Başbakan Davutoğlu 64. hükümeti açıkladı

Başbakan Davutoğlu 64. hükümeti açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Davutoğlu Başbakanlığı'nda kurulan 64. Cumhuriyet hükümetini onayladı. Başbakan Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından yeni hükümeti açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Cumhuriyet Hükümetini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Çankaya Köşkü'nde açıkladı.


Bakanlar Kurulu, şu isimlerden oluştu:


Başbakan Ahmet Davutoğlu,


Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Yalçın Akdoğan, Yıldırım Tuğrul Türkeş, Lütfi Elvan,


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu,


Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır,


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu,


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi,


İçişleri Bakanı Efkan Ala,Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,


Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal,


Maliye Bakanı Naci Ağbal,


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,


Milli Savunma Bakanlığı İsmet Yılmaz,


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fatma Güldemet Sarı,


Dışişleri Bakanlığı Mevlüt Çavuşoğlu,


Ekonomi Bakanlığı Mustafa Elitaş,


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Berat Albayrak,


Gençlik ve Spor Bakanlığı Akif Çağatay Kılıç,


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Veysel Eroğlu,


Sağlık Bakanlığı Mehmet Müezzinoğlu,


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Binali Yıldırım.


İşte fotoğraflarla kabine üyeleri


Ali Babacan yer almıyor


Yeni hükümette en dikkat çeken noktalardan biri eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Milletvekili Ali Babacan’ın kabinede yer almaması oldu. Davutoğlu'nun sözleri


Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümetin Bakanlar Kurulu üyelerini açıkladı. Açıklamadan önce Davutoğlu, "İstişareler neticesinde sayın cumhurbaşkanımıza biraz önce bakanlar kurulu listemizi sunduk. Şunu ifade etmek isterim, bu bakanlar kurulu Türkiye'yi önümüzdeki 4 yıl içinde yeni bir ufka taşıma misyonu üstlenmiş durumdadır. Arkasında yüzde 85'lik katılımla sağlanmış bir seçim zaferi, önünde de 2023 hedefleri vardır. önümüzdeki 4 yıl içinde Milletimize söz verdiğimiz her konuda gerekli her adımı atacağız. Yapısal reformları gerçekleştireceğiz, sivil Anayasa için çalışmalar yürüteceğiz. Ben şimdiden hükümetimizi ilan etmeden 64'ncü hükümetin başbakanı olarak her sözü yerine getireceğimize dair teminatımı ifade etmek isterim. Bütün bakanlarımız yoğun bir çalışma temposu içinde olacaklar" diye konuştu.


"Her bakanlık için üç bazen beş ismin zihnimizde dolaştı"


Davutoğlu, "Bir hafta içinde zihnimde bakanlar kurulu isimleri dolaştığında, her bakanlık için üç bazen beş ismin zihnimizde dolaştığını ifade etmek isterim. Bu Bakanlar Kurulu listemiz dışında Ak Parti grubundan en az bunun kadar nitelikli 2,3 kabine çıkarabilirdik. Bu bakanlar kurulu listemiz partimizde bugünkü şartlar itibariyle tabi bölgesel temsil bir çok hususu da göz önüne alarak gerçekleştirdiğimiz bir listedir. Tecrübeli bakanlarımız, yeni bakanlarımızla bir harman oluşturma gayret ettik. Kuvvetli bir harman oluştuğu kanaatindeyim" dedi.


"Bu bakanlar kurulunun misyonu Mevlana'nın deyimiyle bu topraklara sevgi tohumu ekmektir"


Davutoğlu, "İlk gün söylediğim gibi bu bakanlar kurulunun misyonu Mevlana'nın deyimiyle bu topraklara sevgi tohumu ekmektir. Talep edeceğimiz en temel husus, bize oy vermiş vermemiş zinhar zihinlerimizden geçirmeden hizmet etmek, her türlü hesaba açık şekilde milletin hizmet kervanına katılmaktır" ifadelerini kullandı.


Erdoğan kabineyi kabul etti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabulü sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 1,5 saat sürdü.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabulde, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun yeni hükümete ilişkin kabine listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Davutoğlu Başbakanlığı'nda kurulan 64. Cumhuriyet hükümetini onayladı. 


Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama


Cumhurbaşkanlığı'ndan yeni  hükümete ilişkin açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada,  "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti kurmakla görevlendirilen Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onaylamışlardır" denildi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS