Başbakan Binali Yıldırım'dan bayrak eleştirisine yanıt

Başbakan Binali Yıldırım'dan bayrak eleştirisine yanıt

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grup toplantısında konuştu. Başbakan Yıldırım, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne gelişi sırasında kapının önündeki direğe çekilen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı ile ilgili tepkilere yanıt verdi.

 İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:

- Cumhurbaşkanlığı sistemi için yapılacak halk oylamasına sayılı günler var. Sayılı günler çabuk geçer. Bu yüzden her anımızı verimli geçirmeliyiz. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta partimizin en üst karar organı MKYK'yı topladık. Ülkemizin bölgemizin ve uluslararası konularla ilgili meseleleri ele aldık ardından da basın yayın temsilcileriyle bir araya geldik. Program çerçevesinde geçtiğimiz perşembe günü Türkiye Pakistan Stratejik işbirliği toplantısı pakistan Başbakanı ile birlikte gerçekleştirdik ve iki ülke arasında ekonomik konulartda önemli kararlar aldık. Terörle büyük bir imtihan veren Pakistanlı kardeşlerimizle tam dayanışma içerisinde olduğumuzu bütük bir kararlılıkla bir kez daha teyit ettik. Pakistan Türkiye arasında serrbest ticaret anlaşmasının bu yıl içerisinde tamamlanması konusunda bir mutabakat sağladık. Pakistan bizim için her zaman dosttur ve kardeştir bu her zaman böyle olacak.

- Dün de Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Sayın Mesut Barzani ile bölgedeki gelişmeleri konuşup terörle mücadele başta olmak üzere ikili ilişkilerin gelişmesi PKK'ya karşı işbirliğinin arttırılması ve terörle mücadele etkin bir çalışma yapılması konularını ele aldık. Bugünlerde bir bayrak hikayesidir gidiyor. Irak anayasasına göre Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu vardır, başbakanı vardır bakanları vardır, ayrı bayrağı vardır ve dünyada da bu şekilde tanınır.  Sanki yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değildir. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar. Irak anayasasının gereği neyse ona da saygı duyar. Bizim yeni usüller ortaya koymak gibi bir uygulamamız olamaz. Irak'ta yaşayan Suriye'de yaşayan teröre bulaşmamış Kürtler bizim kardeşimizdir. Kürtlüğüyle bu vatandaşlarımız ne kadar iftihar etse o kadar yeridir. Ama şunu da unutmayalım PKK'nın Kürtleri temsil etmesi iddiası da koca bir yalandır. Çukurlar açan insanları hayatından bezdiren bu eli kanlı çeteleri şehirlerden de çıkarttık, kırda da dünyayı bunlara dar ediyoruz.

- AK Parti çatısı altında geçmiş yasama dönemlerinde görev yapmış bu davaya emek vermiş milletvekillerimizle bir araya geldik. Hasret giderdik Türkiyeyi konuştuk, önümüzdeki halk oylaması sürecini değerlendirdik. Dün, Bakanlar Kurulu'nda da önemli konular ele aldık. Türkiye'nin Bab operasyonunu başarıyla ÖSO'ya destek vererek tamamlamasından sonra DEAŞ terör mensuplarının Rakka'dan çıkarılması konusunda da ABD, Rusya ve diğer paydaş ülkelerle görüşme devam ediyor. Bu konuda verilmiş bir kararımız yoktur. Ama verilmiş bir kararımız var Rakka'da PKK'nın yok edilmesiyle ilgili olarak PKK'nın kuzeni, eşiti YPG PYD gibi örgütler destek amacıyla kullanılırsa biz bu operasyonlarda katiyen olmayız. Hiçbir terör örgütüyle biz yan yana olamayız. Amerika'ya söylediğimiz çok açık ve nettir: Bir terör örgütünü yok etmek için başka bir terör örgütünü kullanırsanız daha sonra o terör örgütünü yok etmek için ne yapacaksınız?

- Geçtiğimiz hafta katıldığımız programlardan biri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açılış toplantısıydı. 120 tesisi, toplam yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar olan tesisleri hizmete aldık. Bu millete hizmet aşkıyla o kadar çok çalışyor o kadar hizmet üretiyoruz ki açılışları da yüzer yüzer yapıyoruz. Vakit yok, hepsini ayrı ayrı açma imkanımız yok. Bu hizmetler Türkiye'ye yakışır. Şu sıralar çok bereketli bir işe başladık. 79 milyon vatandaşımızla birlikte yeni bir başarı destanı için şafak sayıyoruz. Türkiye'nin aydınlık yarınlarına tertemiz bir güneş doğsun istiyoruz. İstemek yetmez kalbi olduğu kadar kavli de dua lazım. Biz de Türkiye'nin dört  bir yanından Ankara'ya sel olup akan binlerce kardeşimizle Ankara Arena'da sözleştik. Arena'da çocuklarımız için, gençlerimiz için, iş aş için, bereket için, Türkiye için halk oylamasına kadar durmadan yorulmadan çalışacağız.  

- Referanduma gidiyoruz ama ekonomiyi de ciddiyetle takip ediyoruz. Seçim dönemi diyerek milletin kaynaklarını heba etmiyoruz. Referanduma gidiyoruz ama projelere yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz.  KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. KOSGEB şartları sağlayanlara kredi verecek. Kredi verme işlemi bugün başlıyor. Ödemeler işletmenin yıllık cirosuna 20 bin ile 50 bin arasında değişiyor. İlk yıl ödeme yok. Geri kalan 2 yılda faiz yok. Aldığın parayı ödüyorsun eşit taksitlerle. Yabancılar ve gurbetçiler Türkiye’den ev almaları halinde KDV ödemeyecekler. Ancak bunu kötü niyetli kullanıp ticarete dökerlerse, alınmayan KDV onlardan alınacak. Bu yıl içinde üreticilerimize toplam 12,8 milyar, yaklaşık 13 katrilyon ödeme yapacağız. Çiftçilerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Mazot ve gübre desteğini Mart ayı içinde ödeyeceğiz. Çiftçilerimiz hazırlıklarını yapsınlar. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS