Başbakan Binali Yıldırım'dan CNN TÜRK'e çarpıcı açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım'dan CNN TÜRK'e çarpıcı açıklamalar

CNN TÜRK'te Hande Fırat'ın konuğu olan Başbakan Binali Yıldırım, askeri darbe girişimiyle ilgili ilk ihbarın 15 Temmuz'da saat 15:00'de MİT'e geldiğini belirtti. Soruşturmayla ilgili son rakamları veren Yıldırım, 62 bin 10 kişinin görevden uzaklaştırıldığını, bunların 58 bin 611'inin açığa alındığını ve görevden çıkarılanların sayısının ise 3 bin 499 olduğunu söyledi. Darbe tehlikesinin geçmediğini belirten Yıldırım, Fethullah Gülen'in tehditlerine de sert cevap verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Binali Yıldırım, "Gündem Özel" canlı yayınında CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını cevapladı.

İşte Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları:

Cumhurbaşkanı ile görüştünüz bugün? Yeni bir kanun hükmünde kararname mi var?
 
Önümüzdeki günlerde yeni bir kanun hükmünde karanname yayımlanacak. Dahil edilecek konuların ne olacağı konusunda çalışıyoruz. Bir kaç güne bu çalışma biter. Yenikapı için Cumhurbaşkanımız davat yaptı. CHP Genel Başkanı katılmayacak ama heyet gönderecek. MHP'den de cevap gelecek bu akşam. Keşke kendileri gelse çok daha birlik ve bareberlik olurdu.
 
İstihbarat ile ilgili çalışma
 
Yeni kararnamade istihbarat ile ilgili bir çalışma var. İstihbarat ile ilgili bir dağınıklık söz konusu. Dolayısıyla bütün bunlar olurken genel anlamda istihbarat ile ilgili sorunlarımızın olduğu ortada. Bu bir sır değil. Bunu net olarak 15 Temmuz'da da gördük. Bizim 15 Temmuz'da yaşadığımızın izahı budur. Eğer yeterli istihbarat alınsaydı, belki de bu mesele bu noktaya gelmeyecekti. İstihbarat yapılanması iç ve dış tehditleri aynı önemde ele alacak, modern gelişmiş ülkelerin sahip olduğu bir istihbarat yapısı olacak. Ama önemli olan buradaki dağınıklığı ortadan kaldırıp, görev tanımlarını net olarak yapmak.
 
TİB yerine yeni bir kurum olmayacak
 
TİB kapatılacak, yerine yeni bir kuruluş gelmeyecek. TİB de istihbarata destek veren bir yapıydı. Bu yapı yein kurulacak istihbarat yapısında yerini alacak. TİB kayıtları ile ilgili süre gelen davalar var. Bunlarla ilgili araştırma yapıldı. Kapatılınca kurumsal hafıza yok olmayacak. Onlar bir kenarda duracak. BUrayla ilgil çok ididalar ortayla atılmıştı,. uzun zamandır gündemdeyrdi. İstihbarat yapılanması gündeme gelince bu karar alındı.
 
MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması
 
MİT'in Cumhurbaşkanlığına bağlanması da gündemde, üzerinde çalışıyoruz.
 
15 Temmuz'da saat 15:00'te darbe ihbarı gelmiş mi?
 
MİT'ten bana nakledilen bir binbaşı, bir önemli bilgi için MİT'e gelmek istiyor, geliyor. Daha erken saatlerde geliyor ve saat 3 gibi kabul ediliyor. Binbaşı, "İzinliydim, beni çağırdılar., 7'de burda hazır ol. Helikopterle MİT'i bombalayıp, Hakan Fidan'ı alıp geleceksin" demiş. Genelkurmay, sağa sola talimatlar gönderiyor. Sonası malum.
 
 
Hakan Fidan'la çalışmaya devam edecek misiniz?
 
MİT Başkanı'na sordum. Bu nasıl oluyor, kimsenin haberi yok. Cumhurbaşkanı, Başbakan'ın haberi yok diye. Ama bunun cevabını veremedi. Herhangi bir şey söyleyemedi. Biz büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Bir çok işimiz var. bunları yaptıktan sonra geriye dönüp, nerede hata yapıldı diye özeleştirisini yapacağız. Şu anda bizim önceliğimim kişilerin hangi pozisyonda olduğu değil, bu işlerle ilgili temizlememiz gereken bir çok konu var. Her gün yeni yeni şeyler çıkıyor. Gözaltına alınların verdiği ifadelerden yeni gelişmeler oluyor. Çorap söküğü gibi geliyor.
 
Gözaltına alınların ifadeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Ürkütücü mü?
 
Yani çok ürkütücü. Bİr Genelkurmay Başkanı'nın en yakınında bulanan biri "buraya kadar komutanım hadi gidiyoruz" diyebiliyor. Bunlar tabi düşündürücü. Bunun arkasında ne var. Bu işi ya küçümsedik, ya da açıkçsı bu örgüt o kadar kendisini saklayabiliyor ki ne kadar dikkat ederseniz edin, en yakınınzadikini farkedemiyorsunuz. Cumhurbaşkanı'nın yakınındakiler, Bizim yakınımızdakiler... Kapalı yapılar, şeffaf olmayan yapılar ile mücadele zordur.   Bu olay en başta ordumuzun itibarına yönelik çok ciddi tahribat yarattı. Ordumuza karşı çok büyük bir tahribat oldu. Ordu içindeki alt rütbeliler darbe girişiminde bulundular. Torunum "bunlar bizim askerimiz değil mi, neden insan öldürüyorlar?" diye sordu. Cevaplandıramadım. Bunlar en ağır şekilde cezalandırılacak. Adaletli davranacağız.
 
Bu gözaltılarda kurunun yanında yaş da yaşanacak endişesi var
 
Çok titiz bir çalışmayla doğruluk derecesini, yanlış olduğunu ispat ederek hareket edeceğiz. Ama şimdi bunu düşünme zamanı değil. Biz bir ölçü koyduk. Ölçüler belli. Bunlarla teması olan, teması devam eden, finansal desteğe katkı sağlayan, derneklerinde aktif görev alan tüm bu insanların hepsi zanlı olarak toplandı. Ya benim alakam yok diyenleri gözden geçireceğiz. İkna edici bir delil ortaya çıkarsa o zaman bunu tabi ki diğer zanlılardan ayıracağız.
 
Soruşturmada son rakamlar nedir?
 
15 Temmuz soruşturmasında görevden uzaklaştırma 62 bin 10, bunların 58 bin 611'i açığa alma. Görevden çıkarılan, memuriyetten ihraç edilen sayısı 3 bin 499.
 
KPSS
 
2010 KPSS ile 86 bin kiyi memuriyete girdi, bunların sınavlarını incelemek lazım. Burada bir yargı kararı var. Sorular çalındı diye. Mahkemeler sürmüş. 2010'dan günümüze kadar. Bunun anlamı nedir? 86 bin ki Ya bir yasa düzenleyeceğiz. Ya da mahkeme kararını uygulayacağız. Şunu yapmak daha doğru. Bunların sınavlarını incelemek lazım. Bunların tamamı soruları aldı? Bunlar belli olur. Failler kimse ortaya çıkarılır.
 
Öğretmen açığı
 
15 bin öğretmen alımı konusunda bir karar aldık. Gerekli soruşturmayı Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Okullar zamanında açılacak.
 
TSK'nın yeniden yapılanması
 
TSK'nın yapısını savunma kabiliyetini azaltacak her türlü tehdide karşı yeniden yapılanma ihtiyacı var. bu ihtiyaç yeni değil, yıllardan beri var. MSB'nin durumu konuşulur. Genelkurmay'ın durumu hep konuşulur. Genelkurmay'ın sağlıkla uğraşması falan... Bunların harp ile ilgisi yok. Şu anda yaptığımız da silahlı kuvvetlerin yıllardır yapmak istediği şeyler. Darbecilerin bu işi tekrar denemeyeceğini kim garanti edebilir? Biz bir buluş yapmadık.
Bunları neden yaptık? Birincisi dünyanın gelişmiş ülkelerinde ordunun nasıl bir fonksiyonu var ise o görevi esas alarak bu yapılanmayı gerçekleştirdik.
İkincisi bu terör örgütünün ordu içinde bundan sonra tahribatının olmaması için, darbenin bir daha olmaması için yapılacak işler var. Biz bunları yaptık. Muhalefetin itirazı  var. Ama bir yerde eksik yanlış varsa bunu dikkate alırız. Bunda yanlış yok.
 
Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü takdirde kuvvet komutanlarına emir verebilir. Peki Cumhurbaşkanı, başbakan farklı partiden olursa eğer bir karmaşa doğmaz mı?
 
Tabi ihtimaller üzerine değerlendirme yapmak yanlış olur.  Buna belki de hiç ihtiyaç olmayacak. Bu bir tedbirdir. Bundan rahatsız olmamak lazım. Rahatsız olan varsa kafasındaü darbe yapma fikri olanlar rahatsız olur. İhtiyaç halinde siyasi iradenin kuvvet komutanlarına emir vermesi gerekebilir. Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması Anayasa değişikliği ile olur. Anayasa değişikliği konusunda yeter ki millete sorabilecek noktaya gelelim.
 
Önünüzde yargı düzenlemesi de var
 
Biz AB konusu olması itibarıyla yargı birliğinin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Muhalefet de mutabık. Devlet memurluğu tanımının yeniden düzenlemesi, daha anlaşılır olmasıyla ilgili bir talebimiz de var. Anayasa'da daha az maddeyi içeren bir paket hakkında muhaleftle anlaşma yaptık.
 
Muhalef ile ilişkiler
 
Muhalefetle birliktelik konusunda kararlıyız. Bir çok konuyu konuşarak çözebiliriz. Programlarımız, vaatlerimiz ayrı olabilir. Ama birlikte hareket etmek, vatanımız, milletimiz için yapmak zorundayız. Biz atışırsak, aşağda da aynısı oluyor. Bunlara meydan vermemek lazım. Biz atışınca partililer de atışıyor. Yukarıdan aşağıya sirayet ediyor.
 
 
Cumhurbaşkanı davaları geri çekti, siz çektiniz mi?
 
Ben de çektim. Dün yaptık galiba. Sadece o üç lidere değil, gazeteciler ve yazarlara olan davaları hepsini geri çektik. Bana gelen habere göre benim 1500 davam varmış. Bayağı varmış.
 
Askeri okulların durumu
 
Askeri liselerdeki öğrenciler puanlarına göre meslek liselerine dağıtılacak. Burada bir hak kaybı olmayacak. Onlara bir senet imzalatılıyor okullara girerken. Şu kadar para ödeyeceksiniz diye. Bunları affediyoruz. Sadece bunlar değil, daha önce atılanların tazminatlarını da affediyoruz. Harp okulu öğrencileri girişteki puanlarına göre istedikleri okula kaydolabilecek.
 
Kuleli Askeri Lisesi binası ne olacak?
 
Biz binaların ne olacağı konusunda çalışma yapmadık.
 
Balyoz ve Ergenekon mağdurlarının mağduriyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Ona dair bir hüküm var. Geçmiş dönemde haksız yere düzmece raporlarla ordudan atılanlar tekrar haklarını aramak için müracat edecekler. Bunlar tabi incelenecek.
 
30 Ağustos törenleri iptal mi?
 
30 Ağustos ile ilgili henüz bur karar almadık. Bir olay yaşadık diye 30 Ağustos'u yok sayamayız. Herhangi bir karar almadık.
 
Bir tehdit hala devam ediyor mu?
 
Şimdi çok taze bir darbe teşebbüsünün arkasında işleri tekrar yoluna koymaya çalışıyoruz. Askerde dibe vuran morali tekrar düzeltmeye çalışıyoruz. Bu geçiş döneminde her türlü ihtimali gözetmek lazım. Aman darbeyi bastırdık, bundan sonra bir şey olmaz diyemeyiz. Tehlike geçmiş değil. Biz dursak bile vatandaş durmuyor. Bakın insanlar meydanlarda demokrasi nöbetinde.
 
 
Sizlere teşekkür ediyorum
 
Ha siz çok büyük bir iş gördünüz. Burada sizlere teşekkür ediyorum. Darbenin seyrini değiştirecek olayları beraber yaşadık. Burayı bastılar. İstanbul'da da bastılar. Bütün gece boyunca mücadele verdik. Bütün medya asil duruş sergiledi. Durumdan vazife çıkararak, ülkenin bekası için nerde durmaları gerektiğine kendilmeri karar verdiler. Ben bu vesileyle sizlere teşekkür ediyorum. Savcılarımız hemen harekete geçti, elde kalan polis teşkilatı çelik gibi durdu.
 
CHP liderine suikast ihbarı, size yönelik ihbarlar var mı?
 
Bunların hepsi olabilir. İhtimal dışı değil. Ama bu tip ihbarlarla bizim hedeflerimizden alıkoymaya zorlamaya güçleri yetmez. Biz tedbirimizi alacağız.
 
Gülen 14 Ağustos'u işaret etti. Bir tehlike var mı?
 
Kimin yarına çıkacağı Gülen'in kararıyla olmuyor. bi bir tehdittir, Hedef göstermektir. Bu da bu üzerine ilave olmuş. Tarih vermiş. İstediği kadar tarih versin. Bizim de verecek cevabımız var. Bu ve buna benzer tehditler önemsizdir demiyoruz, ama dikkate alıyor ve tedbirlerimizi ona göre alıyoruz. İlla silahlı darbe olacak şeklinde olması gerekmiyor. Ülkede karışıklık çıkarmak isteyebilirler. 7 Haziran'da bitiyor bu demokrasi mitingleri.
 
Bu darbe girişiminde 1 Numara var mı?
 
Bir numara değil, bir çok numara var. Baştan sona numara. Dedikokudalr çok yapılıyor. Somut gerçekleri tespit etme yükümlülüğümüz var. Soruşturma sürecinde böyle bir bağlantı varsa ortaya çıkarılır.
 
Gülen'in iadesi
 
Fethullah Gülen ile ilgili iade talebimiz var, ümit ederim ki ABD bunu hassasiyetle dikkate alır. Biz Gülen'in bu darbeyi planladığını biliyoruz. Ama bunun bir üst aklı var. Bunu da biliyoruz. Bu üst akıl kim? Kuruluş mu, ülke mi bilmiyoruz. Bunların hepsi ortaya çıkacak. ABD, üzerindeki bu soru işaretlerin kalkması lazım. nasıl olacak. Darbede adı geçen kişiyi Türkiye'ye teslim eder, iki ülke arasında da sıkıntı kalmaz.
 
Engelliler atanacak mı?
 
Onlara bir müjde var. Engellileri ihmal etmeyeceğiz. Gerekli kontenjanı vereceğiz.
 
HDP ile yan yana gelme şartınız nedir?
 
HDP'nin bir şeye karar vermesi lazım. Bölücü terör örgütüyle ilişkilerine karar vermesi lazım. Terör örgütüyle bağları kesip açıkça, 'Ben, PKK ve PKK'nın arkasındaki diğer terör örgütlerini lanetliyorum, bölgede yaptıklarını onaylamıyorum ve bu terör örgütüyle hiçbir alakam yok. Ben parti olarak, biz, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünden yanayız, asla ve asla bölgede ayrı bir devlet kurma gibi bir hayalimiz, hedefimiz yok.' Bütün bunları söyleyebilseler o zaman işler kolaylaşacak. Bunu söylemediğiniz zaman tabii ki biz, büyük bir mücadele veriyoruz, şehitler veriyoruz, gazilerimiz var. Dolayısıyla terör örgütüne karşı sesini yükseltemeyen, dolaylı olarak da terör örgütünün işine yarayacak bir pozisyon alan ve bir tutum alan partiyle nasıl bir araya geleceğiz, nasıl bu konuları konuşacağız?
 
Memurların yıllık izni
 
Memurların yıllık izinlerinin iptali bir tedbirdi. Memurlar arasında da bu örgütle içiçe olan insanlar var. Bu tedbir çok fazla uzun sürmez. En kısa zamanda bir müjdeyi vereceğiz.
 
Avrupa Birliği'ne tepki
 
Avrupa bize adalet öğretmeye, adalet dersi vermeye kalkmasın. İşlerine geldiği gün, bir günde Anayasa Mahkemesi'ne kadar götürüp Recep Tayyip Erdoğan'ın orada vatandaşlarına hitap etmesine mahsur görecek. Ondan sonra da burada tanklarla, toplarla insanları acımasızca öldürenler için de 'Acaba öyle miydi? Acaba...' Artık bu samimiyetsizlik bir son bulmalıdır. Yıllardan beri Batı bizim müttefikimizdir, Türkiye bir Batı ülkesidir, aynı zamanda da bir Asya ülkesidir, Türkiye tam bir medeniyetlerin buluştuğu noktadadır. O bakımdan dostumuzu da düşmanımızı da biz iyi görüyoruz, hepsini hesap ediyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım ile Gündem Özel  360 derece yayınlar ile CNN TÜRK’te

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu çok özel program www.cnnturk.com ve www.kanald.com.tr internet sitelerinden, CNN TÜRK’ün Twitter, Facebook, Youtube ve Instagram'daki sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

➤ http://facebook.com/cnnturk/

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

➤ http://twitter.com/cnnturk

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

➤ http://youtube.com/cnnturk/live

 

 

15 Temmuz Yardım Kampanyası hesap numaraları

T.C. Ziraat Bankası Ankara Kurumsal Şubesi:


TL Hesap IBAN No: TR710001001745032156205010     
Hesap No:17453215620-5010

ABD Doları Hesap IBAN No: TR440001001745032156205011     
Hesap No:17453215620-5011

EURO Hesap IBAN No: TR170001001745032156205012     
Hesap No:17453215620-5012

Banka Swift Kod No: TCZBTR2A

T.Vakıflar Bankası T.A.O. Merkez/Ankara Şubesi:

TL Hesap IBAN No: TR220001500158007304883112     
Hesap No:00158007304883112

ABD Doları Hesap IBAN No: TR890001500158048016278449     
Hesap No:00158048016278449

EURO Hesap IBAN No: TR190001500158048016278448     
Hesap No:00158048016278448

Banka Swift Kod No: TVBATR2A

T.Halk Bankası Bakanlıklar/Ankara Şubesi:

TL Hesap IBAN No: TR560001200940800005000222    
Hesap No:05000222

ABD Doları Hesap IBAN No: TR950001200940800058000223     
Hesap No:58000223

EURO Hesap IBAN No: TR680001200940800058000224     
Hesap No: 58000224

Banka Swift Kod No: TRHBTR2A

Vakıf Katılım Bankası A.Ş Merkez Şubesi:

TL Hesap IBAN No: TR15 0021 0000 0000 1549 7000 01     
Hesap No: 15497-1

ABD Doları Hesap IBAN No: TR31 0021 0000 0000 1549 7001 01     
Hesap No: 15497-101

EURO Hesap IBAN No: TR04 0021 0000 0000 1549 7001 02     
Hesap No: 15497-102

Banka Swift Kod No: VAKFTRIS

Ziraat Katılım Bankası A.Ş Kızılay Şubesi:

TL Hesap IBAN No: TR57 0020 9000 0010 9963 0000 01     
Hesap No: 109963-1

ABD Doları Hesap IBAN No: TR30 0020 9000 0010 9963 0000 02     
Hesap No: 109963-2

EURO Hesap IBAN No: TR03 0020 9000 0010 9963 0000 03     
Hesap No: 109963-3

Banka Swift Kod No: ZKBATRIS