Başbakan Davutoğlu Bahçeli'yi yuhalatmadı

Başbakan Davutoğlu Bahçeli'yi yuhalatmadı

Partisinin Burdur mitinginde vatandaşların MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi yuhalaması üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yuhalamayın, biz onlara edep dersi vereceğiz. Bakın ben onlara şerefsiz demiyorum. Kimsenin şerefine laf ettirmem" dedi. Davutoğlu, şantaj kasetleri iddiaları için ise sert çıktı.

Partisinin Burdur mitinginde vatandaşlara hitap eden Davutoğlu, seçim kampanyasının ilk gününde Erzurum'da siyasi liderlere, "Birbirimizi eleştirelim. Ama saygı konusunda kusur göstermeyelim, hakaret etmeyelim. Şiddet kullanılmasın, kimse nefret dili kullanmasın" diye çağrıda bulunduğunu hatırlattı.


Erzurum'dan bu çağrıyla meşaleyi yakarak, meydanlara çıktıklarını anlatan Davutoğlu, "Bir taraftan HDP Van'da, Ağrı'da, Siirt'te, Türkiye'nin her yerinde ama özellikle Doğu'da Güneydoğu'da şiddet uyguladı. AK Parti konvoylarına saldırdılar. Buradan Doğu'da ve Güneydoğu'daki kardeşlerime de seslendim. Şiddete, baskıya izin vermeyeceğiz" diye konuştu.


HDP, yurt dışı oylarının güvende olmadığı gerekçesiyle YSK’ya başvurdu


 "Biz kimsenin şeref konusunda bizi tahkir etmesine izin vermeyiz"


Osmaniye'de Bahçeli'nin memleketinde miting yaptığını anımsatan Davutoğlu, şunları söyledi: "Osmaniye'de bir sorum üzerine oradaki vatandaşlarımız yuhaladığında 'hayır' dedim, bizde siyasi rekabet var ama yuhalamak ama kötü konuşmak yok. Bahçeli buna nasıl cevap verdi? Bir kaç gün önce Aydın'da, Ege'de mitinglerde bize ağır hakaretler yaptı. Şerefimizi tartışma konusu yaptı. Buradan Burdur'dan yiğitler diyarından sesleniyorum. Biz kimsenin şeref konusunda bizi tahkir etmesine izin vermeyiz. Biz dik dururuz. Her zaman söylediğim gibi bu yiğit insanlar, bu ülkenin yiğit insanları baş verir baş eğmez. Şimdi madem ki şeref konusunu açtı, o zaman Bahçeli bizi dinleyecek. Kimsenin hakaret etmesine izin vermeyiz, kimseye hakaret etmeyiz ama kimsenin AK Parti'nin şerefiyle oynamasına da izin vermeyiz.


Gelin Mehmet Akif Ersoy'u şahit kılalım, eğer Mehmet Akif Ersoy, Bahçeli'nin Türkiyesi'ne gelmiş olsaydı, memnun olur muydu? Namerde muhtaç olan bir ülkede şereften bahsedebilir miydi? IMF kapısında bekleyen bir Türkiye, şerefli bir Türkiye miydi? 6 sıfırlı para birimi şerefli bir Türk lirası mıydı? En ufak bir silahı bile alıyorduk tankı İsrail'e, namerde tamir ettiriyorduk. Namerde muhtaç olan bir kişi ya da ülke şereften bahsedebilir mi? Peki bu ülkenin şerefini kim iade etti? IMF'ye borç defterini kim kapattı? Türk lirasına değeri kim kazandırdı? Türk lirasına onuru şerefi kim kazandırdı? Bu aziz bayrağın arkasında oturanlar, uluslararası alanda borç istemek için oturuyordu, Ey Bahçeli."


Bu el hareketlerinin gerçek anlamı size şok edecek!


Devlet Bahçeli'yi yuhalatmadı


Mitinge katılan vatandaşların Bahçeli'yi yuhalaması üzerine Davutoğlu, "Yuhalamayın, biz onlara edep dersi vereceğiz. Bakın ben onlara şerefsiz demiyorum. Kimsenin şerefine laf ettirmem. Ben AK Parti Genel Başkanı olarak, Bahçeli, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş ile siyasi rekabet yaparım ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak onların da şerefi bana emanettir, bana. Onun için kimseye bu sözü sarf etmem ama kimsenin de bizim gözümüzün içine baka baka, tarihe ihanet edercesine bize hakaret etmesine izin vermeyiz. Bu al bayrağa itibarı biz kazandırdık, Türk lirasına itibarı biz kazandırdık" şeklinde konuştu.


Şantaj kasetleri


Siyasi liderlere çağrı yapan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Hakaret olmadan konuşalım. Kimse kimseyi rencide etmeden eleştirsin. Şimdi birtakım kasetlerden, tekrar şantajlardan bahsediliyor. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum; 2011'de olduğu gibi birileri eğer kaset üzerinden birilerini yıpratmaya kalkarsa ya da başka şantajlar ortaya çıkarsa, hangi partiden olursa olsun, hakkında kaset çıkarılan kim olursa onun yanında, şantajcıların karşısında olmaya varız. Ama aynı yürekliliği de muhataplarımızdan bekleriz. Birileri bize tuzak kuruyorsa, birileri özellikle paralel çete aman dikkat edin."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS