"Barış için Akademisyenler insiyatifi"nden karşı hamle

"Barış için Akademisyenler insiyatifi"nden karşı hamle

"Barış için Akademisyenler insiyatifi"nden karşı hamle

"Barış için Akademisyenler insiyatifi", kendilerine yönelik tehditler ve soruşturmalara karşı hukuki süreç başlatmaya hazırlanıyor. İmzacılardan Prof. Dr. Neşe Özgen, " Bu bizim aldığımız ilk saldırı değil, son da olmayacak. İşin güzel yanı, bütün bunlar olurken imza listesi çığ gibi büyümeye başladı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hakkında hem savcılıklar hem üniversitelerde soruşturma açılan "Barış için Akademisyenler İnsiyatifi"nden karşı hamle geliyor. BBC Türkçe'ye konuşan "Barış için Akademisyenler İnsiyatifi"nden Prof. Dr. Neşe Özgen, hukuki işlemlere hazırlandıklarını, bunun dışında yol haritalarına devam edeceklerini söyledi.

Yaşanan gelişmelerle ilgili "Bu bizim aldığımız ilk saldırı değil, son da olmayacak" diyen Özgen, imza kampanyalarına desteğin arttığını ve yeni verileri kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi: "İşin güzel yanı, bütün bunlar olurken imza listesi çığ gibi büyümeye başladı. İmza kampanyamız devam ediyor. Yeni girişler siteye işleniyor. Hepsinin girişi de bitmeyecek, çünkü çok büyük bir hızla devam ediyor. En sevindirici olan, arkadaşlarımızın korkup geriye çekilmemesi."

Sedat Peker'den imzacı aydınlara tehdit: "Akan kanınızla duş alacağız"

Düzce Üniversitesi o bildiriye imza atan doçenti görevden uzaklaştırdı!

Hem devlet görevlilerine hem kendisini "sorumlu" görenlere karşı hukuki girişim

Özgen, kendilerine yönelik açıklamalar ve uygulamlarla ilgili "gerekli hukuki yaptırımlara başvuracaklarını" söyledi. Özgen, "hukuki girişimlerinin hem devlet görevlilerine hem de kendisini sorumlu görenlerin saldırılarına karşı olacağını" belirtti: "Hukuk gruplarımız harekete geçtiler. Ulusal ve uluslararası kapsamda gereken şeyleri, bütün açıklamalar için yapacaklar. Makrodan mikroya hukuk dışı davranan kim varsa onlar için yapacaklar. Hiçbir arkadaşımızı yalnız bırakmayacağız."

Uluslararası toplantılar

Açıklama ve uygulamalarla ilgili hukuki girişimler dışında daha önce belirledikleri yol haritasına devam edeceklerini belirten Özgen şunları söyledi: "Bizim zaten bir yol haritamız vardı. Çeşitli meclis görüşmeleri yapacağız. Muhtelif uluslararası toplantılar yapacağız. Kendi uluslararası camialarımızla birlikte tabii ki hareket edeceğiz."

Soruşturma açılmıştı

Bildirinin yayınlanmasından sonra Hacettepe, Bartın Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi imzacı akademisyenler hakkında soruşturma açmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Kendisine akademisyen diyen güruh devleti suçluyor. Bununla yetinmeyip yabancıları Türkiye'ye çağırıyorlar. Bunun adı mandacılıktır" demişti. Cumhurbaşkanı imzacılardan "aydın müsveddeleri" tabiriyle bahsetmişti. Adale Bakanı Bekir Bozdağ akademisyenleri eleştirdi ve "Eminim ki bu akademisyenlerin önemli bir kısmının o bölgede yaşananlardan haberi yok" diye konuşmuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de 'bu zihniyet üniversitelerde çocuklarımıza ders vermemeli'  diyerek akademisyenlere yüklenmişti.  Bu arada organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş olan Sedat Peker sosyal medyada yayımladığı mesajla akademisyenleri tehdit etmişti.