Başbakan Davutoğlu'na "kayıp çocuk" sorusu

Başbakan Davutoğlu'na "kayıp çocuk" sorusu © AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi sunan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun raporuna göre, sadece 2013 yılında 16.218 çocuğun kaybolduğunu ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na kayıp çocukları sordu.

Rapor incelendiğinde kaybolan çocuk sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Yarkadaş, artış eğiliminin kız çocuklarında daha yüksek oranda gerçekleştiğini ifade etti.


Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığının kayıp çocuk sayısıyla ilgili verileri son dönemde açıklamadığı iddialarını da gündeme getiren Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

"Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığının kayıp çocuk sayısına ilişkin rakamları açıklamadığı doğru mudur? Doğru ise sebebi nedir? Ne zamandan beri açıklama yapmamaktadır?

Ocak 2011 – 31 Aralık 2015 yılları arasında ülkemizde kaybolan çocuk sayısı kaçtır? Bu çocuklardan kaçı bulunarak ailesine teslim edilmiştir?

Çocuk ticaretiyle mücadele konusunda yapılan çalışmalar nelerdir?

Ocak 2011 – 31 Aralık 2015 yılları arasında ilgili birimlere yapılan kayıp çocuk ihbarı sayısı ne kadardır?


Ocak 2011 – 31 Aralık 2015 yılları arasında kaybolan çocuklardan kaçı ölü yada yaralı olarak bulunmuştur?

Özellikle İŞİD ve buna benzer  terör örgütlerine katılımın yoğun olduğu illerde çocuk katılımlarının önüne geçilebilmesi için hangi önlemleri almaktasınız?


İŞİD ve buna benzer terör örgütlerine katılmaların önlenebilmesi için aile ve çocuklara yönelik verilen eğitim veya bilgilendirme çalışmanız var mıdır?


Kaybolan çocukların arama ve kurtarma faaliyetlerini hangi kurum ve kuruluşlar yürütmektedir?”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS