Başbağlar katliamında ölenler anıldı

Başbağlar katliamında ölenler anıldı

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde terör saldırısı sonucu katledilen 33 vatandaş törenle anıldı.

Erzincan’a 225 kilometre uzaklıkta bulunan Başbağlar köyünde düzenlenen anma törenine Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş, Erzincan AK Parti Milletvekili Talha Erol Durmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti ve CHP milletvekilleri, kamu ve kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarını ve çok sayıda vatandaş katıldı.
33 sivilin öldürülüp köyün ateşe verildiği katliamda köyün muhtarlığını yapan ve yaralı olarak kurtulan, halen görevini yürüten Ali Akarpınar, “Cumhuriyet tarihinin kara yılı olarak takvimlere geçen 1993 yılının başından itibaren işleyen siyasi cinayetlerinin faillerinin bulunamamış olması sonucunda azgınlaşan terör eylemleri Elazığ-Bingöl yolu üzerinde silahsı olarak birliklerine giden Mehmetçikleri hain bir pusu sonucu katletmeleri ile devam eden terör saldırıları 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas ilimizde düzenlenen etkinliği provoke ederek kışkırtmalar sonucunda Madımak otelinde 37 insanımızı katlettiler” dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, “Biz siyasetçilerin Başbağlar'a bir borcu var. Bu katliam aydınlatılmalıdır. Sizlerin huzurunda söz veriyorum ki, katliama dair geçeklerin ortaya çıkması için elimizden geleni yapacağız. Arkadaşlarımızla birlikte Meclis’te bir kez daha Araştırma Komisyonu kurulması için bir önergemizi yarın vereceğiz. Bu olayın aydınlatılması için takip edeceğimizi Başbağlar’ın ve buradakilerin bilmesini istiyorum” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş ise, “5 Temmuz 1993 tarihinde Başbağlar’da terör örgütü PKK tarafından girişilen katliamı hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız. Bugün yaşadığımız acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz, cümleler kifayetsiz kalır. Başbağlar dillerin tutulduğu, gözlerin yaşardığı, kelimelerin boğazımıza düğümlendiği yerdir. Başbağlar milletimizin ortak acısının, ortak yasının adıdır. Başbağlar denildiği zaman Türkiye’nin her yanında boyunlar bükülmekte, gözyaşları akmakta yürekler sızlamaktadır. Tam 22 yıl önce Başbağlar’da kalbimize bir hançer saplandı. Değil 22 yıl 100 yıl geçse de bu acıyı ve bu acıyı bize yaşatanları asla ve asla unutmayacağız” dedi.


Vali Süleyman Kahraman ise, “Başbağlar’da yaşanan katliam milletimizin ortak acısıdır. Başbağlar katliamında körpe çocuklarımız, yaşlı amcalarımız da öldürüldü. Bir köyümüzü yok etmek istediler. Ama sizlerin vakur duruşu sayesinde bizim kardeşliğimizi bozamadılar. Devletimiz Başbağlar köyünün yaralarını sarmak için gerekenleri yapmıştır. Bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir” dedi.


Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “5 Temmuz 1993 yılında burada bu köyde akşam namazından çıkan 33 hemşehrimizi kalleşçe hunharca katleden PKK kanlı terör örgütünü bir kez daha buradan lanetliyorum. Muhtarımızın katillerinin halen daha bu süre içerisinde hala daha bulunamamış olmasından dolayı sitemini ve serzenişini yerden göğe kadar haklı buluyorum. Hepimizin parlamentonun, hükümetin öncelikli görevi ülkedeki bütün faili meçhul olayları çığa çıkarmak olmalıdır. Bunun için geçtiğimiz 10-15 yıl içerisinde birçok faili meçhul olay aydınlatılmasına rağmen Başbağlar Katliamının katilleri henüz ortaya çıkmamıştır. Bu bizim eksikliğimizdir. Ama az önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısının da ifade ettiği gibi Bu katillerin mutlaka ve mutlaka tespit edilip yargı önüne çıkarılması tüm parlamentonun olduğu kadar iş başında ki hükümetinde en öncelikli konularından birisi olması gerekmektedir. Bu toprakların bir evladı sizin kardeşiniz olarak bu işin takipçisi olacağımdan emin olabilirsiniz” dedi.
Gerçekleştirilen törenin ardından Başbağlar şehitleri için inşa edilen “Başbağlar Şehitlik Anıtı” ziyaret edilerek dualar edildi. Son olarak ise Başpınar köyünde bu yıl yapımı tamamlanan Başbağlar Şehitlik Anıtının açılışı yapılıp mezarlar ziyaret edilerek dualar okundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS