Başbakan Davutoğlu'ndan flaş ateşkes açıklaması

Başbakan Davutoğlu'ndan flaş ateşkes açıklaması

Başbakan Davutoğlu Konya'da Suriye'de anlaşmaya varılan ateşkes ile ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu "Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir" dedi.

Suriye'de her türlü ateşkesi destekleyeceklerini belirten Davutoğlu "Ancak bu kararın yeni bazı saldırılara mesnet teşkil etmemesi lazım" dedi. Davutoğlu "Sağlanan ateşkesle bir tarafta rejim, Rusya, İran, Hizbullah gibi taraflara herhangi bir muhalefetten gelen saldırı durdurulmuş oluyor. Tamam, bu Özgür Suriye Ordusu'nun ılımlı muhalefetin üzerinde bir sorumluluk. Ama onların muhalefete yönelik saldırılarında ise DEAŞ ve Nusra deniyor bu da doğru. Ama zaten Rusya son 5 ayda sürdürdüğü bombardımanı ılımlı muhalefete karşı yapıyor, Nusra'ya karşı yapıyorum diyor. Bayırbucağı bombalıyor, Bayırbucak'ta tek bir DEAŞ yok tek bir Nusra yok orası Türkmen bölgesidir. DEAŞ, Nusra bahane esas itibariyle sivillere saldırıyor. Rusya sorumsuzca bir argümanla hava harekatına devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz" ifadelerini kullandı.

"Bizim için YPG, aynı DEAŞ ve El Nusra gibi bir terör örgütüdür" diyen Davutoğlu ateşkeste YPG'ye böyle bir terör atfı olmadığını söyledi. Davutoğlu "Ama şu bilinsin ki; bu ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir, Suriye içerisinde çatışan taraflar için. Türkiye'ye herhangi bir taraf tehdit teşkil ettiğinde, Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir" uyarısını yaptı.

Davutoğlu şu sözlerle devam etti:

"Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir. Dolayısıyla YPG, PKK unsurları da, buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın "burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz" diyerek Türkiye'deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara'dır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS