Başbakan Davutoğlu: ''Çalınan kimlik bilgileri CHP İzmir İl Teşkilatı'ndan sızdırıldı''

Başbakan Davutoğlu: ''Çalınan kimlik bilgileri CHP İzmir İl Teşkilatı'ndan sızdırıldı''

Başbakan Ahmet Davutoğlu sızdırılan kimlik bilgilerinin, CHP İzmir İl Teşkilatı üzerinden yayınlandığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Devletin güvenlik sıkıntısı bu konuda yok. Bilgiler CHP İzmir İl Teşkilatı'na verildi, oradan sızdı" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında Habertürk'te yayınlanan Şimdi ve Burada adlı programda 250'yi aşkın gencin sorularını yanıtladı. Davuoğlu, milyonlarca vatandaşın kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasıyla ilgili CHP'yi işaret ederek şunları söyledi:


"Yazışmalar var elimizde"


2009 yılında yerel seçimler öncesinde, yasal olarak bütün partilerin genel merkezlerinin YSK'dan seçmen bilgisi isteme hakkı var. YSK bunu bütün partilere gönderiyor. 2011 yılında bir vilayetimizde bir partimizin ana muhalefet partisinin bu vilayetteki temsilcilerinin bu bilgilere ulaştığı ortaya çıkıyor. YSK'dan CHP'ye veriliyor. Onlar da teşkilata veriyor, yapmaları gerekmeyecek şekilde. Oradan da bir milletvekili hakkında hala bu partiden eski bir milletvekili ile ilgili yasal süreç devam ediyor. Şimdi haber olarak gündeme tekrar gelen husus bu. Yazıyla da YSK'ya bildiriliyor. Yazışmalar var elimizde. Seçmenler üzerinde çalışma yaparken bu veriler başka şekilde dışarı da çıkıyor.


YSK Başkanından kimlik bilgilerinin çalınmasına ilişkin açıklama


Devletin herhangi bir mekanizmasından çıkmış değil


İki şey önemli. Devletin herhangi bir mekanizmasından çıkmış değil. Sanal ortama düşen bilgilerin elde edilmesi aslında. MERNİS'in nasıl kurulduğuyla ilgili kaygı duyulacak bir şey yok.


Bekir Bozdağ açıkladı: 'YSK kimlik bilgilerini paylaşmayacak'


"1991 doğumlulardan öncekilerin bilgileri var"


CHP İzmir teşkilatına gönderilmesi ve bunun üzerinden yayılması var. Verilen bilgileri yanlış bir şekilde kullanmışlar. 1991 doğumlulardan öncekilerin bilgileri var. 2009'la irtibatı da oradan. Devletin ve devlet kurumlarının hiçbir ihmal veya eksikliği yok. Onlar bilgileri YSK'ya vermek zorunda. YSK da kendisinden talep eden partilere vermek zorunda. bugün için de geçerli bu. Ayrıca siber saldırılar konusunda Ulaştırma Bakanlığı'mız kapsamında bir çalışma yürütülüyor. Nasıl bir tedbir alınacağı konusunda özellikle TC Kimlik numarası üzerinden herhangi bir usulsüzlük yaplımaması için tedbirler konusunda çalışıyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS