Başbakan Davutoğlu: "En büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimiz"

Başbakan Davutoğlu: "En büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimiz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin çevresinde bir ateş çemberi bulunduğunu belirterek, devlete güvenilmesini istedi. Davutoğlu, "Kilis'te olduğu gibi dışarıdan saldıranlar olacak, Bursa'da olduğu gibi içeriden canlı bomba saldırıları yaparak halkımızın moralini bozmak, ülkemizin geleceğini karartmak isteyenler olacak. Onlara karşı en büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimizdir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Yeni Türkiye Yolunda adlı konuşmasında Nisan ayında, Kutlu Doğum Haftası, 23 Nisan ve "Kut'ül Ammare Zaferinin" 100. yılının yaşandığını söyledi. Çanakkale'den 1 yıl sonra Bağdat'ı savunmak için ordunun destan yazdığını söyleyen Davutoğlu, "İnşallah Kut'ül Ammare Zaferi bundan sonra kıyamete kadar kutlanacak. Onlarca yıl bu zafer unutulmuştu" dedi.


Konuşmasında 1 Mayıs'a da değinen Davutoğlu, "Bu sene 1 Mayıs'ta daha da özel bir durum var. Geçtiğimiz Çarşamba günü sendika temsilcileriyle bir yemekte biraraya geldik. Ve yapılan çok güzel görüşmeler sonrasında 1 Mayıs'la ilgili çok güzel bir uzlaşı örneğine şahit olduk. Sendikalarımızla görüşmeler yapıldı ve 1 Mayıs'ın gergin bir atmosferde geçmemesi için tespit edilen ve sendikalarımızın talep ettiği yerlerde 1 Mayıs'ın kutlanmasına karar verildi" diye konuştu.


İşçilere "1 Mayıs Emek Bayramınız kutlu olsun" diye seslenen Davutoğlu, barışçıl bir ortamda geçmesini diledi, uzlaşı örneği sergilediği için sendikalara teşekkür etti.


Diyarbakır'a ziyareti ve Şanlıurfa'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantılarına değinen Davutoğlu, çeşitli illere yönelik ziyaretlerine değinerek, "Size söz veriyorum, hiçbir zaman siyaseti Ankara'nın dar kulislerine terk etmeyeceğiz. Devlet idaresini milletimizle birlikte Türkiye'nin her yerinde omuz omuza yapacağız. Her köşesine gideceğiz ülkemizin, sizlerle buluşacağız" şeklinde konuştu. Osmangazi adı verilen İzmit Körfezi Geçiş Köprüsüne de değinen Davutoğlu, Antalya'da gerçekleştirilen Expo 2016 Botanik Fuarı hakkında bilgi verdi.


İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nden söz eden ve dönem başkanlığını devralan "Türkiye'nin İslam dünyasının yükselen yıldızı" olduğunu belirten Davutoğlu, şunları söyledi:


"İslam dünyası bugün kendi içinde ve dışında birçok konuyla mücadele ediyor, birçok tehditle karşı karşıya, birçok yüzleşmeyle hesaplaşmak durumunda. İçeride kendi halkına zulmeden zalim rejimler ve her türlü vicdani ilkeyi ayaklar altına alan barbar terörist örgütler, dışarıda ise şefkat dini olan İslam dinini tam bir algı sapmasıyla başka bir önyargıyla değerlendirmek isteyen çevreler, yani İslamofobik çevreler. Yani İslam'a, yani İslam dünyasına, yani Müslümanlara oryantalist gözle bakan çevreler, aşırı ırkçı akımların Avrupa'daki saldırıları. İslam dünyası bu kıskacı aşacaktır, İslam dünyası bu prangaları kıracaktır. Çünkü İslam dünyasında artık Türkiye gibi başarı örnekleri de var, çünkü İslam İşbirliği Teşkilatı'na artık üç yıllığına Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Dönem Başkanlığı yapacak. Allah bize güç ve kuvvet versin, bu Dönem Başkanlığımızda en güzel hizmetleri yapmayı bize nasip eylesin."


Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Türkçenin çalışma dili olarak ilan edildiğini hatırlatan Davutoğlu, Avrupa Birliği ile ilişkilere de değindi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile temaslarını aktaran Davutoğlu, mülteci anlaşmasına değindi. Davutoğlu, "Avrupa Birliği'nin bu anlaşmalar çerçevesinde taahhüt ettiği 3 yılda 6 milyar avro yardımın ilk aşaması olan 187 milyon avroluk paketi orada uygulamaya geçirdik. Ve Avrupa Birliği yetkilileri Temmuz sonuna kadar 1 milyar avroluk uygulamanın hayata geçirileceğini de ifade ettiler. Biz hiç kimseden para istemedik. Biz hiçbir şekilde Suriyelilerin dramını elimizde bir kart gibi görmedik. Ama her yerde de külfet paylaşımı konusunda adalet istedik. Türkiye'nin üzerine tek başına yüklenen bu ağır yükün paylaşılmasını istedik. Bugün bu anlaşmayla bu paylaşımın ilk işaretleri başlamış oldu" diye konuştu.


Yine bu anlaşma çerçevesinde vize muafiyetiyle ilgili çok önemli bir aşamayı da kaydettiklerini söyleyen Davutoğlu, "Vize muafiyeti, Türkiye'nin ve sizlerin, aziz vatandaşlarımızın doğal hakkıdır, bunu alana kadar çaba göstereceğiz. Türkiye içinde gerekli çalışmaları yaptık, ümit ederiz ki önümüzdeki günlerde Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu bu kararı uygulamaya geçirecek adımları atar. Bu konuda da yoğun bir faaliyet içindeyiz" dedi.


AB ile ekonomik ilişkilere ve Katar'la askeri ilişkilere dair de bilgi veren Davutoğlu, Türkiye'deki ekonomik gelişmelere de değindi, güven endeksinin yükseldiğini belirtti.Galatasaray Erkek Basketbol Takımının Avrupa Kupasını kazanmasının Türkiye'nin bir başarısı olduğunu ifade eden Davutoğlu konuşmasında, teniste İstanbul Turnuvasını kazanan Çağla Büyükakçay'dan da söz etti.


Dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ve Türkiye'nin çevresinde bir ateş çemberi bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:


"Ama emin olunuz Ankara'da bu ülkeyi düşünen, bu ülkenin geleceğiyle yatıp kalkan, her şeyini bu ülke için feda etmeye hazır devlet kadroları var. Devletinize güveniniz, devlet ve millet el ele verdiğinde, devlet ile millet kaynaştığında bir ülkenin en büyük enerjisi ortaya çıkar. Ülkemizin geleceğinden emin olunuz, ekonomimizin yükselişinden emin oluruz. Tabii hain odaklar her zaman bu ülkenin geleceğini karartmak için çaba gösterecekler, Kilis'te olduğu gibi dışarıdan saldıranlar olacak, Bursa'da olduğu gibi içeriden canlı bomba saldırıları yaparak halkımızın moralini bozmak, ülkemizin geleceğini karartmak isteyenler olacak. Onlara karşı en büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimizdir. Şundan emin olunuz: Gerek sınırlarımızın korunması, gerek vatandaşlarımızın huzur ve istikrarının her şehrimizde mutlak anlamda teminat altına alınması için gece-gündüz çalışıyoruz. Her türlü tedbir alınacak, her türlü çalışma yapılacak ve bu ülkenin her bir köşesi mutlak emniyetin ve tam özgürlüğün sağlandığı topraklar olacak."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS