Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları


Her şeyden önce meşru hükümet etmenin belli kuralları vardır. Ülkenin sorumluluğu sizin üzerinizdedir. Hükümet oluşum sürecinde, daha önceki hükümet görevini sürdürürken işler durmaz, bürokrasi durmaz. Ben şunu açık yüreklilikle ifade ediyorum. gerekli olmayan hiçbir atama yapılmamıştır. Eğer yanlış atama olduğu iddia ediliyorsa, inşallah hükümet ortaklığı kurulduktan sonra ele alınır konuşulur. Ama biz hükümet ederken Türkiye’yi bir an bile sahipsiz bırakmayız.


Çünkü elimizden geldiği kadar hükümeti kısa sürede kuracağız ama bunun gecikmesi halinde işlerin yavaşlamasına izin vermeyiz. Bütün bürokrasiye çok net bir mesaj da gönderdim. Türkiye'de hükümet kurulması uzayabilir diye işi aksatan tek bir bürokrat olursa onunla ilgili işlem yapılır. Geçmişte bunu yaşadık, hükümet kurulması geciktiğinde ekonomi durur, bürokrasi durur ama ülkenin işleri beklemez.


Dün Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde işçilerimizle birlikteydik. İşte bu tür yatırımlar hükümetin kurulması zaman alabilir diye gecikmesi halinde hükümet ne kadar çok şey kaybeder.


Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun benimle ilgili endişelenmesine gerek yok, önce kendi partisiyle ilgili kaygılarını gidersin. Biz başka partilerin iç ilişkilerine hiç müdahil olmadık. Onun da bu müzakereleri yürütürken bizim cumhurbaşkanımızla ya da parti içi ilişkiler veya herhangi başka bir husus konusunda kaygı beyan etmesi doğru görmüyorum.


Cumhurbaşkanlığı makamı hükümet ortaklığı müzakerelerinin parçası haline getirilmemelidir. Getirildiği zaman aslında iyi niyetten uzaklaşmış olunur. Biz şuan hükümeti oluşturalım.


 


Bütün partilere aynı mesafedeyiz. Hepsiyle görüşeceğiz. Sonra istişarelerimizi yaptık. AK Parti geleneği çok güçlü bir partidir. İstişarelerimizi yaptık ve bu istişareler neticesinde MHP veya CHP koalisyonunun olabileceği kanaati ortaya çıktı. Bu temelde üç partiyle görüşeceğiz ama yoğunluu bu iki partiye vereceğiz. Pazartesi günü CHP, Salı Günü MHP Çarşamba da HDP ile görüşme yapmak için plan yapıyoruz.


 


Ne ihtilaf yaşanırsa yaşansın bu tür durumlar dışarıya yansıtılmaz. Oradan gelen turistler bizim en aziz misafirimizdir. Kaldı ki burada Türkiye ile Çin Türkiye ile Tayland arasında diyalog mekanizmaları da açıktır. Görüşlerimizi beyan ediyoruz. Dolayısıyla bu tür durumlar hem siyasi ahlakımıza aykırıdır. Hem siyasi temele ilkelere aykırıdır. Toplumuzun duyarlı olmasını istiyorum.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS