Son Dakika

Başbakan Binali Yıldırım: 'Kandil'e de Sincar'a da gideceğiz'

A A

06.06.2018 - 14:04 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com | Fotoğraf: AA

Başbakan Binali Yıldırım Ağrı mitinginde Kandil'e operasyon mesajı verdi, "Yurt içinde terörü büyük oranda gündemden çıkardık. Şimdi dışarıda nereye kaçarlarsa, giderlerse enselerindeyiz, peşlerindeyiz. Kandil'e giderlerse de Sincar'a giderlerse de fizana giderlerse de gideceğiz. Bulundukları yerde etkisiz hale getireceğiz. Bu milleti, terörü başlarına bela olmaktan kurtaracağız" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım: 'Kandil'e de Sincar'a da gideceğiz'

Başbakan Binali Yıldırım Ağrı mitinginde. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile AK Parti il yöneticileri, milletvekilleri ve adayları da mitinge katıldı. MHP ve BBP il yöneticileri de Başbakan Yıldırım'ın beraberinde. Yıldırım, miting alanına geldiğinde beraberindekilerle birlikte kürsüden alandakileri selamladı.

Başbakan Yıldırım'dan bedelli askerlik açıklaması

Daha sonra ise Başbakan Binali Yıldırım, alandakilere hitap etti. Alandakileri selamlayan ve Ramazan ayını kutlayan Yıldırım'ın, konuşması satır başlarıyla şöyle:

"Bugün sizlerle beraber olmaktan hasret gidermekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Değerli kardeşlerim Türkiye'yi baştan başa dolaşıyor ve hasret gideriyoruz. Dün Hakkari ve Van'daydık. Bugün sizlerle beraberiz. Buraya hasret gidermeye, dertleşmeye geldik. Kardeşliğiniz, dostluğunuz, misafirseverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Size milletin adamı, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdim. Buradan Doğu Beyazıt'a, Diyadin'e, Tutak'a, Patnos'a, Taşlıçay'a, Eleşkirt'e selamlarımı ve muhabbetlerimi gönderiyorum. Bugün yine çok muhteşemsin Ağrı. Ağrı Dağı gibi başı dik, yiğit hemşerilerim sizlerle gurur duyuyorum. Burası muhabbetin ve kardeşliğin şehri. Ağrı bir kez daha kardeşliğin destanını yazıyor. 15 Temmuz gecesinde Ağrı ayaktaydı, bayrağını alan meydanlara indi. Alçaklara o geceyi zindan ettiniz. İstikbalimizi, istiklalinizi kurtardınız. Ay yıldızlı bayrakları indirtmediniz, ezanları dindirtmediniz. Allah sizden razı olsun. Ağrı başkadır, Ağrı benim memleketim. Köklerimin, dedelerimin yaşadığı bu memleket bizimdir. 

Selahattin Demirtaş'ı hedef aldı

6-7 Ekim olaylarında Selahattin Demirtaş Kürt kardeşlerimizi isyana, sokağa, kalkışmaya çağırdı biliyorsunuz. Ama benim Ağrılı hemşerilerim bu çağrıya hiç cevap vermedi. Bir tek Ağrılı kardeşim teröre, şiddete bulaşmadı. Teröristlerin hevesini kursağında bıraktınız. Meydanlarda hiçbir zorbalığın bu milleti dize getiremeyeceğini gür sesle haykırdınız. Ülkemize geleceğimize sahip çıktınız.

Ne zaman seçim gündeme gelse, sandık ortaya konsa, Ağrı her zaman en doğru kararı vermiştir. Örnek mi istiyorsunuz? Halk oylamasında 2007'de yüzde 95 ile Türkiye rekoru kıran ilin adı Ağrı'dır. Bu rekoru 2010 referandumunda 1 puan daha artırdınız 'evet' dediniz değerli kardeşlerim. Bugüne kadar verdiğiniz samimi destek nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Hemşerilerim, AK kadınlar, başımızın tacı analar bacılar, şimdi tekrar bir karar günündeyiz. 24 Haziran'a sayılı günler kaldı. 24 Haziran'da Ağrı yeni bir destan yazacak mı? Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ile omuz omuza birlikte geleceğe yürümeye var mısınız? Türkiye'yi yüzüncü yıl hedeflerine ulaştıracak mıyız? Ağrı'nın işini, aşını, ekmeğini büyütmeye hazır mısınız? İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün diyor muyuz? Güçlü Meclis, güçlü hükümet diyor muyuz? O halde durmak yok yola devam. Sağolun, var olun. Ağrı işi bitirmiş maşallah. Ağrı rabia diyor. Dörtte dört diyor. Ağrı'ya yakışan da budur. 

'Derin devlete, vesayet odaklarına hiç prim vermedik'

AK Parti Türkiye partisidir, 81 milyon vatan evladının adresidir. Aldığımız bütün kararları milletimizle aldık. Derin devlet diye, vesayet diye odaklara hiç prim vermedik. Ankara, Güneydoğu'ya çok uzaktı. Şu anda Ağrı, havalimanıyla, bölünmüş yollarıyla gittikçe güzel bir şehir oluyor. Söz verdik Ağrı'ya, doğalgaz getireceğiz dedik. Getirdik mi? Ağrı'dan İzmir'e direkt uçuşlar başlatacağız dedik, başlattık mı? Hastanesini tamamladık mı, kentsel dönüşümü hayata geçirdik mi?

'Kürtçe türküler, şarkılar yasaktı'

Değerli kardeşlerim hatırlayın, bu topraklarda Kürtçe türküler, şarkılar yasaktı. Anaların kendi çocuklarıyla ana dilinde konuşması yasaktı. Bu yasakları kim kaldırdı? TRT Kürdi'yi kurduk mu? Köylerimizin ilçelerimizin Kürtçe isimlerini serbest bıraktık mı? Kuranı Kerim başta olmak üzere birçok yayının Kürtçe basımını yaptık. Ahmedi Hani'nin Mem-u Zin'inin Kürtçe basımını yaptık. Üniversitelerdeki yasakları, engelleri kaldıran kim? Başörtüsü zulmünü sona erdiren kim? Üniversiteye girişte kat sayı engelini kaldıran kim? Özgürlüklerden, demokrasiden, insan haklarından asla geriye dönüş yok.Bakın biz Kürt olmamıza, Türk olmamıza, Türkmen olmamıza kendimiz karar vermiyoruz. Anamızı babamızı biz seçmiyoruz. İster Kürt ister Türk, ne olursak olalım, saçımızın gözümüzün, tenimizin rengi farklı olabilir ama unutmayın gözümüzden düşen yaşın rengi hep aynıdır. Onun için rabbimiz, peygamebirimiz, kitabımız bir. Biriz, beraberiz, kardeşiz, biz birlikte Türkiye'yiz. 

'Kimse Kürtlere, Türklere devlet kurma küstahlığında bulunmasın'

Bazı emperyalistler Kürtler için bir devlet kurmaya kalkıyorlar. Suriye'de, Irak'ta Kürtlere devlet kuracaklarmış. Kürtler de Türkler de bin yıldır Anadolu topraklarında beraber, kardeşçe yaşıyorlar. Kimse Kürtlere, Türklere devlet kurma küstahlığında bulunmasın. İşte Ağrı'dan söylüyorum, ne diyoruz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İşte Türkiye, işte Ağrı.

'Köylere bile sıcak asfalt yol yapılıyor, işte fark burada'

Türkiye'nin yolları kapalıydı. Kış geldiğinde Bahaçesaray'a ulaşım yapılamıyordu. Ağrı'nın Patnos'una, Doğu Beyazıt'ına, Diyadin'ine gidilemiyordu. Acil bir hasta olduğunda köylerden şehirlere gelmek mümkün olmuyordu. Bugün Ağrı'nın köylerine bile sıcak asfalt yol yapılıyor. İşte fark burada. 

'Ağrı Şeker Fabrikası kapalıydı, açtık'

Ayrımcılığa son verdik. Bütün vatandaşlarımıza, kardeşlerimize devletin her türlü imkanından yararlanma fırsatı verdik. Her vatandaşımızın isteğine, talebine kulak verdik. Şimdi devlet, hükümet Türkiye'nin her yerinde her vatandaşın emrinde, hizmetinde. Her şehrimize ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırarak gidebiliyor muyuz? Yaylalarımız, şehir merkezlerimiz terörden temizlendi mi? Maşallah. Daha da güzel olacak. Önce terörün izlerini tamamen ortadan kaldıracağız. Ondan sonra da fabrikalar gençlerimize iş aş sağlayacak, yatırımlarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz. Bugün Doğu Beyazıt yolunda bir çimento fabrikasının da açılışını yapıyoruz. 600 kardeşimiz çalışacak, hayırlı uğurlu olsun. Ağrı Şeker Fabrikası kapalıydı. Söz verdim. Açtık mı, çalışıyor mu? Son 16 yılda Türkiye, Ağrı nereden nereye geldi. Buna sizler şahitsiniz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Ağrı'yı, Türkiye'yi 3.5 kat büyüttük.

'Dünyadaki 10 mega projenin 6'sı Türkiye'de'

Bugün dünyada son 10 yılda 10 mega proje yapılıyor. Bunların 6 tanesini Türkiye yapıyor. Türkiye'ye yakışan da budur. Memleketin her köşesini bölünmüş yollarla böldük. Yolları böldük gönülleri, hayatları, Türkiye'nin güneyini kuzeyini, doğusunu batısını birleştirdik.

'Yolları böleriz Türkiye'yi böldürtmeyiz'

Bakın bir şey söyleyeyim, yolları böleriz ancak Türkiye'yi böldürtmeyiz. Hava yolunu halkın yolu yaptık, doğalgazla bütün şehirleri buluşturduk. İnşallah 24 Haziran'da vereceğiniz destekle bu hizmetler katlanarak sürecek. Biliyorsunuz bölgeye yönelik hizmetleri terör örgütü sürekli engellemeye çalıştı. Kalkınmamızı geciktirdi. Açlığa, yoksulluğa bölgeyi mahkum etmeye çalıştılar ama benim Ağrılı hemşerilerim bu alçaklara prim verir mi?

Diğer Cumhurbaşkanı adaylarını hedef aldı

Biz istiyoruz ki, diğer Cumhurbaşkanları adayları da açıkça terörle mücadeleden bahsetsinler. Ediyorlar mı? Niye etmiyorlar? Bu ülke hepimizin, terör bu milletin başının belasıdır. Bu belayı bu milletin başından def etmek de bizim boynumuzun borcudur.

Kandil açıklaması

Biz terori yurt içinde ve dışında tamamen ülke gündeminden çıkarmak icin gerekeni yapacağız. Bu bizim meşru hakkımız. Zaten bölgede bir süredir kara birliklerimiz us bölgesinde faaliyet gösteriyor. Afrin ve Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı ile teroristler nasıl etkisiz hale getirildiyse Irak’ın kuzeyindeki bölgede Kandil de dahil olmak üzere terori tamamen etkisiz hale getirmek icin her turlu opsiyonu alıyoruz. Almaya kararlıyız.

Kürtçe selam verdi

Bu ülkenin her vatandaşı başımızın tacıdır. Kürdü ile Türkü ile hepsi birinci sınıf vatandaşımızdır. Ey kardeşlerim 'Sersevan, serçevan' (Kürtçe 'Başım gözüm üstüne anlamında selam hitabı) 

'Hiç kimse ayrımcılık görmeyecek'

Buradan size söylüyorum. Bu ülkede hiç kimse etnik kökeni, inancı, dili, kültürü dolayısıyla ayrımcılık görmeyecek, haksızlığa uğramayacak. Bu bizim ilkemizdir. Bu size AK Parti'nin, Recep Tayyip Erdoğan'ın sözüdür. Biliyorsunuz bizde söz namustur. Söz verdikse ölene kadar arkasında oluruz. 15 yıl bunun şahididir." 

Ulaştırma Bakanı: 'İstanbul ve Ankara dışına da uçuşlar başlattık'

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasının öncesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuştu ve Ağrı'dan İstanbul ve Ankara dışındaki yerlere de uçak seferleri başlattıklarını söyledi. "Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bu hizmet kervanı yürüsün istiyoruz" diyen Bakan Arslan, kente yatırımlar yapıldığını ve bunların devam etmesi gerektiğini ifade etti. 

Recep Akdağ: 'Huzur, refah, iş aş istiyoruz'

Arslan'ın ardından meydandakilere Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da seslendi. Başbakan Yardımcısı Akdağ, Her kim ki kardeşliğimizi bozmak ister, buna mani olmak isterse, bilsin ki, AK Parti ve gözbebeğimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buna müsaade e tmeyecek. Biz geleceğimiz için huzur, refah, çocuklarımıza gençlerimize iyi eğitim, iş aş istiyoruz. Onun için her kim aramızdaki kardeşliğe mani olmaya çalışırsa, önümüze engel koymaya kalkarsa yıkarız, geçeriz. Sizleri başımızın tacı olarak tutarız. 24 Haziran'da temenni ediyoruz ki, bu huzurun sizlerle devam etmesi için destek vereceksiniz" diye konuştu.

'Bize ne zulüm yaptılar'

Akdağ konuşmasında, "Bu memlekette bize köle, parya muamelesi yaptılar. Artık bu memlekette 81 milyona bize parya muamelesi yaptırmayacağız. Gençler siz bu ülkenin mazisini büyüklerinizden dinleyerek öğreniyorsunuz. Bize ne zulüm yaptılar, bunlara artık müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.