Başbakan Binali Yıldırım'dan 'ikinci darbe' iddialarına yanıt: 'Her şeye hazır olacağız'

Başbakan Binali Yıldırım'dan 'ikinci darbe' iddialarına yanıt: 'Her şeye hazır olacağız'

Başbakan Binali Yıldırım, "ikinci kalkışma" iddialarıyla ilgili "FETÖ'nün tezviratı" diyerek, "Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Gece gündüz her şeye hazır olacağız" dedi. Kendisinin de adı bulunan darbecilerin elindeki tutuklama listesinin, 2008'de AK Parti'ye açılan kapatma davasında yasaklanması istenen isimlerle aynı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Her an her şeye hazır olarak, hedeflerimizden zerre kadar sapmadan, durmadan, yorulmadan yolumuza devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Gençlik Kolları'nın düzenlediği "Gelişim Kampı" programınaprogramında konuştu. Başbakan Yıldırım, ayrıca "ikinci darbe" iddialarına değinerek, "Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Milletimiz asla buna itibar etmesin; ama rehavet de yok. Gece gündüz de her şeye hazır olacağız" dedi.


Ünlü mobilya şirketine kayyum atandı


15 Temmuz gecesi aralarındaki o konuşmayı anlattı


Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilen programda konuşan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananları hatırlattı. Darbe girişiminin yaşandığı gece AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş'la yaptığı telefon görüşmesini anlatan Yıldırım, "Saat 10.30'da Melih'i aradığımda dedim 'Melih hazır ol. Teşkilatını hazırla. Cumhurbaşkanımızla konuştuk. Ölümüne direneceğiz. Hiç kimseye hiçbir haine bu bayrağı teslim etmeyeceğiz'. Melih kardeşim 'Biz hazırız genel başkanım. Biz zaten hazır bekliyoruz. Her an meydanlardayız' dedi. İşte AK Parti şuuru bu. AK Parti, demek; memleket zordaysa, milletin ayağa kalkması gerekiyorsa en önde giden teşkilat demektir" ifadelerini kullandı.


Bekir Bozdağ: FETÖ yeniden kara propagandaya başladı


'Gece gündüz her şeye hazır olacağız'


Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla 15 Temmuz'un "Şehitler ve Demokrasi Günü" olarak resmi bayram olacağını belirten Yıldırım, 15 Temmuz'un asla unutulmayacağını, unutturulmayacağını söyledi. "İkinci kalkışma" iddialarına yanıt veren Başbakan Yıldırım, uyanık olunması gerektiğini vurgulayarak, "Bugünlerde sürekli olarak 'İkinci darbe yapılacak. Daha bitmedi. Yeniden geleceğiz'. Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Bunlar, bu alçak FETÖ terör örgütünün tezviratlarıdır. Topluma, millete korku salmak, huzuru bozmak, tedirginlik oluşturmak için tezgahladıkları kara kampanyalardır. Milletimiz asla buna itibar etmesin; ama rehavet de yok. Gece gündüz de her şeye hazır olacağız" dedi.


Darbeciler, Akıncı Üssü'ne 'yurtta sulh' parolasıyla girmişler


'Şapkamızı alıp kaçacağımızı sandılar'


Darbecilerin; Cumhurbaşkanının, hükümetin korkacağını, "geçmiştekiler gibi darbe sesi duyunca şapkasını alıp kaçacağını" zannettiklerini söyleyen Yıldırım, "O gece Cumhurbaşkanımızla telefonda görüştük. Bir şeye karar verdik. Biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık. Ölmek var, dönmek yok. Milletin emanetine asla halel getirmeyeceğiz diye ahitleştik. Şükürler olsun ki hainler millet iradesi karşısında kısa sürede diz çöktüler" diye konuştu.


Tutuklu astsubayın annesi: Oğlum FETÖ'cü ise beni de asın


'İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz'


Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ilişkin de açıklamalarda bulunan Yıldırım, şunları söyledi:


"Şimdi artık zaman bunları bünyeden temizleme zamanı. Devletin, ticaretin, siyasetin içinden her yerden bu hainleri söküp atacağız. Hiç kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Milletin mağduriyetini görmezden gelip, FETÖ'cülere sahip çıkarak, mağdur edebiyatı yapanlar asla ve asla bu millet tarafından hoş görülmeyecek. İşin başında söyledik. Kılı kırk yaracağız. Yaşla kuru bir arada yanmayacak. İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz. Buna rağmen hataların olabileceğini de öngörüyoruz; ancak hata yapmayacağız diye hiçbir şey de yapmayacağımızı kimse bizden beklemesin. Öfkeyi bir kenara bırakarak, hukuk çerçevesinde hareket ediyoruz. Bizim siyasetteki varlık sebebimiz, demokrasiyi, hukuk devletini eksiksiz olarak hayata geçirmektir."


FBI belgelerini FETÖ'cüler temizlemiş


'Seçimi beklemeden o gece hesabı gördü'


Milletin 15 Temmuz gecesi, darbecilerin hesabını gördüğünü söyleyen Başbakan Yıldırım, "Seçimi beklemeden o gece hesabı gördü. Darbecilerin birer birer hesabını gördü" dedi.


'15 Temmuz'da aynı liste var'


AK Parti'ye 14 Mart 2008'de açılan kapatma davasını hatırlatan Yıldırım, siyasetten men edilecekler listesinde kendisinin de olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, "O kapatma davasında siyasetten men edilecek 71 kişilik o önemli listenin içinde ben de vardım. O benim için bir şeref listesidir. Listenin başında Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları. 15 Temmuz'da da aynı liste var. Yine listede Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları. Kapatma davasını da savuşturduk" şeklinde konuştu.


Kimse Yok Mu Derneği üyesi 6 kişi tutuklandı


'Bundan sonra hiçbir şey olmaz' demeyin'


FETÖ mensuplarının kendini ilk kez yargı reformuyla gösterdiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:


"FETÖ'cülerin ilk piyasaya çıktığı yer Anayasa, yargı reformudur. Orada ilk kendilerini gösterdiler. Sonraki olayları biliyorsunuz. MİT Başkanı'nın alınma teşebbüsü, Gezi'deki rolleri ve daha sonra 17-25 Aralık'ta açıkça meydan okudular. Hükümete karşı meydan okudular. Sonra iş kızıştı. Gele gele 15 Temmuz'a geldik. Bir yandan millete hizmet edeceksiniz ama bir yandan da vesayet odaklarını temizleyeceksiniz. 'Bundan sonra hiçbir şey olmaz' demeyin. Çünkü bu topraklar çok dinamik. Bu bölge üzerinde hesabı olanlar çok. O yüzden uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Her an her şeye hazır olarak, hedeflerimizden zerre kadar sapmadan, durmadan, yorulmadan yolumuza devam edeceğiz."


Savcı Bharara: Fethullah Gülen'i Google'dan öğrendim


'FETÖ işi BÖTÖ'ye havale etti'


FETÖ'nün PKK ile iş birliği içinde olduğunu söyleyen Yıldırım, "Şimdi yeni yeni oyunlar peşindeler. FETÖ sonuç alamadı, işi BÖTÖ'ya havale etti. Bölücü terör örgütüne. Bunlar hem 15 Temmuz'dan önce hem 15 Temmuz'dan sonra bir araya geldiler, iş birliği yaptılar. FETÖ 15 Temmuz'dan önce başarılı olamadığı için BÖTÖ'ya bölücü terör örgütüne geldi dedi ki 'Ya bizim işler ters gitti, bize bir el atın. Siz terör faaliyetlerini artırın. Biz size ne istiyorsanız o desteği yapacağız" diye konuştu.


'Artık bırakın bu hainlerin peşinden gitmeyi'


FETÖ'ye verilen himmet paralarının terör olarak geri döndüğünü dile getiren Başbakan Yıldırım, "Artık bırakın bu hainlerin peşinden gitmeyi. Bizim hedefimiz ihanet edenlerle. Bizim derdimiz hainlerle. Bizim derdimiz sizin ibadet diye verdiğiniz o paraları, oraya buraya peşkeş çekip ticaret adı altında millete silah doğrultanlara hesap sormaktır. Temiz, masum vatandaşlarımızla bizim işimiz yok. Onlar bizim başımızın üstündedir" şeklinde konuştu.


Dursun Çiçek: 'FETÖ'nün iktidarla işbirliği de soruşturulacak'


'Kimse bize ders vermeye kalkmasın'


FETÖ ile mücadelede kararlılık vurgusu yapan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bu örgüt kapalı bir örgüt. Bu örgüt şeffaf değil. Bu örgütün ilişkilerini ortaya çıkarmak o kadar kolay değil. Onun için de işimizin kolay olmadığını söylüyoruz. Ben soruyorum. Genelkurmay Başkanının onlarca yıl yanında bulunan nefes alıp verişini bile takip eden bir adam gün geliyor 'Komutanım buraya kadar' diyor, elini kelepçelemeye kalkıyor. Böyle bir örgütten bahsediyoruz. En yakınınız olabilir. Damarlarınızın içindeki mikroptur bunlar. Bu mikropları tek tek bulup çıkaracağız. Vücudumuzu temizleyeceğiz. Bunun için kimse bize ders vermeye kalkmasın."


''AK Parti FETÖ'cü yok demedik''


'Cevabı Türk hakimleri, Türk savcıları veriyor'


"Dostlarımız darbeyi bir kenara bıraktılar, 'Aman ne yapın edin de bunları fazla hırpalamayın" diyen Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Kardeşim o gece sen yaşananları, bu milletin halini gördün mü? 12 yaşındaki torunum 'Dede bunlar bizim askerlerimiz değil mi, niye insanları öldürüyorlar' diye sorunca ben ona cevap veremedim. Şimdi o cevabı veriyoruz. Şimdi adalet içinde, hukuk devleti içinde bu cevabı Türk hakimleri, Türk savcıları veriyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS