Başbakan: CHP sırtını terör örgütüne yaslamış

Video: Başbakan: CHP sırtını terör örgütüne yaslamış

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grubunda gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. MHP lideri Devlet Bahçeli'ye teşekkür eden Yıldırım CHP'ye sert sözlerle yüklendi. Binali Yıldırım, " Belli ki CHP sırtını terör örgütüne yaslamış HDP'nin kayığına binmiş" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açılamalarından öne çıkanlar:

"Bu anayasa değişikliğinin müsebbibi CHP"

-  Girdiğimiz her seçimden AK Parti olarak yüzümüzün akıyla çıktık. Seçimlerin ertesi günü yine insanımıza koşup hizmet üretmeye devam ettik. Ömrübillah bir araya gelemez denilen çevreler, bir araya geldiler, beraber çalıştılar. Hepsini en acı şekilde tecrübe ettik. Ama milletimiz için yeri geldi duymadık, yeri geldi görmedik, yeri geldi sustuk. Ama hep mücadele ettik. Olanda bir hikmet var dedik. Bazı çevreler bunu suistimal etmeye kalkmadı mı; elbette kalktılar. Yumuşak başlılığımızı anlayamadılar, bizi uysal koyun zannetiler. Siyaset mühendisliği yapmaya çalıştılar, 100 yıl sonra bile hukuk ve siyaset çerçevesinde utançla anılacak 367'yi çıkardılar. Bu anayasa değişikliğinin müsebbibi CHP. 2007'ye gidelim. Meclis'in en büyük partisine cumhurbaşkanı seçtirmeyen, hukuk ikdas eden ana muhalefet partisi bu işin başlangıcına sebep olmuştur. Cumhurbaşkanı seçtirmemek için vesayet odaklarının sözcülüğünü yapan ana muhalefet partisi bugün bütün marjinal odaklarla aynı fotoğrafı veriyor. PKK hayır, FETÖ hayır dediği için biz bu değişikliğe evet diyoruz dedik. Biz cevabı muhataplarından beklerken cevap CHP'den geldi. CHP zaten onların kayığına binmiş vaziyette, Allah ıslah etsin. 

"Sayın Bahçeli ve MHP'deki bütün vekillere teşekkür ediyorum

- Meclis çatısı altında, milletimizin hiç de arzu etmediği olaylar da yaşandı. Söylenmemesi gerek sözler söylendi. Muhalefet sözlü, fiziksel, psikolojik şiddetin her türünü kullanmaktan çekinmedi. İçimiz, vicdanımız rahat. AK Parti kapalı kapılar ardında gizli gündem kurgulayan parti değil. Milletinin emrinde yol haritası çizen partinin adı. Meclis'te grubu bulunan bütün parti başkanlarına çağrı yaptık. Gelin bir araya gelelim dedik. Ana muhalefet partisi genel başkanı, siz cumhurbaşkanlığı sistemine karşısınız, o zaman ne yapmamız lazım, buyrun siz teklifinizi getirin, biz de teklifimizi getirelim, Meclis'ten ittifakla geçirelim. Milletin kararı başımız, gözümüz üstüne. Daha ne yapacaktık? Ama tıs yok. Millete gitmeye korkuyorlar. Milletin kararı en doğru karardır. Aynı çağrıyı MHP'ye de yaptım. Sayın Bahçeli, ben parlamenter sistemin güçlenmesinden yanayım, ancak 2007'de ortaya çıkan durum ve referandum sonrası Cumhurbaşkanının millet tarafından seçilmesi ile mevcut durum sürdürlebilmesi mümkün değil, Anayasa'nın mevcut durumla düzenlenmesi şarttır. Mevcut durumu Anayasa ile uyumlu hale getirmek için Cumhurbaşkanlığı sistemine varız dedi. Bu uzlaşma metnidir. Sayın Bahçeli ve MHP'deki bütün vekillere teşekkür ediyorum, çünkü önce ülkem ve milletim anlayışı ile hareket ettiler. Her zaman milliyetçi hareket, ülkücü kardeşlerimiz parti hesaplarını bir kenara bırakmıştır. MHP'nin geçmişte yaşanan krizlerde ülkenin geleceği bekası için bir duruş gösterdiği hepimizin hafızalarındadır.

"AK Parti elini taşın altına koydu"

- Bu bir genel seçim değildir. Diğer partilerin seçmenleri de Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren bu değişikliğe onay verecek. Bu referanduma partiler cephesinden bakmak yanılş olur. Bu referandum ülkenin çağ atlama meselesidir. Modern demokrasinin dinamikleriyle yola devam etmesi meselesidir. Darbe ürünü anayasayla yıllarca öz vatanamızda parya olmadık mı? Koca ülkenin anayasası yamalı bohçaya dönmüş. Türkiye için bu durum sürdürülebilir değil. AK Parti elini taşın altına koydu söz milletindir karar milletindir dedi. Üstünlerin anayasasını korumak için değil, milletin anayasasını oluşturmak için referanduma gidiyoruz. Millet siyaset hokus pokusçularına asla itibar etmez. Türkiye'nin geleceğini aydınlatacak bu tarihi fırsatı her yerde vatandaşlarımıza anlatacağız. 

"Rejim tartışması 1923'te cumhuriyet kuruldu bu mesele orada bitti"

- Bunlar bayılıyorlar olmayan şeyleri var göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. En sevdikleri iş korku senaryolarıyla milletin aklını karıştırmak. Efendim üniter yapı bozulacak; Değişiklik teklifimizde bugün olduğu gibi yine tek meclis var. Rejim değişikliği olacak dilimizde tüy bitti rejim tartışması 1923'te cumhuriyet kuruldu bu mesele orada bitti. Bunlar başörtüsü sorununda da aynı şeyi yaptılar rejim meselesi dediler. Sorunu çözdük rejim hala dimdik ayakta. Bunların rejim sorunu diyorlar da asıl sorun zihniyet sorunudur. Eski Türkiye'nin antidemokratik labirentlerinde kaybolanlarla kaybedecek vaktimiz yoktur. Türkiye laik demoktaik sosyal bir hukuk devletidir nokta. AK Parti yargı gücünü de elinde toplayacakmış! Biz yargı milletin gücü olsun istiyoruz gerisi laf-ı güzaf. Bağımsız olan yargı ayrıca tarafsız olsun bundan niye rahatsız  oluyorsunuz? CHP'yi niye rahatsız ediyor? İlk defa milletin iradesinin yansıdığı iki erk yargı mensuplarını seçiyor. Bir kısmı meclis bir kısmı cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanını millet, meclisi millet seçiyor. Milletin seçtiğini beğenmeyeceksin. Eski alışkanlıklar. Vesayetle seçtirdikleri için eski alışkanlıkların ortadan kalkmasına razı olmuyorlar. İster olun ister olmayın. Millet ne derse olur. CHP'ye buradan ekmek de çıkmaz patates de çıkmaz. 18 yaşa karşı çıkan CHP meydanlarda gençlere ne diyecek? Gençler eminim ki bunu değerlendirecektir. Bu cennet vatanın savunması için 14-15 yaşında şehit düşmüş ejdadımızın kanıyla bu topraklar sulandı. 18 yaşındaki torunları elbette ki bu ülkenin kaderinde söz sahibi olmalıdır. Millet hükümetini artık sandıkta belirleyecek. Bu sistemde önümüze 2 sandık gelecek. Birinde cumhurbaşkanı seçeceğiz birinde de milletvekillerini. Sonuçlar açıklandığında Türkiye'yi 5 yıllığına yönetecek kadrolar belli olacak. Güven oyu aldı almadı böyle bir şey yok. Vatandaşın verdiği güvenoyundan daha büyük güvenoyu var mı? Vekillerin güvenoyuna artık ihtiyaç kalmıyor.

"Bunlar teklifi de okumamış"

- İnsanların siyasi kültürel sosyal ve ekonomik tercihlerine asla bir engel konulamayacak. İnsanların tercihlerine yaşam tarzlarına müdahale edilecekmiş; şöyle bir geçmişe bakalım 27 mayıs 60'da geldiler, öğrenciler kıyma makinelerine atıldı dediler, hemen ertesinde darbeyi yaptılar insanlara sordular mı iktidardan memnun musunuz diye? Sormadılar, başbakanı darağacına yolladılar. 12 Mart'ta canları öyle istedi diye hükümeti devirdiler. Ülkeyi içinden çıkılmaz bir hale soktıular. Bu kez 12 Eylül'de kapıyı çaldılar, bir ordan bir burdan diye gençleri astılar, ülkenin pırıl pırıl gençlerini ihtirasları uğruna yok ettiler. Sonra 28 Şubat'ta yine rahat durmadılar yaşam tarzı diye hak hukuk edebiyatı yapanlar üniversite önünde kurdukları ikna odalarıyla üniversiteli kızlarımızın inanç özgürlüğüne darbe vurdular. 15 Temmuz biraz da bu vesayetçi odakların ürünüdür. Bu muhtıra işini değiştirelim biraz çağa uyduralım diyenler oldu. 2007'de fiziki muhtıralar elektronik muhtıralada döndü. Yine bu bilindik çevrelerin dillerinden düşürmedikleri diktatörlük masalı var. Buradan açıkça ifade ediyorum malum çevrelerin tedirginlik duyduğu şey tek adam rejimi falan değil eğer böyle bir rahatsızlıkları varsa işe tek parti döneminin hesabını görmek gerekyior. Bu anayasa değişikliğinin güçlendirmeye çalıştığı şey tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet. Masala bak sen. Cumhurbaşkanı keyfine göre meclisi fesh edecek. Bunlar teklifi de okumamış. Etrafa yumruk sallamaktan vakit bulamamışlar. Fesih yetkisi yok, hiç kimsenin fesih yetkisi yok. Seçime götürme yetkisi var. Cumhurbaşkanı da götürür götürdüğü zaman kendi de gider. Meclis de götürür. Bu niye geldi? Bu uzlaşmayı sağlamak için getirildi. 

- Bu referandumu ölüm kalım meselesi haline getirenlere şunu söyleyin: Bu millet çok ölüm kalım atlattı sonuncusunu 15 Temmuz'da yaşadı. Millet kime evet kime hayır diyeceğini çok iyi bilir. 

- Bugün IMF'ye 1 kuruş borcu olmayan Türkiye var. Dolar 4 lira yaygarası koparanlar 3.70'e inince sus pus oluyor. Milletimiz biliyor ki bu kervan 2002'de yola çıktı. Bu kervanın başında da Recep Tayyip Erdoğan var. 

"CHP sırtını terör örgütüne yaslamış"

- Tüm çalışmalarımızı yaptık. Anadolu'nun yollarını aşındaracağız. İnanıyorum ki iyi günde kötü günde hep yanında olduğumuz Anadolu insanı evet diyecek. Bizim işimiz kavga değil bizim işimiz ülkenin istikbalini olumlu yöne döndürecek bu tercihi milletimize en iyi şekilde anlatmak. Millet hayır diyenlere şöyle göz ucuyla baksa çok net görür. Kim hayır diyor PKK'nın sözde üst düzey yöneticileri, FETÖ'nün kaçak terörist sürüsü. HDP ve CHP. Belli ki CHP sırtını terör örgütüne yaslamış HDP'nin kayığına binmiş. Onlar için hayırlı olsun. Diğer taraftan farklı sebeplerle kararsız olan seçmenler de var. Bizim görevimiz herkese ulaşmak. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS