Başbakan Davutoğlu Karaman'da konuştu

Başbakan Davutoğlu Karaman'da konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kim seçim kampanyasına şiddet bulaştırırsa, kim seçim kampanyasında herhangi bir şekilde şiddete yönelik bir çağrıda bulunursa, bunun karşısında en önce AK Parti duracak" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin Mersin ve Adana İl Başkanlıklarına yapılan saldırıya, partisinin Karaman mitinginde değindi. Davutoğlu, "AK Parti Genel Başkanı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak söylüyorum; kim seçim kampanyasına şiddet bulaştırırsa, kim seçim kampanyasında herhangi bir şekilde şiddete yönelik bir çağrıda bulunursa, bunun karşısında en önce AK Parti duracak. Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kime karşı yönelik olursa olsun, her zaman saldırıların karşısında olduk. Kim yaparsa yapsın, saldırıların her zaman hesabını sorduk" diye konuştu.


Mersin ve Adana HDP binasında patlama


Her türlü takibatı yapın talimatı


İçişleri Bakanı ile görüşerek gerekli bilgileri aldığını ifade eden Davutoğlu, "Bu bilgilerden hareketle net bir talimat da verdim, 'Arkasında kim varsa bu saldırıların çıkarın, müsebbipleri için gereken her türlü takibatı yapın' dedim" dedi.


HDP'den patlamalarla ilgili ilk açıklama


İşte HDP'ye yapılan saldırıdan ilk fotoğraflar


"Seçim ortamına dönük provokasyon"


Saldırıyı provokasyon olarak niteleyen Davutoğlu, şunları söyledi:


"Birileri provokasyon yapabilir. Birileri seçim ortamını bozacak şiddet eylemlerinde bulunabilir. En başından beri bunu bekliyorduk. Hep kaygıyla izledik. Buradan net olarak bir kez daha söylüyorum. Bu saldırıları hem kınıyoruz, hem de müsebbibi kimse sonuna kadar takipçisi olacağız. Bütün partilere de çağrıda bulunuyorum. Hepimiz, kime karşı olursa olsun, partilere yönelik, seçim kampanyalarına yönelik saldırılar konusunda ilkeli bir tutum takınmalıyız. Aynı şekilde bizim de bir çok seçim büromuz saldırıya uğradı, milletvekili adaylarımız saldırıya uğradı. Siirt’te, Van’da, Ağrı’da... O zaman da bu çağrıda bulunduk. Şimdi de HDP, MHP, CHP, bütün parti liderlerine ve bütün parti teşkilatlarına çağrıda bulunuyorum, hep beraber, kim yaparsa yapsın, şiddetin karşısında olmaya kararlı bir şekilde devam edelim."


HDP'ye saldırılarla ilgili açıklama


Doktorundan Başbakan Davutoğlu'nun sağlık durumu açıklaması


"Bu saldırılar AK Parti'yi, hükümeti suçlamaya bürünürse..."


Davutoğlu, "Bu saldırılardan hareketle, herhangi bir şekilde provokatif eylemler olursa ya da bu saldırılar bir şekilde yön saptırarak AK Parti'yi, Hükümet'i suçlayacak niteliğe bürünürse buna da taviz vermeyiz" ifadelerini kullandı.


MHP'den Davutoğlu'na karikatürlü pankartla yanıt


"Karaman'ı dünyaya tanıtacağız"


Mitingde iktidarları dönemindeki hizmetlere değinen ve vaatlerde bulunan Davutoğlu, Karaman'ı dünyaya tanıtacaklarını söyledi. Davutoğlu, "Hızlı tren Konya'dan Karaman'a gelecek, buradan Mersin'e inecek, Adana'dan Şanlıurfa'ya, Habur'a kadar gidecek. Karaman, ulaşım hatlarımızın kavşak noktası olacak. Bir müjde daha, inşallah Karaman Havalimanının da etüt çalışmalarını tamamladık, hayata geçiriyoruz" şeklinde konuştu.


Kılıçdaroğlu: '2011 seçimlerinin altında almak başarısızlık sayılır'


'Başarı da benim başarısızlıkta; gereğini yaparım'


Muhalefete "çark ettiler" eleştirisi


Davutoğlu, muhalefet partilerine yönelik eleştirilerini burada da sürdürdü. Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 7 Haziran seçimlerinde, "2011'deki oylarını alamamasını başarısızlık sayacakları" açıklamalarına yüklendi. Davutoğlu, "Başarı da benimdir başarısızlıkta. Ne olursa olsun gereğini yaparım. 'Başarısız olursam çekilirim' diye meydan okudum hemen çark ettiler. Eski oyun neydi ki onu referans alıyorsunuz, millete iktidar ümiti verebilir misiniz?" diye sordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS