Başbakan Davutoğlu: "Musul ulusal güvenlik alanımız"

Başbakan Davutoğlu: "Musul ulusal güvenlik alanımız"

IŞİD'in Başika kampına saldırısıyla ilgili konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, TSK'nın saldırıya karşılık verdiğini açıkladı. Türk askerinin Başika'da bulunmasıyla ilgili, "Tutumumuz Amerika tarafına açık bir şekilde aktarılmıştır" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin IŞİD'e karşı koalisyonla ve Irak hükümetiyle birlikte çaba yürüttüğünü söyledi. Davutoğlu, Musul'un kurtarılmasının ve Kuzey Irak'ın Türkiye için bir ulusal güvenlik alanı olduğunu dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu üçüncü köprünün şantiyesinde incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, köprünün dünyada köprü mimarisi anlamında bir ilk niteliği taşıdığını ifade ederek, dünyadaki çalışmalara da katkı mahiyetinde olduğunu söyledi.


Davutoğlu, "Çünkü genişlik itibarıyla dünyanın en geniş asma köprüsü. 59 metre genişlik, 322 kule yüksekliğiyle dünyada genişlik ve kule yüksekliği bağlamında dünya birincisi bir köprü. Bu iki konuyu bir araya getiren yegane köprü" dedi.


IŞİD Başika Türk askeri birliğine saldırdı


İstanbul'un ekolojik dengesinin de en detaylı şekilde çalışma ve hesaplarla korunacağını dile getiren Davutoğlu, "Hiçbir şekilde yeşil dokudan bir kayıp yaşanmıyor, yaşanmayacak. Bu konuda da gerekli bütün tedbirler alındı" ifadesini kullandı.


Irak: 'Türkiye anlaşmamıza saygı duymadı'


Şu ana kadar projenin yüzde 88'inin gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, "Bağlantı yollarıyla köprünün birlikte bu yaz içinde açılmasına, inşallah olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa, karar verdik. Dolayısıyla köprü ve bağlantı yollarını birlikte, inşallah bu yaz içinde mümkün olan en erken vakitte İstanbulumuza ve ülkemize kazandırmış olacağız" diye konuştu.


Caferi: 'Türkiye askerlerini çekmezse askeri operasyonu düşünmek zorunda kalırız'


Başika yanıtı

Başbakan Davutoğlu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. irak'ta Türk askerinin bulunduğu Musul yakınlarındaki Başika kampına IŞİD'in saldırı düzenlemesiyle ilgili bir soruya yanıt veren Başbakan Davutoğlu, "Başika kampındaki askerlerimizde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Güvenlikleri bağlamında herhangi bir olumsuz gelişme yaşanmamıştır. Dün ve daha önce bazı münferit saldırılar söz konusu olduğunda da silahlı kuvvetlerimiz anında mukabele edip, gerekli cezalandırmada gerektiğinde teröristlere dönük bulunuyorlar" şeklinde konuştu.


IŞİD Başika saldırısının görüntülerini yayınladı


Konuya ilişkin değerlendirmelerini sürdüren Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:


"Geçmişte Türkiye'yi DAEŞ'e (IŞİD) karşı yeterince mücadelede bulunmuyor diye eleştirmeye kalkanlar, şimdi DAEŞ'e en doğrudan, Musul bağlamında söylüyorum, etkide bulunacak, mücadele edecek oradaki Iraklıları eğittiğimiz ve bulunduğumuz için eleştiri yönelten kesimler olabiliyor. Biz teröre karşı mücadelede hiçbir zaman herhangi bir taviz vermedik ve Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine sonuna kadar saygılıyız, sadığız. Orada bulunuşumuz; Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumak içindir."


Davutoğlu'ndan Başika açıklaması


"Tumumuz Amerika tarafına açık bir şekilde aktarıldı"


Başika'da yaşananlarla ilgili Türkiye'nin tutumunun ABD'ye aktarıldığını açıklayan Başbakan Davutoğlu, "Tutumumuz Amerika tarafına açık bir şekilde aktarılmıştır. Bu tutumun parametreleri bellidir. Bir; Türkiye uluslararası terör faaliyetlerine karşı uluslararası toplumla birlikte, koalisyonla birlikte, Irak hükümetiyle birlikte bir çaba yürütmektedir. İki; Başika'daki varlığımız bu çabanın doğal bir sonucudur ve sadece teröristlere karşıdır. Üç; Musul'un kurtarılması, Kuzey Irak, Türkiye için de bir ulusal güvenlik alanı halindedir. Çünkü PKK'nın ve DAEŞ'in mevcudiyeti herhangi bir başka ülkeden daha çok Türkiye'yi tehdit etmektedir. Dört; Bütün bu faaliyetler Irak'ın toprak bütünlüğü ve Irak egemenliğine saygı çerçevesinde yapılmaktadır, başka herhangi bir gündemi, gizli bir hedefi yoktur" şeklinde konuştu.


Erdoğan'dan Başika açıklaması: 'Bunu yapmaya mecburuz yapıyoruz, yapacağız


Başika'da yürütülen faaliyetin sadece IŞİD'e karşı olduğunu belirten Davutoğlu, "Irak Merkezi Hükümeti bütün bu toprakları, egemenliğini koruyacak şekilde tümünü kontrol altına aldığında zaten Türkiye'nin orada bulunmasına ihtiyaç kalmayacaktır" dedi.


Erdoğan'dan Obama'ya: 'Musul'dan çekilirsek DAEŞ gelir'


Yeni anayasa çalışmaları


Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin de soruları yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, "Bundan sonra artık TBMM'nin değerli Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından çalışmalar yürütülecek. O da dün bir açıklama yaptı. Partilere, Anayasa Komisyonu'na üye verme konusunda davette bulundu. Biz de AK Parti olarak değerlendirmelerimizi yetkili kurullarımızda yapacağız ve arkadaşlarımızı tespit edeceğiz, Sayın Meclis Başkanımıza bildireceğiz. Önümüzdeki hafta MYK'yı topladığımızda bunları istişare eder, bildiririz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS