Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Sultanahmet saldırısı açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Sultanahmet saldırısı açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu Sultanahmet'teki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın DEAŞ mensubu olduğunu açıkladı. Davutoğlu, "Failin bütün bağlantıları ortaya çıkarılacak ve hak ettikleri bütün cezayı göreceklerdir" dedi.

Sultanahmet'teki intihar saldırısıyla ilgili konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba DEAŞ mensubu"  dedi. 


Sultanahmet'te 10 kişinin öldürüldüğü intihar saldırısına değinen Başbakan Davutoğlu, terör odaklarının hedefinde bütün bir insanlık birikiminin, özgürlüklerin, insanca yaşamanın ve halkların dünyanın her köşesinde birbirini tanıma çabasının olduğunu söyledi.


Sultanahmet Meydanı'nda patlama


PKK, DEAŞ, DHKP-C, El Kaide


"Biz bu terör saldırılarından en fazla zarar görmüş bir millet ve devlet olarak her zaman teröre karşı müteyakkız olduk" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Nereden gelirse gelsin, hangi gerekçeyi kullanırsa kullansın, hangi etnik, mezhebi ya da dini arka plana sahip olursa olsun terör yapan herkes insanlık suçu işlemiştir. Türkiye olarak şimdiye kadar PKK, DEAŞ, DHKP-C, El Kaide hepsine karşı açık ve ilkeli bir tavır izledik" diye konuştu.


Sultanahmet'teki patlamayı dünya medyası böyle gördü


Uluslararası dayanışma çağrısı


Daha sonra sözü IŞİD'e getiren Davutoğlu, "Yakın tarihte özellikle Suriye'deki istikrarsızlık, Irak'ta yaşanan bazı iç gerilimler dolayısıyla ortaya çıkan boşluklardan da istifade eden DEAŞ'ın dünyanın başka yerlerinde ve ülkemizde yaptığı saldırılar da bu insanlık suçlarının en acımasız, en barbar örnekleri arasındadır. Ankara saldırısında, Suruç saldırısında canlarımızı kaybetmiştik. Paris'te, Charlie Hebdo'da olayında da olduğu gibi dayanışmamızı her zaman gösterdik. Teröre karşı bütün insanlığı omuz omuza bir arada olmaya hep davet ettik. Bugün ülkemizde gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlerin tümü yabancı uyruklu, yaralılar arasında da yabancı uyruklular da var, Türkiye vatandaşları da var" şeklinde konuştu.


Almanya Başbakanı Merkel'den Sultanahmet açıklaması


Saldırı kurbanlarının ailelerine taziye


"Aziz ve değerli misafirlerimizdi" diyerek saldırıda ölen Alman vatandaşlarının yakınlarına taziyelerini ileten Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğünü de belirtti. Davutoğlu, "Taziyelerimi ilettim ve teröre karşı bir arada durma irademizi bir kez daha teyit ettim" dedi.


Sultanahmet'teki canlı bomba takip mi ediliyordu?


Uluslararası topluma çağrıda bulunan Davutoğlu, "Küresel bir dayanışma içinde olmak zorundayız. Paris'te yapılan saldırıda nasıl omuz omuza durmuşsak, İstanbul ve Ankara'da yapılmış saldırılarda da hep birlikte omuz omuza duralım. Hiçbir şekilde terörü, şu veya bu dinle veya etnisiteyle veya mezheple irtibatlandırmadan tüm terör örgütlerinin ve unsurlarının insanlık düşmanı olduğunu birlikte haykıralım. Uluslararası teröre karşı birlikte hareket edelim. Bu çerçevede atılacak her adımda Türkiye bu adımların içinde ve destekçisi olacaktır" şeklinde konuştu.Türkiye asırlarca farklı etnik ve dini kökenden insanların bir arada yaşayan bir ülke olageldiğini söyleyen Davutoğlu, bu saldırının bunu hiçbir şekilde etkileyemeyeceğini belirtti. Saldırının uluslararası bir infial yaratmayı planladığını ancak sadece onları hedef almadığını, bütün Türkiye'yi, bütün insanlığı hedef aldığını dile getirdi.


"Saldırının faili DEAŞ mensubu"


Davutoğlu, "Saldırının failinin yabancı uyruklu bir DEAŞ mensubu olduğunu şu anda biliyoruz. Ve saldırıyı bu anlamda gerçekleştiren DEAŞ terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadeleyi de aynı kararlılıkta sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bütün terör örgütlerine karşı olduğu gibi DEAŞ'a karşı da yürüttüğümüz mücadelede hiçbir şekilde kararlılığımızdan bir adım dahi gerek atmayacağız. Ve bu terör örgütü ve bu terörü gerçekleştiren failin bütün ilişkileri, bağlantıları ortaya çıkarılacak ve hak ettikleri cezayı mutlaka göreceklerdir" diye konuştu.


Kemal Kılıçdaroğlu'ndan hükümete Sultanahmet tepkisi


"DEAŞ bitinceye kadar..."


Bugün karşı karşıya kaldığımız terörün en önemli nedenlerinden biri Suriye'deki gerilim ve ortaya çıkan durum olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Sınırlarımızdan DEAŞ unsurları temizleninceye kadar ve DEAŞ'In Türkiye'ye tehdit teşkil edilmesinin önüne geçilinceye kadar ve daha sonrasında DEAŞ'ın uluslararası topluma tehdidin bütünüyle ortadan kalkmasına kadar Türkiye hem ulusal olarak hem de koalisyon unsurlarıyla birlikte mücadelesine devam edecektir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS