Bartın'da HDP binasına saldırı: 3 gözaltı

Bartın'da HDP binasına saldırı: 3 gözaltı

Bartın'da akşam saatlerinde HDP İl Teşkilatı'na girmek isteyen gruba polis engel oldu. Partinin ışıklı tabelasını kırıp yakan gruptan 3 kişi gözaltına alındı. İzmir'in Karabağlar ilçesinde de bir grup, içeride partililerin bulunduğu HDP İlçe binasına taşla saldırıda bulundu. Olay yerine gelen güvenlik güçleri, grubu olay yerinden uzaklaştırdı.

Yukarı Çarşı'da 4 katlı binanın 3'üncü katında bulunan HDP il binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan atmaya başladı.


Polis, bina önünde geniş güvenlik önlemi alırken, parti penceresine Türk Bayrağı asmak isteyen kalabalığa izin vermedi.


Bunun üzerine bitişikte bulunan binanın çatısına çıkan 5 kişi, partinin camlarını taş atarak, ışıklı tabelasını ise sopa ile vurarak kırdı. 5 kişi, daha sonra binanın 2'nci katına Türk Bayrağı astı.


Bu sırada aşağıda bekleyen grup ile polis arasında kısa süreli arbede çıktı.  Grup daha sonra kırılan HDP tabelasını ateşe vererek İstiklal Marşı okudu. Polis, olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına aldı.


HDP binasına girmek isteyenlere müdahale


Kocaeli Birlik Platformu’nun yaptığı Teröre Lanet Yürüyüşü’nün ardından HDP binasına girmek isteyen gruba polis ekipleri müdahale ederken, 18 kişi gözaltına alındı. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Kocaeli Birlik Platformu tarafından düzenlenen yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı Teröre Lanet Yürüyüşü’nün ardından HDP binası önünde toplanan bir grup binaya girmek istedi. Polis ekiplerinin tüm uyarılarına rağmen dağılmayan grup, çeşitli sloganlar atarak HDP binasına girmek için ısrar etti. Yaklaşık 2 saat boyunca gruba dağılmaları yönünde uyarılarda bulunan polis ekipleri, grubun dağılmamakta ısrar etmesi üzerine müdahalede bulundu. HDP Kocaeli İl Binasının bulunduğu Yürüyüş Yolu üzerinde tazyikli su ile başlayan polis müdahalesi, grubun Alemdar Caddesi üzerinden Cumhuriyet Parkı’na çıkması üzerine burada devam etti. TOMA ile tazyikli su sıkarak grubu dağıtmak isteyen polis ekipleri, 18 kişiyi gözaltına ald


İzmir'de gerginlik


İzmir'in Karabağlar ilçesinde teröre tepki amacıyla toplanan bir grup, içeride partililerin bulunduğu HDP İlçe binasını taşla saldırıda bulundu.Olay yerine gelen güvenlik güçleri, grubu olay yerinden uzaklaştırdı.


Karabağlar ilçesinde terör saldırılarına tepki amacıyla akşam saatlerinde yürüyüş yapan bir grup, HDP İlçe Başkanlığı binasına taş attı. Partililerin de içeride olduğu sırada parti ilçe teşkilatı ile binadaki diğer iş yerlerinin camları kırıldı. Parti tabelasını indirerek yerine Türk bayrağı asan grup daha sonra caddede topladığı lastikleri tutuşturdu.


Olay yerine sevk edilen çok sayıda çevik kuvvet ekibi, TOMA'larla parti binası önündeki gruba müdahalede bulunup, bölgeden uzaklaştırdı. Gruptan 6 kişi gözaltına alındı. Bu sırada HDP Karabağlar İlçe Başkanlığı binasının içinde bekleyen bazı partililer de polis tarafından tahliye edilerek bölgeden uzaklaştırıldı.


Sosyal medya üzerinden konunun duyulmasının ardından gruba yeni katılımlar olduğu gözlenirken, HDP'lilere destek için bir grup da parti binası önüne geldi. Çevik kuvvet ekipleri tarafların karşılaşmaması için gruptakileri uzaklaştırdı.


HDP'lilere destek için gelen, bölgede bekleyen polise taş ve havai fişekle saldıran gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Ara sokaklara dağılan grupta bulunan bir kişinin attığı taşın yüzüne isabet ettiği polis memuru da hafif yaralandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS