğimiz 'çeyiz destek hesabı' kararlaştırılmış, uygulamaya konulmuştur. Gençlerimize istemeleri halinde faizsiz bir kredi verilmesi kararlaştırılmıştır, bunun imzaları atılmıştır" diye konuştu.

İşletme büyüklüğü 5 dekarın altında olan sebze meyve üreticilerinin desteklenmesiyle ilgili de alınan karara ilişkin imzaların atıldığını belirten Kurtulmuş, "5 dekarın altındakiler destekleme kapsamında değildi, onların
desteklenmesiyle ilgili imza atılmış, süreç başlatılmıştır. Yine seraların modernizasyonuyla ilgili olarak da faizsiz kredi desteği imzalanmış, yürürlüğe konulmuştur" ifadelerini kullandı.

Reform Eylem Planındaki bu uygulamaların dışında Bakanlar Kurulunda kararlaştırılan, imzası atılan bir başka önemli kararın da 60 güne kadar prim borcu olanlarla ilgili olduğunu belirten Kurtulmuş, "Genel Sağlık Sigortası kapsamında olsalar bile sağlık hizmetlerinden yararlandırılmıyorlardı. Bunların yararlandırılması için 31/12/2015 tarihine kadar süre verilmişti, bu sürenin 30/06/2016 tarihine kadar, yani önümüzdeki Haziran sonuna kadar uzatılması kararlaştırılmıştır" dedi.

Öğretim üyeleri 72 yaşına kadar çalışabilecek

Bakanlar Kurulu'nda eğitim alanında da önemli bir adım atıldığına dikkati çeken Kurtulmuş, "Yüksek öğretim kurumlarında ve özellikle taşra üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerinin 72 yaşına kadar öğretim üyesi olmaları istisnai bir şart olarak devam ediyordu. Yıl sonu itibarıyla o da bitiyordu. Bundan sonra süresiz olarak 72 yaşına kadar üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam edilmesi kararı alınmıştır. Öğretim üyeleri 65 yaşından sonra verimli bir sürece giriyorlar. 72 yaşına kadar üniversitelerde vazifelerine devam etmeleri sağlanacaktır" açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş, ayrıca akademisyenlere verilecek teşviklerle ilgili yeni bir düzenlemenin de yönetmelik olarak Bakanlar Kurulu'na geldiğini, konunun görüşülüp, kararlaştırıldığını dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS